Kubilay SARI  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 522 Puanı: 116

21 Eylül 2015 Pazartesi 
Eylül ve Dağınık Odalar
Okunma: 669

''Bir hafta kaç gün?
 Bugün kaçıncı gün?
 Geçmiyor zaman,
 Geçmiyor zaman!''
 
   Eylülün sonlarındayım. Ocak ayı bir hata sonucu yılbaşı ilan edilmiş olmalı. Her şeyin  başı Eylül! Şöyle bir bakıyorum, her işimin başlangıcı bir biçimde Eylül ile ilintili. Bu zamana kadar okullar, yollar, ölümler, doğumlar vesaire... Şimdide mezun,mühendis,işsiz sıfatlarımla birlikte yine bir başlangıç yapmak üzereyiz. Amacımız ise; yine gelecek Eylülde yeni bir başlangıç yapabilmek.
 
   Bu hedef doğrultusunda Eylül 1 itibariyle çalışmalara başlamış bulunuyoruz -sıfatlarım ve ben- bir sıfatımızı -aşık- yolun kıyısına itmiştik ki; köstek olamasın bize.
 
Şakir: O bir zeytinyağı gibi üste çıkmayı her zaman bilir.
 
  İlk iki hafta hedefler doğrultusunda çalışarak, her gün, adımlar atarak, her gün inatla inanç tazeleyerek müthiş -ki benden beklenmeyecek derecede müthiş- performanslar ortaya koyduk.
 
   İyice soyutladık -aşık sıfatımızı- ; her gün bir önceki günden en azından bir yirmi dakika kadar fazla çalışmayı denedik. Şehit haberleri ile kahrolduk. Gene de çalışmayı bırakmadık. Halk ile yürüyüşe çıktık teröre lanet okuduk, gece eve gelip sabahlayarak çalıştık. Ağladık. Çok ağladık. Burnuzu silip, yüzümüzü yıkayıp yeniden çalıştık.
 
Şakir:  Ülke karışıktı, bizim karışmama gibi bir ihtimalimiz yoktu.
 
   O denli düzene sokmuştum ki kendimi. Mekanikleşmeye -şehit haberleri ve şehit aileleri dışında hiçbir duygu belirtisi olmaksızın- yüz tutmuştum.
 
Şakir: Lise birden beri n'apmalı? Diye hep düşünürdük.
 
   Kaydımı yaptırdım. Üç kitap bitirdim -biri roman-; kütüphaneye kaydoldum, sırada ki romanıma başladım, yeni bir şairle tanıştım, tüm şairlerle tanışmaya niyet ettim, Yaşar Kemalin tüm kitaplarını okumaya and içtim, Oğuz Atay'ın daha önce hiç duymadığım oyunları; düz yazıları olduğunu keşfettim, hepsini okumak için onurum ve şerefim üzerine yemin ettim. Varlığım Türk varlığına armağan olsundu.
 
Şakir: Böylelikle makine yıkanmış, yağlanmış ve ''canım insan'' modeliyle Türk vatandaşının kafa kıvamına geri dönüştük.
 
   Şiirleriyle beni benden aldı; Ali Lidar. Onur Ünlünün bütün filmlerini izledim. Kanıma işledi bir çok sahne. Şiirlerinin de üzerinden şöyle bir geçtim. Cemal Süreyyayı çaya çağırdım. Nazım Hikmeti bir pazar sabahı hapishane duvarına yaslanmış buldum yanına oturdum, dertleştik. Ahmed Arif hasretten prangalar eskitirken, bende benim prangalarımdan bahsettim, kaç leylim bahar... Günler böyle gelip geçiyorken; okullar tatilmiş, önce kardeşim geldi, çok geçmedi sen geldin, bende sana... Yolu dahi hatırlamıyorum.
 
Şakir: Gözümüzde büyütmediğimiz tek yol senin yolundur; kayıp kadın.
 
   Ne kadar özlemişim. Dışladığımız sıfatımız -aşık- yeryüzünde ki bütün kavgaları yenebilecek güçteydi. Korkutucu.
 
Şakir: Şuanda yapayalnızız. Evimizde oturuyoruz. Yazmak, daha doğrusu yeniden yazmak, ya da belki yaşamak hevesimizin en büyük nedeni sensin; kayıp kadın.
 
   Kokun, sesin, sen... ''Söylenecek çok şey vardı, sustum...''
 
Şakir: Sen duydun mu sustuklarımızı; kayıp kadın.
 
   Şimdi evimde yapayalnız oturuyorum. Gelmen için ümitsiz bir heyecan besliyorum.
 
Şakir:  Böylece, hayatı bir cihaza bağlı, umutsuz bir vaka olarak kendimizi resmediyoruz. Ya fişi çekeceksin, ya bize sarılacaksın; kayıp kadın.
   
   Hak etmediğin aşklardan kendini al, kurtar. Sana; terinin son damlasına kadar koşacak bir insan -olduğu gibi, gerçek bir insan- var burada.
 
Şakir: Çok karışığız.
 
    Utanıyorum. İnsanlar neler ile uğraşırken, sahte mermilerle ölüm oyunu oynarmışasçasına, yalnızca sana kafa yormaya, yalnızca seni düşünmeye, utanıyorum.
 
Şakir: Bu böyle sürmez.
 
   Gel diyemiyorum, en iyisi sen söyle. Gel de, geleyim kayıp kadın. 

Yorumlar (1)
Altuğ Altıntaş 20.07.2016 11:14
Bir iyi bir kötü gidiyor. İlginç. Şakir farkı olsa gerek...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6383
2 Firari Fırtına 4438
3 Mustafa Ermişcan 3846
4 Hasan Tabak 3552
5 Nermin Gömleksizoğlu 3192
6 Uğur Kesim 3050
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2986
8 Sibel Kaya 2905
9 Enes Evci 2614
10 Turgut Çakır 2301

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2775 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com