Emine Ekmen  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 38 Puanı: 979

9 Kasım 2010 Salı 
Günlüğe mektup.
Okunma: 1132

                                Selam günlük;

      Yeni bir ayın içine girdim. Umarım bu ay diğer aylardan farklı olur. Hayatım çok değişir ümidindeyim bu ay. Diğer senelerin nasıl geçtiğini anlamazdım. Çabuk geçse de yıllar bitse de bende ait olduğum ahiret alemine ulaşayım derdim. Ne zevk alabiliyorum hayattan, ne yaşayabiliyorum. Zor geliyor böyle ot gibi bir yaşam. Mecburuz işte. Yaşamak için Allah'ın hatrını kırmamak için otluğa da katlanıyoruz. Otluğu belki bir çok okuyucum anlamayabilir ne demek istediğimi. Otluk: Tadı tuzu olmayan bir yemek gibi. Hayatı yaşamadan bir makine gibi ye,iç,kalk, hep monoton geçen bir hayat. Yıllarca hayatım bu karamsarlıklar üzerine geçti. Tabi bu yüzden de hayattan zevk almasını unuttuk artık. Ot gibi yaşamaya alışık değilim aslında. Sevmiyorum böyle bir yaşamı. Hayatımı değişik yaşamayı seven bir karekterim var oysaki. Ama işte kader ne yaparsın elimizden bir şey gelmiyor sonuçta. Bu Gün dershane de insanlara bakıyorum da ne kadar neşeliler, hayatlarını ne güzel yaşıoyorlar. her şeyde eğlenecek bir taraf buluyorlar. Gülüp geçiyorlar. Oysa ben uzaktan onları seyrediyorum.

     Felsefe dersinden bir şey anlamasam bile felsefe bana hoş geliyor. Hayatımı felsefe üzerine kurmaya çalışıyorum. O zaman bu karamsarlıktan çıkabileceğimi inanıyorum. Yeni bir bakış açısı, yeni bir dünya yaratabilirim belki hayatıma. Yeni hayat çizgimi kurmaya çalışıyorum. kitaptan hoşuma giden sözlerin altını çizmekle başladım işe. Mantıklı gelen sözlerdeki gibi yaşayacağım. Felsefe bir merak üzerine doğmuştur. İlk insanlar mağaralarda taş devrini yaşarlarmış. O zaman giyinmesini, yemesini-içmesini bilmiyorlarmış. Boş boş otururlarmış. Dünyaya etrafına bakınınca meraktan sorular sormaya başlamışlar. Felsefe bunun üzerine kurulmuş. Felsefe için sorular cevaplardan daha önemliymiş.

      Belki de benim hayatıma faydası olabilir düşüncesindeyim. Bende çevremi araşırmaya çalışıyorum. İnsan nedir ? Bu yaşamsızlık içinde gerçekten sorulacak o kadar çok soru varki. Felsefe'nin oluşmaması mümkün değil. :)

Yorumlar (4)
Emine Ekmen 9.11.2010 20:03
yorumun için teşekkür ederim. Evet haklısın. Eski benliğimi ortaya çıkartsam zaten gerisi gelir diye düşünüyorum.Nasıl bir yaşamı istediğime gelince mutlu, sakin, tüm dertlerden uzak, kendimi işime vermiş bir yaşam istiyorum hayatımda. Ama mutluluğu nerede bulacağımı hiç bilmiyorum maalesef. Şu anda bu karanlıklar ardından körelmiş, hayatı unutmuş biriyim. Yaşamayı bile unuttum artık. Düşünmeyi bile unuttum gerci. Hayatı bir bebek gibi inceliyorum şimdilik. Öğreneceğim çok şey var hayatta. 6 yıl boyunca çok zor anlar geçirdim. Büyük bir stres yaşadım. Kendime bakmasını dahi unuttum artık. Konuşmasını bile unutmuştum. Yeni yeni cümlelerimi toparlayabiliyorum.Sıkıntıdan hiç bir iş yapamaz oldum. Düzenli bir hayatım yok henüz. Önce iyi bir mesleğim olsun diye dersaneye başladım. Her şeyin hayırlısı.

yudum .. 10.11.2010 00:39
Yazmış olduğun ruh haline dönem dönem , çoğumuz girmişizdir . “Aman yaa, bir gün fazla yaşasam ne olacak ki ; hep aynı şey, hep aynı şey” diyerek karamsarlaştığımız. Sanıyorum sende bu yazıyı yazarken aynı dönemdesin. Ve yarın bilemedin sonraki gün “oh ya yaşamak ne güzel” diye başka bir yazı yazacaksın. Hayat işte budur. Bazen otluk, bazen baklava börek.
Biliyor musunuz aslında siz mutlu azınlıkta olan insanlardansınız. Niye mi?. Bunları düşünecek boş vaktiniz olduğu için.. Evet yanlış duymadınız. Mutlaka sizin de sıkıntılarınız vardır ama anlayabildiğim kadarıyla da rayına oturmuş bir yaşantınız var.
Felsefe konusuna gelince, bende severim. Evin çeşitli yerlerinde, filozoflarımızın veya düşünürlerimizin veya tarihi değer taşıyan büyüklerimizin, hayat üzerine söylemiş olduğu sözleri , özellikle kendime rehber edinmek adına görebileceğim, görebileceğimiz yerlere iliştirdim. Ama yine; biliyor musunuz? Bu bile, şuan bu yazıyı yazdığınız ruh hali modumuda çoğunlukla devreye giriyor. Ve ben hayatı akışında yaşamayı seviyorum. Ne fazla boş vermiş yaşadığımızda, ne de fazla derin düşünme içine girildiğinde yaşamın tadı kalmıyor sanki.

Duygularınızı aktarımızı sevdim . Yüreğinize sağlık..

Emine Ekmen 10.11.2010 20:22
evet oldukça karamsarımdır çünkü hayatı hep bu pencereden baktım 6 yıl. & yıllık bir stresten, bir üzüntü birikiminden sonra nasıl başka bir pencereden bakabilirim ki hayata. Diğer açıklamam br sonraki yazımda.

Emine Ekmen 10.11.2010 20:49
& OLMUŞ 6 YILLIK YAZACAKTIM


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6125
2 Firari Fırtına 4193
3 Mustafa Ermişcan 3360
4 Hasan Tabak 3259
5 Nermin Gömleksizoğlu 2974
6 Uğur Kesim 2886
7 Sibel Kaya 2703
8 Enes Evci 2404
9 Ömer Faruk Hüsmüllü 2289
10 E.J.D.E.R *tY 2207

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2052 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com