Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4495

15 Aralık 2010 Çarşamba 
Eyvah, Ölen Benmişim
Okunma: 10009

Eyvah, Ölen Benmişim

Ölüm nasıl yazılır, nasıl tarif edilir bilmem ama eminim ki ölüm her anımızda yanıbaşımızda bizi bekleyen en büyük mutluluktur. Mutluluktan ziyade huzurun ta kendisi ve yüreğin refaha ulaştığı an'dır.

Ben yine de insanoğlunun başına gelebilecek ve bunu her insanın muhakkak yaşayacağı bir ölüm anı'nı dile getirmek istiyorum. Ürkütücü ama gerçek işte, gerçek ise huzurdur.

Zamanın geldiğinde seni teslim alırlar. Sen bunu anlayamazsın bilemezsin ve hissedemezsin. Sadece olan biteni seyreder kimin o an öldüğünü bile anlayamazsın, ölen kişi sen olduğun halde, sen o ölen kişiyi tanımaz merak edersin. 'Allah rahmet eylesin' dersin kendi kendine, hatta sağındaki solundaki sana görünen eşin dostunla muhabbet bile edersin ama bu muhabbetden onların haberi olmaz sen sadece konuşursun öyle. Hatta cevap bile alırsın onlardan ama onlar yine bilmez bunu. Sorarsın sağındakilere solundakilere 'kim ölmüş?' ama cevap alamazsın ve kimin öldüğünü bilemezsin. Tüm bu zaman akışı içerisinde ölen kişinin toprağa verilmesi için görülen tüm hazırlıkları bir bir görürsün, ölüyü yıkamak, temizlemek, kefene sarmak ve çene bağlamak vss gibi. Cemaat ile birlikte namaz cenaze namazı bile kılarsın, dua edersin aminler çekersin ama o an bile kimin öldüğünü hala bilemezsin, bulamazsın.

Mezarlık safhası da aynıdır, cemaatle birlikte mezarlığa gidersin, etrafında ağlayanlar ile ağlarsın üzülürsün ama o an bile kimin öldüğünü bilemezsin. Son hal olan cenazenin defni durumunda yine defn ediliş şeklini görür üzüntüyle bakarsın, kefene sarılmış bir insan işte ama kim? bilmiyorsun. Ölen kişiyi, kendisi için eşilen o çukura koyarlar bunu da görürsün. Çukur olan mezara ölen kişiyi başı batıya bakacak şekilde koyarlar ve en son baş kısmı son dirilişte irkilme olacağı için baş kısmının üstüne bir taş yada kalın bir odun vari birşey yerleştirirler. Sen bunların hepsini bir bir görürsün ama yine de anlayamazsın bilemezsin kim ölmüş.

Mezar işi tamamlandığında toprakla üstü kapandığında artık başsağlık dilekleri ve örf adet geleneklerine göre son selamlaşmalar yapılır ve yavaş yavaş cemaat mezardan uzaklaşmaya başlar, çünkü fazla kalmak iyi değildir derler. Neyse işte, herkes bir Fatihasını okur ve gider, gerek tek gerek topluca terkederler orayı. İşte o an SEN....

Sen gidemezsin, ayakların kitlenir, dilin lal olur birşey diyemezsin. Gidenlerin arkasından beni de alın ben de gideceğim der gibi yaparsın hatta bağırırsın ama kimse duymaz seni, kimse görmez seni. Son çırpınışlarını yapacağın o son irkilmeni mezarın içinde gerçekleştirsin. Kaldırırsın başını ve başın o taş'a değer (bu son irkilmedir, son uyanış) ve sen o an anlarsın ki.... ve seslenirsin kendi kendine.....(o an zaten herşeyi ama herşeyi anlarsın.)

''EYVAH, ÖLEN BENMİŞİM.''

Sevg...

Yazan: Firari Fırtına


Yorumlar (17)
Firari Fırtına 15.12.2010 10:53
Dipnot:

Konuyu anlatırken bir kaç değerli ve tamamen ürkütücü olan durumları yazmak istemedim oraya. Çünkü her insanın kaldırabilecekleri var kaldıramıyacakları var. Ölüm güzeldir diyoruz ama bazen bazı kişiler için çokta güzel olmayabiliyor malesef.

O açıdan eksiklikler için kusuruma bakmayınız. Özel bir istek olursa da anlatırım o konuları da, hemde hiç üşenmeden.

