Emre Altun  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 67 Puanı: 742

15 Kasım 2018 Perşembe 
Bugün Bitlis'e yılın ilk karı yağdı
Okunma: 81

Sabah uyandığımda dışarıda çok sevdiğim bir tablo vardı. Çoğu kişi için bu sevilecek bir yanı olmayan, insanlara zor şartları hatırlatan bir durumdur. Ancak biz Bitlisliler olarak yıllardır bu durum içinde yaşadığımızdan alışığız ve hatta aşığız. 
 
Hani "Vizontele" filminde belediye başkanının bir repliği vardır. Aşağı yukarı şöyle der: " Buralı olmayanlar, bazen bize soruyorlar. Burayı nasıl seviyorsunuz, diye. Biz burayı seviyoruz; çünkü buradan başka gidecek yerimiz yok. " Evet, yaşadığımız çağda şartlar bize gidecek bir sürü yer imkanı sunuyur; fakat insanın ilk çocukluğunun geçtiği yerin tadını verecek yerlerin sayısı çok az. 
 
Bu gidecek başka yerimiz yok, durumunu yakın tarihimizin elim bir gecesinde yaşadığımızı hatırlıyorum. Ülkemizi dehşetle saran ve sarsan 15 Temmuz gecesi memlekete olan ödevimizi yerine getirmiş, şehrimizin bir sokağında halk olarak meydana çıkmış, ülkemize sahip çıkmıştık. Eve döndüğümüzde kız kardeşimin bir sözü, beni gidecek başka yerimiz yok, burası bizim vatanımız ve terketmeyeceğiz, deme noktasına getirmişti. " Başka bir ülkeye gidelim." demişti kardeşim. Ne kadar kolay çıkıyor ağızdan, değil mi? Oysa, 2011 senesinden beri Suriye'lilerin ( başka bir ülkeye gidelim, diyen Süriyelilerin) kötü durumunu hep birlikte izledik. Maalesef bu acı olaya tanık olduk. 
 
İnsanın vatanından başka gidecek yeri yoktur. Dünya ne kadar yaşanacak yerlerle dolu olursa olsun, insanın vatanından başka gidecek yeri yoktur. İnsanın evi cennetidir, insanın vatanı cennetidir.  

Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6291
2 Firari Fırtına 4355
3 Mustafa Ermişcan 3722
4 Hasan Tabak 3440
5 Nermin Gömleksizoğlu 3114
6 Uğur Kesim 2989
7 Sibel Kaya 2832
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2814
9 Enes Evci 2540
10 Turgut Çakır 2247

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:432 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com