Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4508

17 Aralık 2010 Cuma 
Harcanıp Gidiyor Tüm Ömrüm, Ölüm Beni Neylesin
Okunma: 3336

Harcanıp Gidiyor Tüm Ömrüm, Ölüm Beni Neylesin

Bir adam düşünün, öyle bir adam düşünün ki o adam babanız olsun, amcanız ya da ne bileyim abiniz olsun. Olmadı sevgiliniz, sevdiğiniz ve uğruna canınızı seve seve vereceğiniz bir adam olsun. İyi düşünün ki iyi anlayasınız beni.

Bu adam öyle sıradan bir adam değil, bu adam entresan düşünen ve her düşündüğü şeyi bir sonraki gelecekte nasıl cereyan edeceğini sezen ve iyi hisseden bir adam. Yani anlayacağınız yakın geleceği iyi bilen, tahminlerinde bugüne kadar yanılmayan ve yine bugüne kadar ne dediyse hep doğru çıkan bir adam. Bir kusuru var fazla konuşamıyor. Bir kusuru daha var...çok yazıyor. Fakat öyle bir kusuru daha daha var ki, gerçek olan diline geleni tam yazamıyor-kitleniyor-sıkılıyor-eriyor-bitiyor ve kalemi elinden hemencik bırakıyor. Çünkü korkuyor.

Korkuları nedir biliyor musunuz?

Korkuları kendisinin tüm bu yakın geleceği görmesiyle ilgilidir. Biliyor ama susuyor, inliyor ama ses bile çıkarmıyor. 'Yarın' nedir? Ne getirecektir? Olaylar nasıl gelişecektir? Bunları tek tek biliyor. Evet evet gülmeyin bana, abartmıyorum ve gerçekten bildiğini gördüğüm çok zamanlarım oldu; En azından ben şahidim diyebiliyorum. İşte bu yüzden de kaleme alıyorum. Tabi bir not'u es geçmekte istemiyorum. Yakın gelecek derken bu adam sadece çevresindeki insanların yarınlarını görebiliyor. Öyle tüm dünya-tüm yaşam dersek yalan olur. Belki de bu bir altıncı his yada bir yetenek ne bilim yada bir tahmin gücünün iyi olması hissedebilmek gibi. 'Saygı duymak ve onu okumak ve onu sevmek iyidir' dedim okudum, saygı duydum ve sevdim.

Bir gece bu adamı karşıma almak için plan yaptım. Onu yemeğe götürdüm sonrada iki bardak çay içelim bahanesiyle bir çay bahçesine. Ordan burdan şurdan derken onun o koca yüreğine bir daldım, adam bin perişan oldu. Susuyordu, hemde gözlerime bakarak ve sessizliğini bozmadan gözleriyle bana şunu anlattı.

'Harcanıp gidiyor tüm ömrüm, ölüm beni neylesin.'

Anlamış gibi kafa salladım ama anladığımı söylesem vallahi yalan olur. Çünkü karışmıştım o an ve 'ne demek istedi bu adam' bana diye hala için için düşünüyordum.

Sonra hafifte olsa dili açıldı başladı konuşmaya;

Dostum sen bilir misin ben kim'im?
Dostum sen bilir misin sen kimsin?
Dostum sen bilme ben bir hiç'im.
Dostum sen bunu bil, sen bir insan'sın.

''Ömür dediğin bir yaprak misalidir dalından kopana kadar be evladım. Dalından koptuğun o an ölüm ile başbaşasın. Lakin harcanıp giden ömrümde ölüm beni neylesin ki. Sonumu biliyorum, yarınımı biliyorum ve bildiklerimi de biliyorum. Öyle susmak iyidir çok konuştuğumda şom ağızlı demesinler bana diye çoğu zaman susuyorum. Gelecek vardır evet doğrudur ama gelecek her daim yarınlarda saklı değildir. Ölüm de vardır, o'da doğrudur ama ölüm öyle anlatıldığı gibi değildir. Sakindir ve ben gibi sessizdir. Vakitli vakitsiz gelen tüm ölümlere akıl ermemiştir. Oysa o ölümlerin vadesi değişmeyecek olduğu bellidir di mi? Öyle ise durum neden hala konuşuyoruz, neden susuyoruz ve neden kavgalar ediyoruz? Olsun olsun yarın güzel, yarın kötü yaşayıp görmek hepten kader.''