Sevg...

ASLI ADIGÜZEL 15.12.2010 12:13
ölüm güzel bir konu firari hele hele herkezin her gün aklından hiç değil günde bir kere geçireceği bir konu olmalı
çünkü başka bir değimle SABAHA ÇIKACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL!!
öldükten sonraki saffalar seninde belirttiğin gbi çok ince ve biraz bizler için ürpertici.YANLIZ HAYATIN TEK GERÇEĞİ GBİ Bİ YERDE TABİKİ ÖLÜME İNDEKSLENEMEZ AMA ÖLÜMÜ DÜŞÜNEREK YAŞAMALI VE ONA GÖRE DAVRANMALIYIZ
BANA KALIRSA BU ŞEKİLDE DÜNYA DAHA YAŞANIR HALE GELEBİLİR...
SAYGILARIMLA...

Firari Fırtına 15.12.2010 12:18
Konuyu anlayarak yorumlaman beni çok mutlu etti dostum. Ölüm zordur ama güzeldir, gerçektir. Yalan olan şuan ki hallerimiz değil midir?

Çok teşekkürler...

Sevg...

Nermin Gömleksizoğlu 15.12.2010 13:10
Yazının başı ve gelişme bölümünden ziyade son pargaraf güzeldi.

Halit DURUCAN 15.12.2010 13:32
Firari kardeşim; ölümü güzel olarak tanımlamana sevindim. Çünkü; gerçekten ölüm bir başka hayata uyanıştır. Ölüm, acılı da olsa, tatlı ve huzurlu da olsa bu bir gerçektir ve o acıyı tüm canlılar tadacaktır. Tabi ki her insan için ölüm güzel değildir ve olamazda. Yazınızda kimin nerede ne kadar haz veya acı çekeceğini anlıyorum. Ölümü anlatan yazınız kısa ama harika olmuş. Keşke bizlerde ölürken yüzünde tebebbüs ile fani aleme veda edebilsek.
Sevgiyle kal sevgili dostum. Yüreğin dert görmesin

asd fgh 15.12.2010 15:04
Cok guzel bır sekılde kaleme almıssın kardesim, Nermın kardesımın dedıgı gıbı özellıkle son paragraf super..

Firari Fırtına 15.12.2010 15:18
Nermin hanım teşekkür ederim. Gerçeği dile getirmek istedim ama ne kadar dile getirebildim inanın bilmiyorum. İdare edin artık.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 15:21
Halit bey,

Yorumunuza çok sevindim. Yazıyı aslında çok ama çok uzun yazacaktım ama ürkme ve korkmalar olmasın diye bazı cümleleri hepten yutarak anca bu kadar yazabildim. Yoksa emin olun uzun ve hatta sayfalar boyu yazabilirdim bu konuyu.

Amin diyorum, Cenab ı Hak güzel ölümler nasib etsin cümlemize.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 15:23
İbrahim kardeşim,

Çok teşekkür ederim, son yıllarda üzerine en çok düştüğüm konu bu ölüm konusudur. Elimden geldiğince dilim neye dönüyorsa kalemi o tarafa bükmeye gayret gösteriyorum. Hatamız var ise affola. lakin güzel kardeşlerin bu güzel yorumları beni fazlasıyla mutlu ediyor.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 17:01
Teşekkürler Merve can. Bu gerçeği yazmaya devam edeceğim. Ne kadar yazabilirsek o kadar iyidir diye düşünüyorum. Ölümü sevmek ve ondan korkmamak lazım. En azından okuyuculara bunu anlatabilmek ve alıştırabilmek adına kalemler susmasın diyoruz.

Hem bu sayede acılar da hafifler düşüncesindeyim. Aniden karşısına çıkan herşeyden korkar insan, buna alışsın bu sevimli sona, belkide başlangıca. Yok saymasın ölümü, görsün öğrensin ve de bilsin.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 17:15
O zaman devam yani, teşekkürler Merve.

Sevg...

Firari Fırtına 15.12.2010 21:09
Amin kardesim amin... Urperme olmasin ama...

