Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4628

14 Aralık 2010 Salı 
Ölüm Nedir Gülüm...?
Okunma: 3030

Ölüm Nedir Gülüm

Bir hikaye yazmak isterdim, bir öykü ve belkide hayat sürecinde gerçek olan tüm anıları birleştirip bir kitap yazmak isterdim. Yazmıyorum bunları çizmiyorum ama yaşıyorum desem ne dersiniz bana? Yaşamak zor olsa gerek diye diye, o zor olanı tüm tebessüm duygularımızla yaşamadık mı? Öyle ya, ben neyim ki, ben kimim ki, hakkım olan nedir, hukukum nedir? Bilinmezlere doğru inen depderin bir kuyu ve anlayamadığım ama anlamaya çalıştığım 'Ölüm nedir gülüm' dememek için zor tutuyorum kendimi.

Ölüm güzeldir gülüm, tazedir ve bitmeyendir.
Ölüm huzurdur gülüm, gül gibidir güzel kokuludur.

Peki bunları neden ve nasıl söyler bir insan? Bir insan düşünün ki, ölümü sevsin, ölümü özlesin ve onu her gece hissetsin. Yani ben. Bu konuda yıllardır çalışmalarım var, düşüncelerim ve planlarım var. Hatta bu planlar doğrultusunda uygulamaya geçireceğim projelerim var desem güler misiniz bana? Gülmeyin n'olur, sadece anlayın beni yeter. Anlamak sadece anlıyormuş gibi görünmek ise ona da razıyım ama ben bazen yazamıyorum bazen de yazmış gibi görünüyorum. Oysa 'Ölüm' gerçeğini gerçek dilimle hiç bir zaman kaleme almadım, alamadım. Ölüm huzur dediler inandım, ölüm bir son değildir dediler ona da inandım, ölümü fazla diline alma hayır değildir şer getirir dediler yine inandım. Ama bilemedim ki ölüm gerçekmiş, ölüm sade ve tertemizmiş. Yeni öğrendim, yeni yürüdüm ve yeni konuştum. İlklerimi tazeledim kendime geldim, susadım ölüme kanarcasına.

Düşünmüyor değilim kaygıları, gidenin arkasında bıraktığı izleri, kalan sorumluluklarını ve gözün ardaka kalışlarını. Bunların hepsini bir bir hesap ettim. Uyan oldu uymayan oldu ama ben bir şekilde bir kılıf (tüm bunlara) hazırlayabildim. Mesud ve bahtiyar şekilde yumacağım gözlerime bile kıyamadan. Ellerimin güçsüz düşüp bir o yana bir bu yana savrulacağını dahi hesap ettim, üzüldüm ama gerçek buydu kabullenip kendime geldim. Ağıtlar, öylesine anlık üzüntüler gibidir abartmayın diyorum ya...abartmayın işte. Kimler unutulmadı ki, kimlerin arkasından ne ağıtlar yapılmadı ki? Ama sonuç ne? Giden gitti huzuruna. Ölüm bir kader ve vade meselesi ise, ağıt yapanlar yani arkadan ağlayanlarında kaderi o ağlamalardır düşüncesindeyim. O kader ben de olsaydı ben ağlardım, madem sende kaderine yan diyorum bende.

Ölüm nedir gülüm anladın mı? Kendimi anlattım sana farkına varabildin mi? Yoksa öylesine okuyup 'aa ölüm ne güzelmiş'mi dedin? Neyse işte.

Ölüm güzeldir gülüm, tazedir ve bitmeyendir.
Ölüm huzurdur gülüm, gül gibidir güzel kokuludur.

Nefes almak yok, dedikodu yok, rekabet yok, sorumsuz insanlar yok, saygısızlar yok, açlık yok, asgari ücret yok vs... Aklınıza gelen birlerce olumsuz durumların ve hallerin hiç biri yok. Öyleyse bir daha söyle, bir daha düşün ve son defa söyle.

Ölüm nedir gülüm? (Neymiş gülüm?)

Sevg...

Yazan: Firari Fırtına


Yorumlar (13)
Firari Fırtına 14.12.2010 17:42
Ölüm Uzak Olmayan Gül Kokusudur Gülüm.
Ölüm Benliğimizde Olan Gül Kokusudur Ömrüm.
Ölüm Güzeldir Gülüm, Tazedir ve Bitmeyendir.
Ölüm Huzurdur Gülüm, Gül Gibidir Güzel Kokuludur.

