Enes Evci  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 10 Puanı: 2892

27 Ekim 2010 Çarşamba 
Mavera Günlükleri 4
Okunma: 1783

"Cehennemlikler cennetliklere "Bize biraz su ya da Allah'ın size sunduğu yiyeceklerden biraz bir şeyler ikram ediniz?" diye seslenirler. Cennetlikler ise "Allah her ikisini de kâfirlere haram kıldı" derler." Araf Suresi 50. Ayet

 

Biraz biraz, daha çok kişi ile konuştuğum masalara geçmeye başlamıştım. Bu masa diye tabir ettiğim mevzuyu özel bir yer olarak algılamayın. Akşamları dinlenme saatlerinde muhabbet ettiğimiz alan. Hep küresel siyaset konuşurduk, dünya da bizi ilgilendiren olan bitenler. Çeçenistan'daki UÇK Komandolarının direnişlerinden, Afgan Aslanlarına, İran Birimlerinden, Irak'taki eli kolu bağlı topluluklara, Türkiye'deki topluluklardan, İngiltere ve ABD deki öncü fikir bölüklerine kadar.

 

Muntazam kesilmiş gazete kupürleri, kısa videolar, Müslüman olan ünlüleri ve normal Müslüman vatandaşların gördüğü sıkıntılar başlığı altında uzun sohbetlerdi bunlar.

 

Dünya dönüyordu ve birileri birilerine sadece savundukları zararsız doğrular yüzünden zulüm ediyordu. Zeynel'in hitabı, duruşu, karizması ve zekâsı çok güçlüydü. Burada ondan daha üst mertebeler olmasına rağmen onsuz hiçbir şey olmazdı. Ve o başlamıştı beni bu konuşmalara sokmaya. Bu konuda da bir ilki yaşıyor ve yaşatıyordum bu okulda.

 

Ama hiç söz hakkı vermezlerdi, sadece dinler ve başımla onaylardım.

 

Yine bir gün rast gele açılan bir videoda bir kundaklama görüntüsü vardı, yanan evler, havaya uçmuş arabalar, kırılıp çatlamış asfaltlar arasında derisi yanmış insanlar, korku dolu gözlerle kaçışıyorlardı. Bu videoya Zeynel suratında mimik olmadan tepki verirken, diğerleri tebessüm ediyor hatta iki tanesi gülüyordu.

 

Belki Zeynel’in tepki vermemesinden, belki de uzun bir süre bu masa da pasif kalmamın vermiş olduğu bir güç ile elimi masaya vurdum. Başım önümde. Tüm başlar bana döndü.

“Bir sorun mu var Mücahit Cüneyt?” dedi birisi,

“Derisi ile birlikte hayatları yanan insanlara dua etmek yerine ne zamandan beri gülünüyor bu hallere?” dedim.

 

Zeynel bir eli çenesinde, gözlüklerini burnuna kadar indirmiş bana bakıyordu masanın sonunda.

 

“Onlar bunu hak ediyor, sen ölen bebeklerimizi, tecavüze uğramış kadınlarımızı, parçalanmış dedelerimizi ve ninelerimizi bilmiyor musun Mücahit Cüneyt?” dediler.

 

“Bakmak ile görmenin arasında yanlışı seçenlerden olmayın, sizler mutlak doğruyu ayırt edebilensiziniz. Onların ne kadarda ten rengi bizden olmasa da, ne kadar başka dinlere mensup olsak da,  ne kadar farklı diller konuşsak başka yiyecek ve içeceklerden içsek de onlar masum!”

 

Zeynel ayağa kalktı, hepimiz kalktık. Video oynatıcısını kapattı ve sakin bir ses tonu ile:

 

“Dinlenme saati bitti herkes işine” dediğinde, hiç kimse hareketi ile bile itiraz etmeden kapıya yöneldi.

 

“sen kal” dediğinde arkam dönük olduğu halde bile bana dediğini anladım ve durup bekledim hesin çıkmasını.

 

Sırtım ona dönüktü, diğerleri kapıdan çıkarken suratları ile bana acırlarmış gibi baktılar. Herkes çıktı kapı kapandı ve Zeynel’e döndüm.

 

“Yaptığın şeyin adı erdem ve asalettir, adalet ve onurdur ama bir daha benim olduğum yerde elini masaya vurursan elini keserim, ders verir gibi izahat verirsen dilini koparırım” dedi.

 

Dişlerimi sıkıp sıkıp bıraktım, sinirlendiğimi görmesini istedim kaşlarımı çattım.

 

“Eli bacağı kopanları, dili gözü kopanları, elimle bacağımla gözümle dilimle izlemektense kopar en azından onlara yardım edemediğime bahanem olur” dedim.

 

Bu Zeynel ile ilk karşı karıya gelişimdi. Başkası olsa gerçekten cezasını çoktan almıştı. Zeynel gözlüklerini çıkardı şakaklarını ovdu.

 

“Benim seni anladığım gibi beni anla evlat” dedi.

“Seni anlamam için beni anlamanı istemiyorum senden, ben seni kayıtsız anlıyorum” dedim.

 

Bir bardak su uzattım ona, yorgun gibiydi. Suyu aldı tebessüm etti.

 

“Bu gün olanlardan kimseye bahsetme, hadi git uyu dedi”


Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6765
2 Firari Fırtına 4750
3 Mustafa Ermişcan 4247
4 Eyyup AKMETİN 3922
5 Hasan Tabak 3903
6 Nermin Gömleksizoğlu 3506
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3452
8 Uğur Kesim 3309
9 Sibel Kaya 3210
10 Enes Evci 2892

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:943 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com