Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4569

5 Eylül 2013 Perşembe 
Günlük Yazılarında Yanlışlarımızı Düzeltelim! Yorumlarımızı da.!
Okunma: 2489

Günlük Yazılarında Yanlışlarımızı Düzeltelim! Yorumlarımızı da.!
 
Arkadaşlar,
 
Hepimiz çok yanlışlar içerisindeyiz. Özgür Roman site yönetimi aktif olmadığından bu yanlışları biz dile getirelim ve biz düzeltelim diyorum. Bunu başarabiliriz umudum olmasa zaten böyle bir başlık açıp konuyu sizlere beyan etmezdim.
 
Bakınız,
 
Günlük Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
 
Türk Dili ve Edebiyarı Öğretmeni Sayın Gönül Battal'ın bu konudaki yazılarından faydalanarak önce bunu öğrenelim.
 
Günlük Nedir?
 
''Öğretmeye bağlı, gerçekçi anlatım türlerinden biri olan günlükler, bir kişinin önemli ve kayda değer bulduğu olayları, gözlem, izlenim duygu düşünce ve hayallerini günü gününe tarih belirterek anlattığı yazdığı yazı türüdür.''
 
Günlük Özellikleri ise;
 
1 - Yaşan olayların, izlenimlerin günün gününe yazılması ile oluşurlar.
2 - Birinci kişi ağzından yazılmış kısa ve özlü yazılardır.
3 - İnandırıcı, içten ve samimidirler.
4 - Konuşma diline yakın bir dil kullanılır.
5 - Yazarın kişiliğini, görüşlerini ve ruhsal yapısını yansıtırlar.
6 - Gerçekler, yaşanılanlar değiştirilmeden, çarpıtılmadn yazılır.
7 - Tarih, biyografi, anı, için birer belge değeri taşırlar.
 
Günlük Çeşitleri ise;
 
1 - İçe Dönük Günlükler ( özel ruhbilimsel günlük ) : Yazarın bir bakıma kendi kendi ile konuşmasıdır içinde bulunduğu doğal ve toplumsl çevreden yazgısından yakınır. Bu metinlerde yazarın yaşadığı duygusal coşkunluğu bulabileceğimiz gibi, çeşitli kavramlar hakkındaki düşüncelerin yazarın bilincindeki açılımlarını da bulabiliriz.
2 - Dışa Dönük Günlükler : Bu tip günlüklerde yazarlar, alaycı bir tavırla dönemin olaylarını, siyaset ,sanat ve edebiyat adamlarını ya da gündelik sıkıntılarını öykü tekniği kullanılarak anlatmaktadırlar. Bu tür günlüklerde yazar kendi zaman dilimi içindeki tutum ve davranışlardan,düşünsel akımlardan haber verir. Bu nedenle de bu günlükler birer belge değeri taşır.
 
Sevgili arkadaşlar,
 
Çeşitli kaynaklardan bu konuya daha geniş bakabilirsiniz. Günlük tanımını ve anlamını bilmeden Günlük yazmak hepimizin yanlışıdır. Önemli olan bu konudaki düzeltmeleri yapabilmek ve sonrari safhaya daha biçimli uygun günlükler yayınlayabilmektir.
Özgür Roman site tanıtımında yine site yetkilileri tarafından yazılan yazılara baktığımızda ise orda şunu der;
''Günlüğüm, köşesinde online günlüğünüzü tutabilir; günün anlam ve önemine uygun resim ekleyebilirsiniz; anılarınız, defterlerin kapakları arasında ezilmekten kurtulur. Kitap köşelerinde kuruyup kalmaz. Yazık değil mi onlara? ''
ve son olarak da yine şunu der;
 
''UNUTMAYIN....
BU SİTEDE HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ! HATTA BU YAZIYI BİLE…
 
Üşenmeyin! Ben yazamam ki! Demeyin. Bu sitede yazıları bulunan herkes başta öyle dedi… Bir şeyler karalayın bakalım; ister bir paragraf, ister 10 sayfa… Sınırlar, kısıtlamalar yok! Ortaya çıkanı hep birlikte görelim…''
 
