Burak A.  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2816 Puanı: 7

26 Mayıs 2022 Perşembe 
Ne Suçu Var Şimdi Havanın?
Okunma: 275

Bugün hava çok sıcak, insanı bunaltacak kadar sıcak. Aslında hava sıcak değil, evet hava sıcak ama bunaltacak kadar sıcak değil. Havanın sıcaklığı insanı bunaltmaz, bunalmış olan insan iç sıkıntısını havaya mâl eder. Öyle bir mâl etmedir ki bu, zannedersiniz hayatın yoğunluğu, kaygılar, olumsuz durumlar değil de havanın dünden biraz daha sıcak olması bunaltmıştır insanları. Her şeyin suçlusu, bizi boncuk boncuk terleten, gözlerimizi kısarak etrafa baktıran havadır insanların gözünde. Hâlbuki ne suçu var şimdi havanın? Ekonomik sıkıntlardan dolayı bunalmış bir insan neden havayı suçlar? Hava mı çalmış parasını? Gelecek kaygısı olan bir genç mesela. Hava mı set çekmiş hayal ettiği güzel günlerle arasına? İnsanoğlu işte, nasıl olsa havanın ağzı dili yok, yüklüyor her şeyi kolayca havanın sırtına. Peki neden böyle bir yola girme gereği duyar ki insanlar? Geçim sıkıntısı yaşayan bir insan, bunalma sebebinin ekonomik durumlar olduğunu söylese, ne kaybedecek benliğinden? Geleceğine kaygıyla bakan genç, bu kaygısını dile getirse ne olacak? İnsanoğlu değişik bir varlık. Hoşnutsuz bir durum içinde olduklarını belirtiyorlar ancak bu durumun gerçek sebebini saklıyorlar, bu da zihinlerde bir tezatlık oluşturuyor. Söz konusu tezatlığı insanoğlunun istekleri oluşturuyor diyebiliriz. İnsanoğlunun yalnız kalmak istemesi ve güven problemi ile yalnız kalmaktan çekinmesi ve insanlar tarafından ilgi görmek istemesi insanı arafta bırakıyor. Bir yanda kendini dışarıya güçsüz göstermeme düşüncesi ağır basarken, diğer yanda derdini söylemeyen derman bulamaz düşüncesi boy gösteriyor. Bu zıtlık durumunda insan, iki tarafın da tam ortasında kalarak bir karmaşıklık ve kararsızlık süreci içerisine giriyor. Bu tutarsız davranışların sebebini böyle açıklayabiliriz. Peki, havanın bu işte ne suçu var dersek eğer, üzgünüz sevgili hava, sen insanoğlunun tutarsızlıklarının bir kurbanısın..

Yorumlar (1)
Hep de Böy 26.05.2022 19:52
Hava bazen iyi giden tek şeydir:) Bankaların önünden geçerken bir düşünce alıyor bizi. İş dediğin çaycıya parasını yatırmak gibi. İşimiz düşmesin istiyoruz ama dünyanın derdi bizi ilgilendirdiğinde bulduğumuz tablo bizi hiç mi yansıtmıyor? Az da olsa ilerisinde değil miyiz o yabancı bakışların? Sözü uzatmamak için seçtiğimiz bir cümle anlaşılmadıysa ne yapabiliriz biz? Evet artık eskisi gibi çaydanlık almaya çıkıp gitar alıp dönmüyoruz ama yaşamadan anlayamayacağımız bir şey yok. Kalemi elinden alınmış çocuklar gibi eleştirmek yetmez ama neyi görmezden gelelim derken ayakta kalabilmek nere, elinden geleni yaparken kendini ayakta ifade etmek nere? Bu anlamda hangimiz daha az zedelendik ki? Hangimiz çağ atlarken "haydi öyle olsun, garantili olsun, bizden uzak olsun, evimizde internet olsun" demedik ki? Şimdi bir eşitlik söz konusu olduğunda çarpım tablosunu ezberlemek yeter mi insanlara? Neden bahsediliyor ki açıp izleyelim, anlayalım? Havada karada bir anlamda yazılmış olanı onaylarken elimden alamadığı değil de, ağzında duramayan da nedir? Okuyalım mı? Kim bu enflasyondan anlamayan yitik binanın hesabını ortadan kaldırıveren ses? Bu şimdi şiir sevmek mi? Şiir yorumlamak mı? Hayır. Bu durumda iyi giden nedir? Ne değildir? Hava. Tşk.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6815
2 Firari Fırtına 4781
3 Mustafa Ermişcan 4281
4 Eyyup AKMETİN 4149
5 Hasan Tabak 3937
6 Nermin Gömleksizoğlu 3538
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3483
8 Uğur Kesim 3330
9 Sibel Kaya 3241
10 Enes Evci 2922

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:532 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com