umut berker  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 54 Puanı: 889

4 Ekim 2009 Pazar 
Dalgalar...
Okunma: 1340

Geçmişimin geleceğimi kovaladığı ve takdire şayan bir hırsla bir türlü peşini bırakmadığı hayatımın içinde yüzüyorum dalgalarla boğuşarak. Ne kadar yoruldum diye sızlansam da bitmiyor dalgalar bir türlü. Kulaklarımı yalayarak geçiyorlar sağımdan solumdan. Ve bazen geçmekle kalmayıp doluveriyorlar beynime. İçinde ne varsa allak bullak edip sonra vicdansızca çekip gidiyorlar. Ah o dalgalar!

Yine hayatımın fırtınalı ve dev dalgalı günlerini yaşadığım şu günlerde kendi kendime şikâyet edip duruyorum sürekli. Bu dalgalar ne zaman bitecek? Ne zaman sakin, huzurlu hatta güneşli bir hayata sahip olacağım?! Sonra gözlerimi sımsıkı kapatıp korkunç bir çığlıkla bağırıyorum içimden: Yeter! Bırakın artık peşimi alçak dalgalar!!!

Gözlerimi yavaşça açıyorum… Bir de ne göreyim! O hain dalgalardan bir tanesi karşıma geçmiş, kollarını göğsünde kavuşturmuş sinirli bir edayla bakıyor bana!... Şaşkınlıkla büyüyen gözlerimi onun hırçın yüzüne dikerek yaslandığım koltuktan doğruluyorum. Tam ağzımı açıp en akla gelmez, en iğrenç küfürleri savurup bir tokat atmaya yeltenecekken kaskatı sesiyle durduruyor beni:

-         Kaç yaşındasın?!!!

Şaşırıp duraksıyorum. Bana yaşattığı bunca huzursuzluktan sonra kaç yaşımda olduğumun ne önemi var! Ne alaka şimdi bu soru! Sinirli bir sesle cevap veriyorum:

-         Yarın 25 olcam. Sayenizde doğum günüm de berbat geçecek!

-         Peki kaç yaşında hissediyorsun?

-         70, 80, hatta 100! O kadar yordunuz ki beni, o kadar yıprattınız ki! Gençliğimi, çocukluğumu yaşayamadan büyüdüm sizin yüzünüzden!

-         Ama fiziksel olarak 25 bile göstermiyorsun.

-         Görüntünün ne önemi var! Önemli olan ruhum! İçimi çökerttiniz benim, mahvettiniz!

-         Mahvolmuş olsaydın şu an burada değil, bir akıl hastanesinde olurdun! Şimdi söyle bakalım, fiziksel olarak 25 yaşında olup 70 yaşında birinin tecrübesini, olgunluğunu taşımanın neresi kötü?!

Yine bağırıp isyan ederek cevap vermek için ağzımı açıyorum, ancak söyleyecek bir söz çıkmıyor dudaklarımdan. Düşünüyorum… Evet, haklı aslında… Her zaman yaşıtlarımdan daha olgun oldum ben. Her zaman çok düşündüm ve yaptığım işlerde de yanılmadım bu yüzden. Düşüncesizce hareket etseydim içinde bulunduğum zor hayat beni bitirirdi. Ya bir köprü altında veya bir meyhanede dileniyor olabilirdim. En iyi ihtimalle bir akıl hastanesinde veya mezarlıkta olurdum… Bu dalgalar olgunlaştırdı beni aslında. Çabucak büyüttü…

-         Bize sayıp sövmeden önce hayatını bir gözden geçir istersen!, diyor dalga o buz gibi sesiyle ve birden ortadan kayboluyor.

O gittiğinden beri düşünüyorum. Hayat acımasız. Sonsuz bir deniz korkunçluğunda alıp götürüyor beni. Karayı bir türlü göremiyorum. Yıllardır göremedim. Ard arda gelen dalgalar o kadar korkunç görünüyorlar ki onlara sayıp sövmekten kendimi alamıyorum. Ancak onlarla baş etme zorunluluğu pes etmemi engelliyor. Ve onlarla boğuştukça güçleniyorum. Güçlendikçe de daha hızlı yüzmeye başlıyorum. Karaya ulaşma umudum büyüyor her geçen dalganın ardından. Aslında şu ıssız denizde yapayalnız yüzerken sahip olduğum tek şey, beni uğraştıran, bu zorlu vakti daha hızlı geçirmemi sağlayarak beni güçlendiren tek şey bu dalgalar. Bazen beni çok zorlasalar da, kimi zaman nefessiz kalmama, boğulur gibi hissetmeme sebep olsalar da aslında bana hiç zarar vermediler. Hepsi geçti gitti ve her geçen dalga beni biraz daha büyütüp güçlendirdi. Yüzüme garip bir gülümseme yayılıyor, içimden dalgalarıma teşekkür ediyorum…


Yorumlar (6)
melek. melek 5.10.2009 00:58
müthiş bir dönüş yapmışsın Umut tebrik ederim...

umut berker 5.10.2009 09:35
teşekkürler melike :)

A'Gül ... 5.10.2009 10:29

Mutlu yıllar.

umut berker 5.10.2009 10:42
teşekkürler :)

Ela ... 22.10.2009 17:51
Dalgalar hakkında hiç böyle düşünmemiştim. Farklı ve o kadar da ilginç bir bakış açısı.. Ellerinize sağlık Umut Bey..

umut berker 23.10.2009 16:45
farklı bir bakış açısı sunabildiysem ne mutlu bana :) farklı bakış açıları bize çok şey öğretir. teşekkürler...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3978
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2147 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com