Uğur Kesim  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 8 Puanı: 3307

11 Nisan 2013 Perşembe 
SON, İÇLER ACISI DURUMUMUZ..
Okunma: 1497

Ali Rıza İlgezdi adlı bir yazarımızın makalesi Türkiyenin bu gün geldiği durumu çok güzel açıklıyor.Okuyucularım için bu makaleyi seçtim.
 
 NEREDEYSE BAŞARDINIZ.
Çok merak ediyorum; nedir bu çözüm dediğiniz şey? Çözüm süreci dediğiniz süreç neyi getirecek? Bu sorunun çözümü ne olacak? Çok ustasınız gündem saptırmada; bize Öcalan ile görüşmeyi unutturdunuz; tutanakları unutturdunuz; tutanaklar nasıl sızdı geyiği ile bizi haftalarca uğraştırdınız. Mazrufu değil zarfı tartıştırdınız bize. 

Gündemi kaçırdınız bizden. İçeriği değil şekli tartıştırdınız. Eleştirme hakkımızı elimizden aldınız. Bizi ne olduğunu bilmediğimiz bir süreci desteklememiz için neredeyse zorladınız. Bilmiyoruz çözümünüz ne ama siz bilmediğimiz o çözüme biat etmemizi istediniz sorgusuz sualsiz. Sürece karşı çıkmayı bırakın en ufak bir eleştiri yönelteni kafatasçı, ırkçı, şoven, kaba milliyetçi ilan ettiniz. Eleştiriden çekinir hale getirdiniz insanları.

Akil adamlar dediniz peşinden. Bölgelerini, geçmişlerini, isimlerini tartıştırdınız. Sayıyı belirlediniz, bölgelere ayırdınız, her bölgenin akil adamlar heyetinin başkanını, sekreterini, sözcülerini, üyelerini atadınız. Neden toplandıklarını, misyonlarını bilmediğimiz akiller heyetinin toplanma şekillerini tartıştırdınız bize. Biz de kandık bu oyuna.

Ama sorun düşündüğünüzden de büyük.

Az kaldı başarmak üzeresiniz; hatta başardınız sonunda.
Tebrik ederim. Türk ile Kürt arasındaki kopmaz denen o bağı kopardınız. Bin yıllık kardeşliği, ortak vatanı, birlikte yaşama kararını tartışmaya açtınız. Acı bütünleştirir, acıyı paylaşmayı yük haline getirdiniz.

Anaların gözyaşı aynı yöne akacaktı; gözyaşının rengini farklılaştırdınız. Türk anasının gözyaşı ile Kürt anasının gözyaşının rengini başkalaştırdınız. Hâlbuki o gözyaşları aynı duygu ile aktığında sorunu çözecek sihirli formüldü, gözyaşlarını birbirinden uzaklaştırdınız.

Yakın olanı uzak, uzak olanı karşıt, karşıt olanı düşman haline getirdiniz.

Kamplaştırdınız.

Böldünüz.

Ağrı Dağı ile Erciyes’i; Fırat ile Gediz’i; Ulubat ile Van Gölü’nü karşı karşıya getirdiniz.

Etle tırnak gibi değil artık, verilen gelinler, alınan gelinler, ortak çocuklar anlamını yitirdi sayenizde. Etle tırnak ayrılırsa ayrılsın, giden gitsin kurtulalım bunlardan fikrini yerleştirdiniz. Zor olan Kürt tarafının isyanı değil Türk tarafının bölünme isteği idi zoru başardınız.

Düne kadar terör örgütü ile Mehmetçik arasındaki mücadele idi. Türk Kürt savaşı değildi; bugün mesele buraya doğru gidiyor.

Tebrik ederim; amacınız bu değilse de Kürt sorunu denen şeyi Türk sorunu haline getirdiniz.

Sessiz bir öfke çığlığı yarattınız iki halk arasında.
Ne adına, neden, kim için?

Sayıları kaç olur bilmem (63, 163, 263 ….) ama akil dediğiniz adamlar otursunlar bu psikolojik kopuşa çare bulsunlar. Çünkü öbür türlüsü aynı şarkıdaki gibi; yine bize hüsran yine bize hasret.

Bravo, bravo, bravo.


***

Mustafa Kemal’in ışığı yolumuzu aydınlatsın…

(10 Nisan 1928 tarihinde TBMM'nde kabul edilen anayasa değişikliği kanunu ile Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun 2, 16, 26 ve 38. maddelerdeki dini terimler çıkarılarak Türkiye Cumhuriyeti'nin din temeline dayalı bir devlet olmayacağı kararı verilmiştir. Anayasa değişikliği gündemde iken hatırlatmak isterim.)

Av. Ali Rıza İLGEZDİ

Yorumlar (1)
Uğur Kesim 2.05.2013 11:15
Size katılmamak elde değil Türkiyede yıllardır içten içten yanan bir ateş var
eğer Kapitalist sistemin ayak oyunlarına gelmeseydi Türkiye bu günlere gelmeyecektik.Kürtler ve Türkleri birbirine düşüren ABD ve onun yerli işbirlikçileridir.Elbette ben batıda olan bir insan olarak sizin oraların dertlerini yaşamadım ama ben orta anadolunun bir insanıyım o yörelerin halkının ızdıraplarını bilirim.Bu nedenle aşağı yukarı insanlarımızın dertlerine vakıfım.Heleki şu otuz yıllık Türkiye yaşamı güneydoğunun ihmal edilmişliğinin bir göstergesi.Mustafa Kemal döneminde başlatılan reformlar sonraki idareler tarafından emperyal devletlerin emirleriyle kaldırılmasaydı bu günlerin ötesinde gelişmiş olacaktı ülkemiz.Bu günkü sorunlarımızın nedeni geçmişte yatmaktadır...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6763
2 Firari Fırtına 4749
3 Mustafa Ermişcan 4245
4 Eyyup AKMETİN 3906
5 Hasan Tabak 3902
6 Nermin Gömleksizoğlu 3504
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3449
8 Uğur Kesim 3307
9 Sibel Kaya 3208
10 Enes Evci 2890

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:630 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com