Enes Evci  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 10 Puanı: 2892

1 Kasım 2010 Pazartesi 
Mavera Günlükleri 5
Okunma: 1883

"Hiç kuşkusuz ayetlerimizi inkâr edenleri ilerde ateşe atacağız. Derileri kavruldukça azabın acısını duysunlar diye kendilerine başka deriler giydireceğiz. Hiç şüphesiz Allah üstün iradelidir, hikmet sahibidir." Nisa Suresi 56.Ayet

 

Her yerde, her işte olduğu gibi bizde de fikir olarak düşünce olarak doğruyu veya hukuku uygulama açısından gruplaşmalar vardı. Herkesin seçtiği bir ekol vardı. Biz mezheplerden uzaktık. Mezhepler bize göre değildi. Bizim uyguladığımız tüm kurallar ve davranış biçimleri sadece Kuran-ı Kerim de yazıyordu. Ekstradan başka hiç bir unsura ihtiyaç duymuyorduk.

 

Humeyni. Tam adı: Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni. Burda genel olarak herkes onun gibi olmak ister bazılarıda kendini o zanneder. Giyimle kuşamla en yakın çizgiye kadar benzetirler kendilerini. Bu benim için çok gülünçtür. Çünkü bu insanların çoğu Humeyni'yi anlamış değillerdir.

 

Size biraz Humeyni'den bahsetmek isterim. Zamanında dünyanın çivisini sökmüş tam bir devrimci ama bence devrimini tam gerçekleştirememiştir. Neden mi? Bu lider zamanında devrimi gerçekleştirdi devrimin adı Vahdet'dir. Yani tüm müslümanlar bir olacaktır şii-sunni falan kalkacaktır hepsi sorunsuz yaşayacak ve emperyalist amerikaya kafa tutacaktır. Her ne kadar İran devrimini gerçekleştirsede tam manası ile devrim bu yönde gerçekleşmemiştir. Yine de yapmak istediği proje vahdet projesi kardeşlik adına güzel bir adımdır lakin olmamıştır. Bu lider zamanında Türkiye'nin Bursa ve yanlış bilmiyorsam Sinop şehirlerine de sürgün olarak gelmiştir.

 

Ama ben daha çok Muhammed İkbal'e hayran M.Akif Ersoy ve öğrencileri Seyyid Kutub veya Hasan El-Benna okurdum.

 

Libya'yı söke söke alan Ömer Muhtar'ı idam ettikleri gibi zamanında Seyyid Kutub'uda idam ettiler. Halen daha petrol işgalcilerinin buraları alamamalarının sebebi bu adamların ruhları halen daha en şiddetli halleri ile bu topraklarda yaşamasıdır.

 

Size Seyyit Kutub'un idam edilmeden önceki son sözünü hatırlatmak isterim:

"Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır."

 

Okulda herkes mutlak ders dışında birşeyle ilgilenirdi ben ekip biçmeyi seçmiştim. Ufak bir botanik bahçem vardı altı veya bazen sekiz kişi sorumlu oluyordu buradan. İnsanı ap ayrı bir şekilde dinlendiriyor.

 

Zeynel benim botanikle ilgilenmem yerine daha çok elektrik-elektronikle ilgilenmem gerektiğini ama yinede bu işin benim bileceğim iş olduğunu söylüyordu. İlkinde göz arda etsemde bu isteğini sonralardan bunu devamlı söylemesi ile onu kırmamak ve ona itatimi göstermek için elektrik-elektronik ek derslerine girdim.

 

Benden önce bu ek hobiyi alan öğrencileri biliyordum, yaklaşık 20 kişi falan vardı. Ben dersi almaya başlayınca hepsi bıraktı, bir tek ben vardım ve derse Zeynel'de benimle birlikte geliyordu. Boardlar üzerine leyimler, kablolar, ufak akımlar, kablolar ve dinlenme araları.

 

Bir gün yine bir board tasarlarken ufak bir elektrik akımına kapıldım, sol işaret parmağım çok kötü olmuştu. Zeynel çok panikledi. Zor kurtuldum. Zeynel elektrik hocasına

-Tamam ders bitti gidebilirsin. dedi ve yolladı. Bir bardak su getirdi.

-Al iç. dedi güldü. Şaşkındım, bana hizmet etmişti.

 

Ve zamanla anlıyordumki o benim annem, babam, abim olmuştu.

-Birşey merak ettim geçenlerde. dedi

-Nedir o?

-Bu kablolar, düğmeler, boardları görüyorsun değil mi?

Evet dercesine kafamı salladım.

-Bu insanlar bunlarla nasıl bomba yapıyor merak ettin mi hiç?

Hayır dercesine kafamı salladım.

-Gizlice deneyelm mi bunu? kimseye söylemeden, hangardaki fare yuvalarına ufak operasyonlar yaparız hem? dedi ve gülmeye başladı.

 

Bu adamın gülüşü ile ölüme giderdim, kabul ettim.

Haftanın 3 günü gece 2 de buluşup el yapımı elektronik ve kimyasal bombalar üzerinde konuşuyor tasarlamaya çalışıyorduk.


Yorumlar (1)
Enes Evci 8.04.2011 13:51
Bu yazıyı dünyadak kanlı domino Tunus'da başlamadan önce yazmıştım. Tamda bu olan biteni yazacakken dünyada bunların olması! Şaşırtıcı! Yazdırmayan mevlam yazdırmıyor işte.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6765
2 Firari Fırtına 4750
3 Mustafa Ermişcan 4247
4 Eyyup AKMETİN 3922
5 Hasan Tabak 3903
6 Nermin Gömleksizoğlu 3506
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3452
8 Uğur Kesim 3309
9 Sibel Kaya 3210
10 Enes Evci 2892

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:949 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com