Emre Altun  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 67 Puanı: 742

24 Mayıs 2014 Cumartesi 
Nasıl yazar olabilirim? - 2 -
Okunma: 633

1. İzlemek. İnsanları bir sivil polis edasıyla röntgenlemek değil kastımız. Maksat kalp gözünü açmak.
 
2. Okumak. Okumalıyım, okumalıyım, okumalıyım, deyip kendini mecbur hissederek değil, yaşamı desteklemek için okumak.
 
3.Kabını doldurmak. Her insan dünyaya bir maksatla gelmiştir. Esas olan kitap yazmak ya da şair olmak değil, insan olmaktır. Sokrat, tek kelime bile yazmamıştır, ama modern batı felsefesinin ve ondan sonra biliminin fikir babası olabilmiştir. ( Platon, Sokrat'ın öğrencisidir. Aristo da Platon'un... )
 
4. Sabır... Bir cümle yazarsın, iki cümle yazarsın, ama 3. cümleyi bir saat çabalasan da yazamayabilirsin. Doğaldır. Yazmak için dolmak lazımdır derler büyükler.
 
5. Sosyal olmak. Yazarlar asosyal insanlardır derler. Hatta Elif Şafak'ın bir internet denemesinde şöyle bir cümle okumuştum: (mealen )  roman okurları asosyaldır; kaldı ki yazarları. Ama asosyalitenle barışık olursan ağır ağır da olsa toplumla da barışabilirsin. Tıpki kepçeyim ulan var mı, bi diyeceğiniz? gibi...
 
6. Tatilin keyfini çıkarmak... Aslında biraz felsefe yaparsak, insanın tüm dünya hayatının tatil olabileceğini iddia edebiliriz. ( Hele hele her kanında ulaşabildiğimiz şu Teknoloji Çağında.) Yani hayatı da asıl hayat olan ahirete göçmeden evvel biraz oyalanmak olarak görürsek oyuncağın bir önemi olmadığını önemli olan sevmek ve sevgi üretmek olduğunu kavrarsak, kalb gözümüz açılır ve istemesek de bir şeyler yazmaya başlarız. ( inş...)
 
7. Kendini tanıtmak. İngilizcede ads, diye geçer, yani reklam, internet aleminde de sık görürüz. Çok muhteşem yazabilirsiniz, çok güzel ritimli şiirleriniz olabilir, bir deha niteliğinde denemeleriniz vardır belki ama af buyurun kedinizi pazarlamamışsanız kanaatim odur ki yazmamanın da bir anlamı yoktur, bence önemli olan yazmak değil paylaşmaktır.
 
8.Devamlılık. Devamlılık her gün 1 saat yazı yazmak değildir. Devamlılık, yazmakla ya da edebiyatla kurulan bir gönül bağının sonucu olarak günlük hayatta boşluklar olsa bile sürekli bir üretim halinde olmaktır. Tıpkı bir bumerang gibi siz onu atarsınız ama o bir süre dolaşıp size yine gelir, ve siz yine atarsınız. Döngüseldir.
 
9. Vurucu olmaya çalışın. Bu sözcükten kastım, eline her kalem alanın üretebileceği kelimeler, şiirler yerine daha özgün şeyler ortaya koyabilmektir. Bu da ancak kendini geliştirmekle olur ki,onun da tek yolu kendini geliştirmenin bir sonu olmadığını bilmek ve sonsuza dek bu arayışın süreceğinin bilincinde olup hep daha iyisi ve ille de daha iyisi diyebilmektir.
 
10. Yıldız olmak, örnek olmak. Ünlüler topluma karşı sorumludur derler ya hani. Vitrin meselesi.Evet insanlar sizin yaptıklarınız faturasını sizin değerlerinize fatura ederler. Eğer dindar biriyseniz, ilk çirkin işinizde tüh senin gibi adama, utanmaz arlanmaz, o namazlar mamazlar filan... kitap okuyan biriyseniz ilk çirkin işinizde çok kitap okumamalı gibi saçmalıklar zuhur eder... sessiz sakin birinin ilk çirkin işi onu tipik bir seri katil tanımlamasının subjesi yapar. Oysa ki her kim her ne işi yapıyorsa her ne değerlere sahipse hangi sosyo ekonomik tabakaya sahip olursa olsun en sonunda insan oğludur o da çirkin bir iş işleyebilir. Fakat sanırım, sanatçı ve hele yazar-şair takımı hem daha duyarlı hem da edepli olmak zorunda. ( edebiyat... )
 
11. İlla da ben birinci olayım, hep ben bilineyim, best seller ben olayım demeyin, ama o doğrultuda da ilerlemekten vazgeçmeyin.
 
12. Aşamalarla harekten edin. 1 ayda bir roman yazamazsınız, ama bir sinapsis oluşturabilirsiniz. Belki hayatınızın en güzel şiirini hemen yazamazsınız, ama o bahsettiğimiz kabın dolması sonucu istediğiniz ürünü zaman içinde oluşturabilirsiniz. ( inş...)
 
13. Uğursuzluktan, kötülükten, çirkin işlerden uzak durun. Yazının başında yazarlarla peygamberleri beraber anmıştım. Aslında onların pek çok ortak noktası var, burada saymak yazıyı gererksiz yere uzatabilir, ama yazarların bilge, örnek ve sağ duyulu, her kesimden her insanın saygı duyduğu kimseler olması gerektiğini söyleyebiliriz.
 
14. Geçmişinizle, kötü anılarınızla barışık olun, onlardan bahsetmeyi öğrenin, bu şu anlama gelmez tabii ki her şeyi ifşa edip somut olarak olayı su yüzüne çıkarmak değil elbette; ancak o olguyu konuşabilmeli. Çünkü yazar iğne deliğinden küçük şeylerden tutun güneş kadar büyük her şeyi konuşabilmeli. Tabuları ya da sınırları olmamalı. Ha ele alış tarzınız değişir, o ayrı.
 
*Bu yazıdaki hiç bir tavsiyeyi dikkate almayın.
**Kendi bildiğinizi yapın, keyfinize bakın.
 
:) :) :) :) 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6291
2 Firari Fırtına 4355
3 Mustafa Ermişcan 3722
4 Hasan Tabak 3440
5 Nermin Gömleksizoğlu 3114
6 Uğur Kesim 2989
7 Sibel Kaya 2832
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2814
9 Enes Evci 2540
10 Turgut Çakır 2247

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:399 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com