Bu adama son iki yıldır soru bile sormaya korkuyorlar. Gerçekten onun da dediği gibi olumsuz beyanları 'şom ağızlık' yapma dercesine büyük. Bazen öyle bir ortam da öyle manyak durumlarla karşılaştığında suskunluğunu bozup 'etmeyin-yapmayın' dediği şeyler...zamanı geldiğinde 'ahh keşke onu dinleseydik'lerle sonuçlanıyor. O ise 'ben demiştim' diye bir cümle hiç kullanmamıştı. Çünkü bunu demesine gerek yoktu, o biliyordu ve o an bildiğini anlatıverdi. Ama onu dinleyen yoktu ne çare.

Böyle bir adamı düşünürken aklıma binbir türlü şeyler geliyor. 'Bu adam kendi ölüm zamanını bilmese böyle konuşmaz' diyorum. Hatta eminim bundan ona sordum tüm bunları ve o bana kaçamak cevaplar vermesine rağmen ben bu sefer anlamıştım neyin ne olduğunu. Haklısın, anlıyorum seni, evett evet diyerek esiştirdim anladığımı da gizledim ondan.

Şimdi son olarak sizlere onun kaleminden sizlere olan seslenişini burada paylaşmak istiyorum. Lütfen yabana atmayın bu adamı ve kulak verin bakın bakalım neler diyor neler.....

'Harcanıp gidiyor tüm ömrüm, ölüm beni neylesin.'

Rüyalar gördüm gençler, hülyalar. Bazen de kendim olmayan bir ben ile ben gibi savaşa durdum. O bana vurdu ben ona vurdum. Uyandım, güneş nerde diye etrafa bakakaldım ama uyandığımın belirtileri beni hepten kendimden etti. Güneş yok, sabah yok korktum.

Ömrüm bi çare halde iken ölüm geldi aklıma. 'Sırası mı yavv ölümün' demedim. Sırası ise 'hoşgelsin, hoşgitsin dedim.'

Eyy Azrail efendi, öyle usul usul yaklaşma bana. Hançerin var ise vur sırtıma sırtıma. Ben senden korkmuyorum ki Allah'ımın güzel elçisi. Öyle normale sanma beni, sonra ruhumu okşayarak kandırma beni. Zaman bu zaman ise hoşgeldin. Ben hazırım fakat ya sen? Hadi yolcu yolunda gerek gecikmeyelim gidelim.

Bakın gençler, bakın beyler, bakın bayanlar...

Her daim yüreğinizi serin tutunuz. Bu dünya bir sınavdır bir oyun gibidir aldanmayınız. Nefis en büyük düşmandır nefsinize yenilmeyiniz. Hak ne ise öyle yaşayınız. Yarınlar her zaman mutluluk getirmez, yarınlara bel bağlayıp kendinizi kandırmayınız. Evet biliyorum içiniz kanrevan iken yüzünüz hep tebessüm ama mecburiyettendir biliyorum. Gülmek güzeldir neşelenmek güzeldir ama unutmayın ki bu bedenin ağlamaya da ihtiyacı çok ama çok vardır. Arada bir ağlayın utanmayın gizlemeyin ağlayın. Doğruluğun peşini bırakmadan yanlışlara kukla olmadan yaşarsanız ölüm güzeldir. Ölüm bir son değil bir başlangıçtır. Bakınız buraya dikkat ediniz.

Bu dünyanın tüm güzelliklerini görüyoruz değil mi? Ne kadar güzel bir dünya, yaşam bir o kadar mükemmel. Peki şöyle düşünün biraz da...Bu dünya bu kadar mükemmel ise ya diğer taraf? Offf off tahmin edemiyeceğiniz kadar mükemmel oluşlar hep orda değil midir? Bu dünya bu kadar güzel ise, diğer taraf emin olun on kat daha güzeldir. Yaradan yaratmış ya, işte bundan emin olunuz. Bu dünyada onundur diğer tarafta onundur. Onun olan herşey güzeldir. Hatta mükemmeldir.

Ben?

Benim ömrüm harcanıyor işte, ölüm bu aralar benden uzak gibi. Neylesin beni ki zaten harcanıyorum. Yine de harcanıyorum diye yıkılmıyorum dim dim zamanımı bekliyorum. Beklerken de bir insan'a daha yardım edebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Ne güzel.

Başınızı daha fazla ağrıtmadan sizlere olan sevgilerimi ve saygılarımı kucak dolusu sizlere gönderiyorum. Yukarıdaki bahsedilen o adam benim işte. Ben kardeşiniz, amcanız, sevdiğiniz hatta herşeyiniz olan o adam'ım. Bilmekle bilememek arasında kalmayınız. Bilmiyorsanız bilmiyorum deyip çıkın işin içerisinden ve hemen öğretiye verin kendinizi. Yoksa bu hayat hiç çekilmez.