Şimdi burdan yola çıkarak bir kaç konuya değinmeden konuyu kapatmakta olmaz. Bakınız günlük tarifi gereği günlük yazımlarında yönetimin de belirttiği gibi uzunlun, kısalık diye bir kavram yada kural yoktur. Kişi almıştır eline kalemi ve yazmıştır, bir parağraf da yazabilir-bir cümle de yazabilir ve hatta on sayfa da yazabilir. Tabi bu yazım içerikleri de günlük tarifine uyan tarzda olmalıdır. Kişiler bu konuda kesinlikle kısıtlama altında değillerdir. Özgürce günlüklerini istedikleri ölçüde yazabilirler buna yönetim dahil kimse karışamaz. Ama bir nokta var tabi ki, aynı gün içerisinde (benim de çok yaptığım bir hatadır bu) birden fazla günlük yazılması yanlıştır, hatadır olmaması gerekir. Adı üzerinde günlük, günde bir kez yazılır.
 
Gelelim günlüklere gelen yorumlara.
 
Unutmayın arkadaşlar, burda günlük yazan hiç bir üye as bir yazar yada amatör bir yazar değildir (istisnai durumlar hariç-örneğin Halit bey gibi). Burda üyeler o gün ki düşüncelerini, olaylarını yine günlük tarifine uygun yazmıştır. Şimdi bu üye zaten prof değildir. Tamam Türkçe kullanımına dikkat etmesi gerekir ama her üyeden de bu beklenemez. Zamanla kişi öğrenir öğrenmez bu da kimseyi bağlamaz.
 
Yorumlara bakıyoruz, üyemiz yazmış içindekileri noktayı koymuş yazısına. Bakın dikkat edin bu adam kitap yayınlamak için nokta koymuyor. Sadece bir site de günlük yazıyor. Sonra efendim başlıyor cümbüş. İmlacılar elbette ki yanlışları beyan edebilirler, bu çok güzel bir durumdur. İmla konusunda eleştirilmek insanı besler birşeyler öğretir. Tabi bu imla yorumlarının içinde sevgi, saygı ve anlayış var ise. Diğer yandan birileri çıkar 'bu saçma yazıyı sen mi yazdın' der. Buyurun burdan yakın. Rencide edici usluplar, seviyesiz yorumlar, saygısız davranışlar ve kelimeler...işte işin sonu, üye'nin yazma şevki kırıldı-yada bir daha yazmıyor-yada siteyi bıraktı gitti. Yazık değil midir?
 
Bakınız arkadaşlar,
 
Günlükler olsun, Eserler olsun farketmez. Yorumlarda lütfen saygıyı elden bırakmadan, sevgiyi bilerek ve anlayışlı kalemlerimize sığınarak hoşgörü ile hareket edelim. Burda kimse kimseye birşeyler beğendirme çabasında değildir, ama burası kimsenin de babasının tarlası değildir.
Kalem tutan el duygusal bir yüreğe sahiptir.
 
Tez kırılır bunu bilmiyor musunuz?
 
Ben şahsım adına bu konuda tüm üye arkadaşlarıma şunu tavsiye ediyorum. Arkadaşlar, yazılarınıza seviyesiz bir yorum geldiğinde yapacağınız tek şey o yorumu yapan kişi ile muhatap olmayacaksınız ve o seviyesiz yoruma cevap bile vermeyeceksiniz. Tartışma ortamı yaratmak? Asla... (Onun istediği o zaten...o imkanı muhatap olmayarak ona vermeyiniz)
 
Yine tavsiyem gereği, o seviyesiz yorum yapana cevap vermediniz ya...İşte o yorum sahibinin eserlerini de okumayınız yorum yapmayınız. Bırakın o kendi çapındaki arkadaşlarıyla eğlensin. Siz onu muhatap alırsanız, o yarınlarda bu muhataplıklarına güvenerek daha ağır seviyesizleşmelere gidebilir.
 
Bu konuda tüm üye arkadaşların ne yapacağını tahmin edebiliyorum artık, umarım anlatabilmişimdir durumu.
 
Şimdi arkadaşlar.... Bu yanlış hepimizin yanlışı. Yani günlük yazmak :)
 
Site yönetimi olmadan bizler bu yanlışlarımı kendimiz düzeltelim. Eski yazılar kalsın, onlar geçti ama artık en azından bugünden sonra;
 
GÜNLÜK TARİFİNE UYAN GÜNLÜKLER YAZALIM.
 
