Yağmur .  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2278 Puanı: 11

10 Temmuz 2021 Cumartesi 
Benzer resimler
Okunma: 213

İzlediğim bir film hakkında yazmak istedim. Filmdeki karakter doğuşu, renkli kalemlerle dolu bir kutuyla gezegene gelmeye benzetiyor. Önemli olanın kutunun sekizli veya on altılı olması değil verilen kalemlerle ve renklerle ortaya çıkarılanlar olduğunu öne sürüyor. Fakat boyaları kullanmayı bilse de özgün bir resim çizmeye cesaret edemeyen insanlardan olacağız ki çoğumuz benzer hayatların içinde, adeta otomatik pilotta değil miyiz? Seçenekler bu kadar sınırsızken aynı resimleri çizmemiz çok çelişkili.
 
Ben çizgilerinin sonuçlarının tahmininden dolayı cesaretini toplayamayanlardanım. Ya resim mahvolursa? Ya emek verdiğim şeyleri kaybedersem? Ya yanlış bir şeyler uğruna emek veriyorsam? Kırılırsam veya onaylanmazsam? Onaya ihtiyacım oluşunu her fark ettiğimde kendime acıyorum. Onaya ihtiyaç duymadan çizgilerimi korkusuzca çizmek, duygularımı bastırmamak istiyorum. Fakat cesaretsizliğim beni giderek benzer bir resim çizmeye itiyor.
 
Bilinmeyen bir yol, önceden gidilen yola göre daha çekici fakat bir o kadar da korkutucu. Başarızlıklarımı veya istediğim hayata sahip olamayışımı elimde olmayan imkanlara bağlamanın kolaya kaçmaktan başka bir şey olmadığını şimdi görüyorum. Aklıma canımı en çok yakan cümle geliyor: "Bunu sen istedin."
 
Dünya küçük bir başlangıç yapmaktan ya da devamını getirmekten çekinen insanlarla dolu. Yazımı yine aynı filmden başka bir kesitle bitireceğim. " D. H. Lawrence'ın yolda karşılaşan iki insana dair bir düşüncesi vardır. Birbirlerinden gözlerini kaçırp gitmek yerine "ruhlarının karşılaşmasına" izin verirler. İçimizdeki cesur tanrıları serbest bırakmak gibi." Benim cesur tanrılarım içimde bir yerlerde uykuya yatmış olacaklar.

Yorumlar (3)
Dusunen Adam 27.07.2021 19:41
İnsan yalnızca bebekken, çocukken özgün olabiliyor. Farkı dünyalar resmedebiliyor. İnsan psikolojisi ve biyolojisi oldukça komplike olduğundan olsa gerek ki büyüdükçe yaşadığımız coğrafyanın kültürünü, alışkanlıklarını iş ediniyoruz. Hayata gelmek siyah ve beyaz boya kalemlerinden ibaret olsa dahi anlam bulabiliyor insan siyahın ve beyazın içinde, rengarenk bi hayat görüp, inşa edebiliyor. İçinde bulunduğun durum beklemediğin anda yaşadığın, zorunda olduğun ancak yaşamayı istemediğin bir tecrübe olsa gerek ki tanrıların uykuda. Dilerim aldığın kararlar ile olduğun kendini gelecekte tatmin edici, hoş bulabilirsin. :)

Yağmur . 29.07.2021 21:28
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Evet, büyüdükçe özgünlüğün yitirildiği doğru. Fakat başka çizgilerin üzerinden geçercesine başka hayatları takip ederek yaşanan bir hayatı tatmin edici bulamıyorum. Öte yandan belki olacakların tahmini nedeniyle önceden çizilmiş çizgilerden geçmek daha güvenli geliyor. Yani siyah beyazın içinde rengarenk bir hayatı görmek, onu inşa etmek için yeterli gelmiyor maalesef:(

Dusunen Adam 4.08.2021 01:44
bir şeyler inşa edebilmek için tecrübe gerek. tecrübe edinmenin, bilincin gerçek renkleri doğurduğuna, her şeyi anlamlı kıldığına inanıyorum. hayatı rengarenk görebilmek için bir dönem de bütün renkleri kaybetmek, flulaştırmak gerekiyor sanıyorum. Hiçbir şey yapmadığımız durumda bile bu düzeni hayat bir şekilde yaşatıyor. Siyah ve beyaz olabilmek özel durumlar. Bol şans :)


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6645
2 Firari Fırtına 4657
3 Mustafa Ermişcan 4149
4 Hasan Tabak 3801
5 Nermin Gömleksizoğlu 3411
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3346
7 Uğur Kesim 3229
8 Sibel Kaya 3119
9 Enes Evci 2801
10 Eyyup Akmetin 2479

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1127 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com