Enes Evci  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 10 Puanı: 2892

15 Temmuz 2016 Cuma 
Ya yanacaksın ya yanacaksın Fransa
Okunma: 1209

"Fransa'da bomba patlayınca olay oluyor da Türkiye'de neden kimse bir şey demiyor?" sorunsalı.
 
Şimdi bak güzel kardeşim. Biz Türkler-ki lütfen artık bunu kabullen ve kendini de dahil et buna. Arabesk bir tarif olmayacaksa eğer: "biz doğarken ölmüşüz oğlum"
 
Sen anayasanı bilmiyorsun, her sokağın kendi anayasası var.
Sen bir devlet dairesine gitmişsin elinde dilekçe, seni siktir etmişler.
Sen astını üstünü bilmiyorsun bilsen azar yiyorsun.
Sokağında birini bıçaklasalar, en fazla instagrama koymak için resmini çekersin.
 
Bilincini almışlar senin. Okulda daha düne kadar hocan dövmüş, evde anan baban babanen dövmüş, askerde komutanın dövmüş, evlenmişsin eşin dövmüş. İşe girmişin patronun kötelemiş, girmemişsin yan komşunun oğlu sınavı ile ailen kötelemiş.
 
Uzatmayayım ama son 2-3 yıldır dilimde bir şey var. Kimse kusura bakmasın ırgat bir milletiz. Ne batılılaşmışız nede doğulu. İki zirzopun doğu-batı edebiyatlarına takılı kalmışın en fazla doğu batı sentezinde sucuklu yumurtayı icat edebilmişsin.
 
Avrupa öyle değil! Avrupa cici, avrupa şehirli, avrupa; aile sistemini, sosyal güvenceyi, eğitimi, askeri, kılı ve tüğü bir türlü öyle yada böyle standartlara oturtmuş. Bu sebeple adamlara bu yaşadıkları psikolojik korku.
 
Bakınız, normal korku ile psikolojik korku arasında gerçekten fark var. Ben Ankara'da yaşayan 11 haneli tc kimlik nosuna sahip sıradan bir adamım. Çok elit arkadaşlarımda var gerçekten. Bu şehrin en pahalı semtlerinde en narin halleri ile takılan tiplerdir bunlar. Diyeceğim şu ki, bu arkadaşlarımın bile yanında bomba patlasa umrunda değil. Çünkü en başta dediğim gibi biz bu topraklarda doğarken ölmüş tipleriz. Yok ki psikoloji! Neyi bozacak?
 
Şu Ulus- Tren Garı, Kızılay- Meydan patlaması Avrupa'da Fransa'da olsa orayı karantinaya alırlardı. Çünkü adamlar böyle şeylerin gramını yaşamamış.
Bu sebeple tabii ki oradaki patlama ile buradaki patlama arasında fark olacak. Sen Fransız mısın?
 
Fransa, İngiltere, İsveç, USA, Canada başta olmak üzere şehirler yanacak. Bunun geri dönüşü yok. Ya yanacak ya yanacak. 
 
Dur daha sıcağı sıcağınayız, vakit geçsin irdeleyelim bu işi. 

Yorumlar (2)
FELSEFETÖR :ccc 15.07.2016 18:02
Bana göre doğru tespit, katılıyorum.

Hasan Basri ESGÜN 13.01.2017 11:08
Dediklerinize katılıyorum Enes bey. Son iki cümlenizi pek anlayamadım sadece. Bahsettiğiniz ülkeler ne yazık ki tarihte bolca yandı. Onlar yanmanın acısını oldukça iyi biliyor ve unutmuyorlar. Tarihleri boyunca dökülen kanlarla elde ettiler bu günlerinin ferahlıklarını. Kimse onlara bir şey hediye etmedi. Onca acı ile elde ettikleri refah tabi ki bu kadar kıymetli olur. Elden gitmesin diye bu telaşları, önlemleri.

Biz de çok acılar yaşadık. Ders aldık mı acaba? Sonuca bakarsak -size hak veriyorum- pek almışa benzemiyoruz. Yakın tarihimizi bile unutuveriyoruz. Bu vurdum duymazlıkla onlar mı yanar -kafamıza dank edene kadar- biz mi, göreceğiz.

(umarım kimse yanmaz...)
Saygılar.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6765
2 Firari Fırtına 4750
3 Mustafa Ermişcan 4247
4 Eyyup AKMETİN 3922
5 Hasan Tabak 3903
6 Nermin Gömleksizoğlu 3506
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3452
8 Uğur Kesim 3309
9 Sibel Kaya 3210
10 Enes Evci 2892

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:913 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com