Tabi bu tarife uymayan ya da uymak istemeyen arkadaşlarımız da olacaktır. Onlarıda sevgi ve saygı çerçevesinde uyaralım. Yine olmadı biz doğru olanı yapmaktan vazgeçmiyelim. Birileri başka havada diye bizler de havamızı değişmeyelim.
 
Unutmayın!
 
Yazmak güzel iştir. İnsan ille de yazar yada şair olmak için yazmaz. Örneğin ben.... Ben yazarak kendimi buluyorum, rahatlıyorum, sakinleşiyorum. Yazarlık derdim yok, şairlik derdim yok. Ben bir yazar değilim...olmakta şahsen istemem. Ama ben bu kalemi elimden de bırakmam...Yazarım arkadaş, yazarım.
 
Kaleminiz daim olsun,
Yürekleriniz hür,
Aşkınız, sevdanız ve kalmeiniz özgür olsun....
 
Sevg...
 
Yazan : Firari Fırtına

Yorumlar (14)
Firari Fırtına 5.09.2013 19:15
Tek bir ricam var hepinizden....

Yazılarınızın, şiirlerinizin altına...terbiyesizce, ukalaca yorumlar gelirse....o kişileri yok sayın muhatap olmayın. Aksi halde bir iki it ürür durur. Bu sitede bu hep böyle oldu, artık buna müsade etmeyin.

Haa.. ben haklıyımda demiyorum. Haksız isem aynı tas aynı hamam devam edin.

Sevg...

Nrs ..... 6.09.2013 00:11
Haklısınız. En çok üzüldüğüm şeylerden biri burada aynı isim tarafından aynı gün peş, peş aynı veya çok benze siyasi ve günlük tanımı ile uymayan yazılarla adeta sayfayı işgal etmeleridir. Oysa bu tür yazıları yazabilecekleri çok sayıda yer var.

orhan örs 6.09.2013 10:34
Uyarıların çok yerinde Firari. Ancak her şeyden önce işinin ehli bi kaportacı bulup senin vuruklarını düzelttirmek gerek. Ha bir de kişilik ve bel kemiği nakli yaptırabilirsek sana, işte o zaman bu sitede ve her yerde bir şeylerin değişebileceğine inanabilirim.
Firari Fırtına ne len, muhabbet kuşu! Bir de bu isimle uyarı yapma gayretkeşliğinde malın gözü!


Firari Fırtına 6.09.2013 12:42
Allah aşkına yahuu. Çok şey istemiyorum.

Dönmedolap gibi bir salak geliyor, diğer salak yok. Diğer salak geliyor bu sefer bu salak yok. Yavv bu kadar dönek yapılı olmayın. Ben güzel hayeller kurmuştum mahvetmeyin hayellerimi. İki salakla birden atışmak en büyük hayalimdir. Biri mal orhan, diğeri öğretmen bozuntusu özgül. Zaten toplasan ikisi bir insan etmez lakin iki maymunun sesi var derler.

Burdaki insanlar uyarılarımı dikkate alır ya da almaz saygı duyarım ama bu iki salağa ne saygım vardır ne de sevgim. İnternette tanışıp sanal aşk yaşayıp gucu gucu birbirlerini tamamlayan ve sonrada din değişip maymuna tapan bu iki manyağı sevemedim sevmiyeceğimde. Orhan kuru kuru laf atar özgül duygusala bağlar ve devamlı alkış beklerler. Yavv baştacı alkışlarım sizi hele bi ipe çıkın bir iki çita atlayışı yapın vallahi alkışlarım sizi... Maymunları çok alkışladım ben.

orhan örs 6.09.2013 14:43
Bu alkışlama işi fena iş açacak senin başına Firari, açmıştır belki de! Kış kışlanmadığın yer kaldıysa dünya da, bu kafayla alkışlanacağın bir metruk mahal bulacaksındır mutlaka!
Bir gazete de gözlerine siyah bant çekilmiş bir Firari fotoğrafı hüzünlü gibi dursa da üzmez beni, güldürür!

pelin muslu 9.09.2013 15:13
iyi günler size bir sorum var son yazdığınızla alakasız ama cevabınızı almak istiyorum kulyas cinleri zararlımı gerçekten cehennem kefeni varmı varsa burada neler yapılıyor.? lütfen cevap verin

orhan örs 10.09.2013 11:25
Şu üstteki pelin muslu yorumunu görünce araştırmacı üyenin profiline bir bakayım dedim. Sitedeki varlığının tek ispatı bu yorum. Ne enteresan değil mi Firari ibriği?..
Tek başına mücadeleden yoruldun da soyut üyeler üretmeye mi döndün sonunda kuntik!..

