Enes Evci  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 10 Puanı: 2892

8 Temmuz 2016 Cuma 
Suriye ve Vatandaşlık başlıkları
Okunma: 1182


   Aslında bir kaç sevdiğim ve sevmediğim fikri paylaşıp "nedir ne değildir" diye bakacaktım sosyal medyaya. Ama ben "şahsen" dönen dolabın farklılığına şahidim birazcık ve bir iki kelam edeyim istedim.
A- Türkler üniversiteye sınavla Suriyeliler sınavsız giriyor.
B- Türk öğrenciler 400 TL, Suriyeliler 1200 TL burs alıyor.
C- Türklere kira yardımı yok, Suriyelilere 250 lira yardım var.
D- Türklerden SGK pirimi ve eczaneler için yüzde 20 katkı payı alınıyor. Suriyelilerden alınmıyor.
E- Türkler destek yardımı almazken Suriyelilere 900 TL veriliyor.
 
   Bu yukarıda A-E maddelerinden anlaşıldığı gibi kendi ülkemizde asıl problemli yaşayan bizlermişiz demekten kendimi alamıyorum. Suriyelilere vatandaşlık verildiği takdirde bu ayrım ortadan kalkacak. -Ki bu yüzden çoğu vatandaşlık da istemiyor (bu sinir bozucu evet)
 
   Lakin ben bu çok bilinen maddi maddelerden daha çok şunları daha önemli buluyorum.
 
   1-Babadan milliyetçi saf Türk halkı hariç her halka ve insan topluluğuna uyuz bir güruh var bu ülkede. Ve tarih bunların kafasına vura vura "bak oğlum kürtler senin meselen değil, bu halkı döverek zulüm ederek hizaya sokamazsın" dedi. Ve anladılar bu topraklardaki çeşitliliği. Ne onlarla ne onlarsız. Lakin yeni jenerasyon ekşına aç, kavgaya aç, ateşli ve beyinsiz. Bu sebeple bu jenerasyona bir düşman lazım. Yeni jenerasyonun bir sürü kürt arkadaşı var, artık kürtlerle kavga edemiyor, etse bile karşı argümanlara dik duramıyor. Ama Suriyeli öyle değil. İş tam bir American History X (Bu konu üzerinde çok konuşulması gereken bir konu olmasına rağmen burada bırakıyorum, lakin henüz simitçi bıyığı yeni terlemiş ülkücü gençleri bir furya içine çekiyor. Önce düşmanları tanıtılıyor sonra neden düşman oldukları açıklanacak, biz o ara yine konuşacak bunları)
   
   2- Türkiye insanı bence durumları okumaktan genellikle aciz. Her gün elindeki cep telefonu ile bir dayısının çekyattaki pozunu likelıyor bir de 15.sınıf haber portallarındaki mahalle ağızı siyasi sloganlarla gündeme tutunuyor. Bu yüzden Suriyeliler Türklerin gözünde dilenci. Tamam dileniliyor lakin arkadaşlar Türkiye'deki Suriyeli esnaf sayısı 10bini aştı. Ve çoğuda kalıcı gibi. Bu çakallar vatandaşlık işine sıcak bakmıyor. Çünkü vatandaş olursa vergi verecek.
 
   3- Bazı radikal geri zekalı grupların aklına şu gelmiş. "Padişahımız bunlara vatandaşlık verecek, savaş bitecek, bu Suriyeliler ülkelerine dönecek ve Musul Kerkük eskisi gibi bizim olacak". Bu üniversitenin ilgili bölümünde hazırlık okuyan en başarısız öğrencinin bile aklına gelmez! Böyle saçmalık olmaz.
 
   4- Asimilasyon diye bir şey yok. Belki siyasi veya dini çıkarları bizim gibi kollamayan batı kendi arasında asimile olmayı iyi becerebiliyor olabilir. Ama doğu ülkelerinde bir kült kültür durumu var. Asimileyi beceremiyoruz. Bknz: Almanya'da ki Türkler. Bu sebeple Suriyelilerin asimilasyon planları bence yersizdir. Bir Kürt meselesi ile uğraşan Türkiye'ye 2.bir etnik sıkıntı verilmiştir uzun vadede. 

Yorumlar (1)
Altuğ Altıntaş 12.07.2016 16:13
Vatandaşlık vermek yerine mülteci yasasını değiştirmek mi akıllarına gelmiyor yoksa hala 3 milyar doların peşindeler mi?


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6765
2 Firari Fırtına 4750
3 Mustafa Ermişcan 4247
4 Eyyup AKMETİN 3922
5 Hasan Tabak 3903
6 Nermin Gömleksizoğlu 3506
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3452
8 Uğur Kesim 3309
9 Sibel Kaya 3210
10 Enes Evci 2892

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:898 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com