Sevg...

&&&&&&& ... 14.12.2010 19:42
“İyilerin ruhu hamurdan kıl çekmek gibi, kötülerin ruhu ise
diken ağacından tülbent çekmek gibi çekilir”Sanırım peygamber efendimizin hayatını okurken hatırım da kaln kelimeler.Evet ölümün hazsal yanını ele almışsınız,ama bilmediğim tadlardan ürkerim ben.Ölümü sevmem işte ondan.Hz Ali idi sanırım ,tarif ederken'avuçlarından çekilen gül dikenlerine benzetmişti.
Dedim ya sevmem,rıza ile istenen ölüm bana hep güçsüzlük gibi gelir.Sevmem ölümü ve yakıştırmam kimseye,bir doğa kanunu da olsa.Ama onurlu ölenler vardır ya,onurları için işte, onlar ölümsüzdür bende.Saygılar

Fatoş Nihal Aytaç 14.12.2010 22:34
Dünya hayatı lise dersleri olsa, diğer dünya üniversite olsa. Üniversitedeki zor derslerden sonra lise derslerine olan özlemimi anlatsaydım senin yazını öne sürerdim.
Şu lisede imtihan da bol, şerefsizliklere, adiliklere katlanmak, sabretmek, hataları telafi etmek zor, insan çözümü ölümde arar, seninkisi ölüme hayran olmak.Söylemiştin, herşeyi sevdiğin gibi ölümü bile çok seviyorsun, çok sevmek herşeyi yakınlaştırmayacağı gibi, ölümü severek de onu kendine yada kendini ona yakınlaştıramazsın.Saygılar.

ayse sever 15.12.2010 00:21
ölüm senin gücün yetermi acılarımı silip süpürmeye
dertlerime derman yaralarıma çare olmaya
ölüm seni ben özlerken ilk aşk ilk sevgiliymişcesine
gücün yetermi yetimlerimin ömrüne ömür vermeye
AS
KARDELEN

çok güzel yazmışsın ama ya o ah edip agıt yakanların arasında senden başka hiç kimsesi olmayan iki kuzun olsaydı

yudum .. 15.12.2010 04:15
Ölüm =Bitiş

Evet bence ölüm bitiştir. Doğum başlangıç, aradaki yıllar yaşam ,ölüm bitiştir. Kolay olandır aslında.. Çünkü kurtuluştur kestirmeden . Dertlerden , sıkıntılardan, kötülüklerden, riyalardan, yalandan-dolandan, sahtecilikten...
Oysa zordur her anla yaşama devam edebilmek.

İçerik olarak okursak anlatım mükemmel... Anlatan olarak okursak anlatana yakışmıyor . Çünkü onun kalbi bahar tazeliğinde . Ve birde ne yazarsa yazsın, ne söylerse söylesin yakışıyor ya

Firari Fırtına 15.12.2010 08:48
Sevgili Özgül (Hoca efendi)...

Ölüm sevilmez mi? Tarifi yoktur ama kendisi her defasında bize huzuru tarif etmez mi? Bir yerde çok haklısın katılıyorum sana ama ölüm bu, başka bir şey değil. Tabi kişiden kişiye değişen durumlar da vardır ama en azından ben seviyorum ölümü, hemde daha önce hiç tadmadığım halde.

Teşekkür ederim yorum için.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 08:51
Sevgili Fatoş,

Ölümü kendime yakınlaştıramam evet doğrusun ama bu sevmeme engel değildir di mi? Sevgi dediğimiz şey karşılıksız olan en güzel değerdir. İlle sevilip sonra sevmeye kalkmaz insan. O beni sevmese de ben onu seviyorum ve de istiyorum. Hatta özlemimi dile getiriyorum. Her ne olursa olsun ölüm güzeldir ve huzurdur. Gül kokulu uyumaktır.

Teşekkürler yorum için.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 08:54
Sevgili Ayşe,

Şiir çok güzel teşekkür ederim. Ağıtlar geçicidir. iki değil on iki kuzu olsa da boştur. Ölüm güzeldir ve yaşanılması beni mutlu edecektir. Demiştim ya, kader ve vade meselesi ise herşey; Herkes kendi kaderini ve vadesini yaşayacaktır. Olsun, buna da razıyım ben.