Firari Fırtına 13.09.2013 00:50
İftira atmak kime yakışır orhan iti.. Hala havluyor olman bile şaşırttı beni... Ben balkonda sigaramı içip keyif yaparım. Lakin köpekler sokakta hala havlar. Hangi insan köpek havlamasına çare bulduki ben bulayım...

Hee orhan hee havla sen maymundan gelme havlayan it.

orhan örs 16.09.2013 21:48
Senin balkonda oturup sigara içmene müsade edecek kadar geniş mezhep bir semt var mı dünya da godik?
İftira neymiş len tırro, şimdi bu pelin muslu sen değil misin yani?.. Sanki ilk yapıyormuş gibi de şaşkın numarası mı yapıyorsun ortalık malı!
Firari lan, senden bir halt olmaz anladık ta, şu yorumlarını normal bir insana okut. (buraya özellikle dikkatini çekiyorum, çünkü yazıyor olabilmen öküzlüğünün önünde bir engel değil.) Bir insan evladı da desin ki; "50 yaşına merdiven dayamış, edebiyatla uğraşan insan cümleleridir bunlar", dişimi kıracağım, söz!!!
Köpeklerle ilişkin umuyorum ki onların havlaması ve senin onları susturma çabanla sınırlıdır. Çünkü söz konusu kişi sen olunca akla gelen şeyler fena! Bu sitede kırkmilyon kez ispatlanmış sübyancı sapıklığını böyle bir açılımla genişletmen de şaşırtıcı olmaz ama bizimkide mide işte, kaldırmıyor!

Özetle sapıkcan, ortada bir iftira yok. Ve biliyorsun ki ben bir şeyler atmaya niyetlenirsem, tüm türdeşlerinle bir araya gelsen kalkamazsın altından!

Paspas...

Firari Fırtına 17.09.2013 00:47
Be heyy ahmak...!!!

Seni adam yerine koyup sana cevap yazdığım için bana teşekkür etmelisin. Lakin birşeyi unutma...; ben seni adam yerine koyup cevap yazıyorum sanma...ben sadece senin gibi dinsiz kitapsız allahı bilmeyen maymundan gelmelere ders verme amacı ile yazıyorum. Köpeklerin havlamaları ile ilgili inceleme yaparken seni buldum sen bir deneksin ben için. Havla ki deneyim tamamlansın orhan çitası. Mal insan, salak adam daha sana ne diyeyim ben köpekten üreme...

orhan örs 19.09.2013 19:51
Firari, senin adam yerine fena koyulmuş paşa. Ayar tutmazsın gayrı bu saatten sonra! Ders vereceğin konular vardır belki hayatta ama önce şu götünü başını topla, ayrı telden çalmasınlar!
Az daha gevşekleş bakalım o ağzına soktuğun dilin nerenden çıkıyor!

emrah kızılçuva 15.04.2014 13:49
firari ve orhan örs hicv leme taşlama sanatını gösterdiler tebrik ediyoruz değerli yazaarlarımızı.

sadece söz 13.07.2014 16:47
iyi güzel demişsin de ben günlük yazarken böyle kendimi kaptırıveriyorum ne düşünüyorusam öyle çıkıveriyor aklımdan..Sonuçta benim günlüğüm dimi imlayı falan da pek önemsemiyorum günlükte itiraf edeyimm
ama farklı bişey yazacakken daha dikaktli olmaya çalışıyorum amatörlerin yazdığı bir site sonuçta burası bariyaşadıklarımız yazıya dönüşürken imla gibi engellere takılmasınlar..özgür olsunlar

Sarnıçlı Şair 13.09.2014 21:39
http://www.ozgurroman.com/profil.aspx?uye=10084


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6539
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3322
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3152
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3536 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com