Sevg...

yudum .. 16.12.2010 00:29
Sevgili Firari; Lürfen beni affet ama ölümle ilgili yazdığın yazılar içimi ürpertiyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi ben ÖLÜMDEN korkuyorum. Ölümü sevmiyorum. Tabi ki eninde sonunda hepimiz sonsuz huzura kavuşcaz. Ama bunun hepimiz için hayırlı yaşamlar ve hayırlı ölümlerle olup "geciden" olmasını dileyerek arzularım. Yazıların bir yönden de hoşuma gidiyor. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayanlara güzel bir ders. Evet ölüm var. Ama yaradanın bizlere armağan ettiği yaşam da var. O yüzden atalarımız ne demiş " Hiç ölmiyecekmişsin gibi yaşa , yarın ölecekmişsin gibi ibadet et" Ve yine lütfen yanlış analama ikincisi; psikolojisi bozuk olan birilerinin yazılarındaki derin içeriği algılayamayıp " evet ya, ölüm huzurdur " diyerek ölümü seçebilme olasılığını düşünmeden edemiyorum.

eda çetin 16.12.2010 01:06
Bende Yudum'un ilk söylediğine katılıyorum ... İçim ürperiyor okurken. Bu senin iyi bir yazar olmandan kaynaklanıyor olabilir. Güzel bir tasfir var. Ama hep ''sonsuz huzur'' deniliyor! Ne kadar huzurlu ne kadar acı verici olacağını bilemeyiz... Tabiki inşallah dediğiniz gibi ''sonsuz huzur'' vardır sonunda yaşamamımızın ...

Firari Fırtına 16.12.2010 15:51
Sevgili Yudum,

Ölümün tarifini anlamayan, ölümün ne olduğunu bilmeyen kişi sanırım yoktur. Evet haklısın ürkmek normaldir, hatta bir çok cümleleri yutmasaydım apaçık yazacaklarım daha bir ürpeticiydi ama ben konuyu yüzeysel ancak bu kadar anlatabildim. Ölüm güzelmiş deyip ölümü seçecek kişi önce otursun bir düşünsün...Neden güzel? Kime güzel? Ve hiç unutmasın ki ölümden önce yaşam var. Önce yaşamayı öğrensin vadesi dolduğunda her canlı ölümü tadacaktır zaten.

Bu arada yorumlarda yanlış anlaşılmalar yoktur ve de olmaz. O açıdan yorumlarında rahat ol güzel insan. Ben rahatım...

Sevg...

Firari Fırtına 16.12.2010 15:53
Sevgili Eda,

Ölüm bir son değildir bir başlangıçtır. Bu dünyada ki iyiler için ölüm huzurdur, kötüler için ise elbette ki korkutucu ve ürperticidir. Bu konuları kaleme almak iyi bir yazarlık değildir, sadece yazabilmek adına kalemimi oynatıyorum o kadar. İyi mi yazdım kötü mü yazdım bilmiyorum ama yazdım işte.

Yorum için teşekkür ederim.

Sevg...

Firari Fırtına 16.12.2010 17:39
Sayın İlhan Kesici'nin kapalı grup toplantısında dile aldığı ve konumuzca uyumlu sözlerini burda paylaşmak istiyorum sizlerle.

Sevg...

''

Değerli arkadaşlar,

Bir "Folk İslam" diye tabir edilen bir laf vardır; halk İslamı, halk anlayışı.

Buna göre, bizim Orta Anadolu'da Ankara'ya kadar uzanan bir spektrumda da söylendiğini biliyorum, diğer bölgelerimizde de var olduğunu, konuşulduğunu tahmin ettiğim bir deyim var:

"Sapıtma Taşı".

Buna göre, Halk İslamına göre; ölü defnedildikten sonra, yukarıdaki cenaze merasimini hissedermiş, dermiş ki:

"Yukarıda ağlaşmalar var, sızlaşmalar var, imamlar dua okuyorlar; herhalde birisi öldü. Acaba, kim öldü", diye merak edermiş.

Sonra, tören tamamlandıktan sonra cemaat yavaş yavaş ayrılır, ağlaşma sızlaşma azalır, imam talkın verir, herkes dağılırken ölü de aşağıda dermiş ki:

"Tamam, cenaze bitti herhalde, ben de artık kalkıp gideyim".

Kalkmak için yekindiğinde (kalkmaya nüyetlendiğinde) -tabir odur- kafayı taşa vurur -cenazenin üstüne konulan tahtaya, taşa vurur- sapıtma taşına vururmuş:

"Eyvah, dernek ki ölen benmişim. Eyvah!".

''


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3959
4 Hasan Tabak 3621
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3115
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:137 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com