Yorum için teşekkürler.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 08:57
Sevgili Yudum,

İçten ve derin anlamlı yorumun için teşekkür ederim. Yine sen, aynaya bakıp kendi yansımanı yazmışsın yoruma. Konu anlam içeriği olarak güzel, anlatana da güzel emin ol.

Ben ölümü bir kurtuluş, bir çıkar yol olarak değil, huzur olarak görüyorum. Gül kokulu uyumak ve o tadı alarak bir bitişe değil, asıl olan bir başlangıca gitmek istiyorum. Kolay değil ama imkansız da değil bu.

Teşekkürler yorum için.

Sevg...

ASLI ADIGÜZEL 15.12.2010 12:26
ÖLÜM ACISI YILLAR YILLAR SONRA BİLE UNUTULMAYAN BİR ACI ARDA KALAN İNSANLAR İÇİN
ÖLÜM TARİFSİZ HUZUR DOLU BİR CENNET KİMİ İYİ YÜREKLER İÇİN
ÖLÜM BAZEN RUH AYAPILAN EN BÜYÜK İŞKENCE BAZENDE KURTULUŞ KİMİLERİ İÇİN

ÖLÜM HER ZAMAN HER ŞEY YERİNİ TUTAR BAZI İNSANLAR İÇİN BANA GÖRE ÖLÜMÜ HATIRLAMALI DAVRANIŞLARIMIZI ONA GÖRE GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ ÖLÜMÜ HATIRLAMAK TABİKİİ PİSKOLEJİMİZİ BOZMADAN BİZİ DOĞRU YOLDA DÜZELTEBİLİR BİR YERDE

BU SEBEPLE BEN HER ZAMAN YAŞADIĞIMIZ O ANI SANKİ SON ANIMIZCASINA YAŞAMALIYIZ DİYENLERDENİM ALDIĞIMIZ NEFESİN KIYMETİNİ BİR ŞEYLER YAPIYOR OLMANIN HAZZINI ALIYOR OLMALIYIZ DÜNE BUGÜNE YARINA TAKMADAN

SAYGILARIMLA...

Firari Fırtına 15.12.2010 12:34
Bu gerçeği yok saymadan yaşamk zor değildir. Aslı hanımın beyan ettiği konunun ana fikri ise budur. Hemfikir olduğumuz bu konular beni mutlu ediyor. Herşey zordur ama imkansız değildir diyoruz.

Herşeyin kıymeti bilinmeli ama ölüm de kıymetlidir bunu atlamamalı.

Teşekkürler yorum için.

Sevg...

Firari Fırtına 16.12.2010 17:40
Ölüm nedir gülüm

Ölüm, kasvetli bir şiirin sonu değil gülüm
Hayat dolu bir bakışın gülümsemesi
Su dolu şerbet tasına bakılması
Tek saplı giriş kapısı
Ölüm dür gülüm
Ölüm
Değildir elveda gülüm
Ölüm
Yakalamaktır belki gülüm
Ölüm
Bugün senin ise gülüm
Ölüm
Bir gün benimdir gülüm


Yahya Garip

Son Şiir 27.05.2013 01:31
Bugün geçmişe hazır buldum kendimi..Şöyle bir karıştırayım dedim aklıma ilk olarak ozgurroman geldi..En son 2010 senesinde kısa süreliğine burda bulunmuştum..Ve siz Firarı Fırtına sizi sürekli takip ederdim o günlerde..Bugün sizi tekrar gördüğümde tüm yaşanılmışlarla birlikte tekrar yaşamak istedim tekrar dönmek istedim o günlere..
Zamana güvenmiştim o günlerde..Büyüklerin zaman herşeyin ilacıdır kavramına ayak uydurmaya çalıştım..Ama 3 sene boyunca biyerlere gelebildim mi diye düşünüyorum..Hep isyan ederdim sürekli kaset gibi olan aynı yaşantıları şikayet etmekten bıkmıştım.Ama bugün siz ''Firari Fırtına'' sizi görünce değişimin farkına varabildim..Ve sizin duygularınızı edebiyle daha iyi anlıyorum artık..Gerçekten tebrik ediyorum sizi..Sağlıcakla kalın...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6608
2 Firari Fırtına 4628
3 Mustafa Ermişcan 4115
4 Hasan Tabak 3768
5 Nermin Gömleksizoğlu 3380
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3306
7 Uğur Kesim 3203
8 Sibel Kaya 3089
9 Enes Evci 2776
10 Turgut Çakır 2429

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:81 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com