Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4193

1 Eylül 2010 Çarşamba 
İşci Mahkemesi - İşci Hakları ve Şikayet Türleri
Okunma: 4193

Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde en sık görülen davalardan biri boşanma, diğeri ise işci hakları davalarıdır. Bu davalarda kişinin hak ve talebleri bilinmelidir. Öyle ki, bugün ülkemizde bazen avukatlar bile haklarınızı sizlere söylemeyebiliyor. O açıdan işveren hakları vardır, buna karşılıkta işci haklrı vardır. Bu haklar hak sahibine de özeldir.

Şimdi burda davalarla ilgili örnekleri zaman buldukca yayınlamaya çalışacağım ama işveren tarafından haksız işten çıkartılan ve hakkını gerçekten aramak isteyen bir arkadaş ta var ise aramızda benimle irtibata geçebilir.

İşci Mahkemelerinin belirli hususlarda çalışma şekilleri vardır. İlk değer ise vereceğiniz şikayet dilekcesi yada sözlü ifadedir. Bu dilekce yada sözlü ifadelerinizde çelişki kesinlikle olmamalıdır.

Kısa bir örnekleme gibi birşey yapalım;

Ben işten haksız yere çıkartıldım, beni işten çıkaran işveren tüm bunları belgelemek zorundadır. Çünkü mahkeme işverenden belge ister. Onu dinlemez, ona inanmaz. Ama işten çıkartılan benden belge istemez, beni dinler vesoruşturmayı açar, dosyayıda mahkemeye gönderir. Tabi usulende olsa anlaşma sağlanmazsa mahkemeye gönderir. İşveren gelip benim haklarımı öder ise mahkemeye gerek kalmaz. Kıdem tazminatımdan tutun, yıllık izin paralarıma kadar, çalıştığım süreçte tüm ssk prim gün sayıma kadar herşey ölçülür biçilir ödenir. Alacaklarım bana, ssk ile ilgili ödemeler ise cezalı bir şekilde ssk ya ödenir. Hele bir de iş mahkemeye giderse, o işverenin Allah yardımcısı olsun..... Cezalardan kurtulamaz.

İşleyişer ve usuller arada bir değişebiliyor. Bu konuda kesin hüküm vermek yanlış olur. Fakat işcinin durumuna göre başvuracağı mercii'ler bellidir. Hak aranmak zorundadır ve aranmalıdır.

Unutmadan bir dip not ekliyeyim...

İşyerinde yüz kızartıcı bir suç işlediğinizde, işveren tarafından kovulursanız (ki kesin kovulursunuz), şikayet etseniz de, mahkemeye gitseniz de hiç bir hak alamazsınız. Bunu unutmayınız lütfen.

Yüz kızartıcı suç = hırsızlık (bir örnek tabi bu)

Şimdilik kalın sağlıcakla.

Sevg...

Yazan: Firari Fırtına

Yorumlar (5)
A'Gül ... 2.10.2010 22:06

Suç yüz ağartmaz,yüz kızartır.

Firari Fırtına 2.10.2010 22:07
Pardon hemen düzeltiyorum, bu saatte ofiste haliyle kafam karıştı yanlış yazmışım. Teşekkürler Ayşegül hanım.

Sevg...

.. .. 2.10.2010 22:15
Bugüne kadar, sizinle ilgili tartışmalara girmek istemedim. Ama o eleştirilerin içerisinde bir tanesi var ki katılmadan edemeyeceğim. Ben de günlük sayılarınızın fazla olduğunu düşünenlerdenim. Bunu size daha ilk tanışmamızda dile getirmiştim. Ben sık yazan bir insan olduğum halde günlük sayımı günde birle sınırlandırmaya gayret ediyorum. Size şöyle böyle yapın deme hakkım yok tabii. Bunu söyleme nedenim günlük sayfasında farklı günlüklerin de yer alması ve bir günlüğün yeterli bir zaman dilimi boyunca sayfada yer almasıdır. Bana kırılmayacağınızı biliyorum. Benimki bir öneri sadece... Aynı sıkıntıyı başka bir arkadaşta daha yaşamıştık ve çok tepkiler almıştı. Umarım yanlış anlamazsınız. Saygılar…

Firari Fırtına 2.10.2010 22:18
Mustafa bey,

Yanlış anlamak olmaz, kızmak hiç olmaz. Teşekkür ederim ikinci uyarınız için. Bugün ki durum belli konulara eğilince böyle olmak zorunda kaldı, normalde bende en fazla iki adet günlük ile sınırlama yapacaktım kendime. Elbetteki öyle de olacak.

Merak buyurmayınız siz, haklısınız ve bende uygulayacağım dediklerinizi.

Sevg...

Firari Fırtına 3.10.2010 18:31
Arkadaşlar, Bölge Çalışma Müdürlüğüne vereceğiniz dilekceyi aşağıda size veriyorum. Boşluk alanlarıkendinize göre doldurup bu dilekceyi geciktirmeden müdürlüğe başvurunuz.

.............................................................

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
.......... BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NE


İSÇİNİN
Adı ve Soyadı :
İkamet Adresi :
Telefon No :
İşe Giriş Tarihi :
İşten Çıkış Tarihi :


İSYERİNİN
Ünvanı :
Adresi :
Telefon No :
İşverenin Adı,Soyadı :

Yukarıda adı geçen isyerinde çalısmakta iken hiçbir gerekçe gösterilmeksizin haksız ve gerekçesiz bir şekilde isime son verilmiştir.
Ancak aşağıda işaretlenen alacağımı ödemediğinden,söz konusu alacaklarımı işverenden alabilmem için gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederim.


1- İhbar Tazminatı ( )
2- Kidem Tazminatı ( )
3- Yıllık İzin Ücreti ( ... Yıl) ( )
4- Fazla Mesai Ücreti ( )
5- Hafta Tatili Ücreti ( )
6- Genel Tatil Ücreti ( )
7- Ücret Alacağı ( .... Ay Gün)( )
8- TIS’den Doğan Alacak ( )
9- .................... ( )


----------------


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6125
2 Firari Fırtına 4193
3 Mustafa Ermişcan 3360
4 Hasan Tabak 3259
5 Nermin Gömleksizoğlu 2974
6 Uğur Kesim 2886
7 Sibel Kaya 2703
8 Enes Evci 2404
9 Ömer Faruk Hüsmüllü 2289
10 E.J.D.E.R *tY 2207

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2012 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com