Kubilay SARI  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 911 Puanı: 56

4 Ağustos 2015 Salı 
Müstakil Evler ve Adam Olacak Çocuklar
Okunma: 836

   Müstakil evlerin son çocuk kahkahalarını atan, mahalle bakkalından aldığı ekmeğin dokuz bölü sekizini eve getiren nesildik biz. Ekmeğin ucu, en has baharatlı çubuklardan daha tatlı gelirdi, bakkal dönüşü ev yolunda mahalle abilerinin takılması, yan komşuların eve yolladığı emanet selamlar, arkadaşların top oynama davetleri eşliğinde lezzetini katbekat arttırırdı üstelik.
 
   Bizlere sokakta oynayan son çocuklar diyorlar. Biz aynı zamanda ekmek almaya giden son çocuklardık. Oyun oynadığımız arsalar, babamızın çenesini yorduğu zenginliğe sahip amcalar tarafından alınıp, apartmanlar dikmesi, ve her apartmana ‘’kapıcı’’ ‘’çöpçü’’ sıfatı ile yerleştirdiği bizim için ‘’Veli amca’’ , ‘’Ahmet amca’’lar türeyene dekte sürdü ekmek almacalarımız. Ekmeğin fiyatını, kağıt paranın değerini, ve para üstünün ne kadarının harcanabileceğini bilen; kısacası ev ekonomisi dersini uygulamalı olarak öğrenen, yoktan anlayan son çocuklardık aynı zamanda da. Sıkılmanın ne demek olduğunu bilmeyen, yalanın ve kandırmanın ne anlama gelebileceğine akıl sır erdiremeyen, yoldan geçen her büyük insanın; amca, teyze, dede olduğunu bilerek saygıyla yaklaşan son çocuklardık. Sebepsizce ve farkında olmadan her hareketimiz tutarlı, yerli yerinde ve olması gerektiği kadardı; saygımız, dostluğumuz, paramız, kılık kıyafetimiz… Naz yapmayı uzatmaz, gereksiz ısrarı bilmez, dost kaybetmekten ödümüz kopar ve her gün çoğalırdık.
  
   Aradan yıllar geçti; ve ne yazık ki bir çoğumuz değişimlere ayak uyduramadı. Asosyal, apolitik, anormal ve bir çok a ile paylaşan antipatik bir sürü sıfatlar kazandık; asimile olmaya, yok olmaya yüz tuttuk.
 
   Yaşlarımız 20-30 aralığına vardığında; çapulcu da olduk. Olmadığımız bir o kalmıştı. Rahatladık.
 
   Sonra hayatla aramızda ki buzları erittik ,ve beklenmedik bir şey oldu; farkındalık mevzusunun 10 yıldır mevcut olduğu tek neslin bizim nesil olduğu ortaya çıktı. Ve ne kadar çok olduğumuzu anlayarak bütün a ile başlayan sıfatlarımızdan da kurtulduk. Umutlarımızı, hayallerimizi yeniden yeşertmeye başlıyoruz şimdi.Ayağa kalkan, koşmaya hazırlanan bir nesil…
 
   Bir çoğumuz, sokağa yeniden çıkabilen çocuklar yetiştirme peşinde şimdi.
 
   Hadi inşallah.

Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3953
4 Hasan Tabak 3617
5 Nermin Gömleksizoğlu 3247
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2958
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2336

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1373 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com