Sevgili Fırtına, sen ile sen arasında git geller yaşadın; Beni de ben ile karıştırarak yazdın. Allah aşkına sen kimsin? Pardon pardon...Yahuu sen ben değil misin? Kendini sen gibi değil de ben gibi tarifleyeni de hiç görmedim.

Yakındır huzurun fırtına, sıkma canını.

Sevg...

Yazan: Firari Fırtına

.

Yorumlar (17)
Kenan Atas 17.12.2010 18:16
esrarli firtinalar koparmissin firari:) anlamsiz yasamak varsa, batsin bu dunya!

Firari Fırtına 17.12.2010 18:18
Kenan kardeşim,

Esas olanı esasen dile getirip anlatmak çok zor. Bunu başaramıyorum. Hatta deniyorum deniyorum olmuyor. Ben de bu yola başvurmak zorunda kaldım. Biraz gizem ve dil tutulmaları yanısıra esrar'ı katınca esaslar ortaya çıkıyormuş gibi oluyor. Yani anlayacağın şimdilik böyle devam ve idaremiz bu olacak.

Yorum için teşekkürler...

Sevg...

Kenan Atas 17.12.2010 18:26
esas olani gormek isteyen burdada gormuyorsa o gozler neye yarar!

Firari Fırtına 17.12.2010 18:31
Esas olan aslında görünüyor ve bunu da herkes görüyor ama bazı durumlarda esaslar o görmek istemeyenlere kar sağlamadığından görünmüyor gibi oluyor. Oysa görüntü belli, amaç belli, yaşam bellidir. Ama adamın işine gelmiyor bu da belli.

Sevg...

Firari Fırtına 17.12.2010 18:42
Veysi kardeşim,

Bir durumu anlatabilmek adına aldım elime kalemi ve yazdım. İyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum. Tabi beğenmen demek büyük mutluluk ben için. Ama beğenmekten ziyade anlayabildiysen beni buna daha çok sevinir ve mutlu olurum. Ki sen beni az çok anlayansın diye düşünüyorum.

Yorumun çok güzel çok teşekkür ederim kardeşim.

Sevg...

Firari Fırtına 17.12.2010 18:48
Beni anladığını bilmesem 'beni anlıyor musun' demem zaten güzel kardeşim. Bunu bilmek güzel duygudur, yaşayan anlar, bilen anlar. Bu arada adım Mehmet. Evet senden büyüğüm :) O yüzden sana kardeşim diyorum ya.

Sağol varol, eksik olma kardeşim.

Sevg...

Firari Fırtına 17.12.2010 18:52
Gönüller bir olsun yeter be kardeşim. Anlayış sevgi ve saygı hiç eksilmesin diyoruz başka da birşey demiyoruz zaten biz. Bu bize yetiyor.

Sevg...

Firari Fırtına 17.12.2010 18:55
Özel mesaj attım sana :) bi oku...

Firari Fırtına 17.12.2010 19:01
Teşekkürler...

ayse sever 17.12.2010 22:59
süper bir yazıydı bir an gerçektende başkasından bahsettiğini düşündüm kalemin resmen yüregimi kamaştırıyo mükemmel ötesisin bunu zaten biliyosundur heralde

Firari Fırtına 17.12.2010 23:29
Teşekkür ederim Ayşe hanım, kalem kişiyi yansıtmalı elbette. Beğenmeniz onur verici.

Sevg...

_Nazlı _ 18.12.2010 03:42
yazınız çok güzel Firari..

soru sorup cevaplarını yine siz vemişsiniz..ne güzel..

"ölüm bir son değil bir başlangıçtır" dediğiniz gibi..o halde harcanıp gitmesin ömrümüz, biz ölümü isteyelim, ölüm bizi istesin...

Firari Fırtına 18.12.2010 08:37
Sevgili Nazlı teşekkür ederim yorum için.

Ölüm öyle hafife alınacak birşey değildir diyoruz ya, bir o kadar da bazı zamanlarda düşünülmemesi gereken şeydir demek doğrudur. Evet yaşayalım isteyelim ama ne yaparsak yapalım bu vade meselesidir. Vaden dolduğunda yapacak birşey kalmamıştır.

Sevg...

Firari Fırtına 19.12.2010 00:40
Eyvallah guzel kardesim....

Sevg...

Ayşe GÜL 20.12.2010 11:46

Ölüm temasında dönenip dururyorsunuz. Kötü de olmuyor hani.Dim dim zamanı tabirine hiç rastlamamıştım. Yöresel mi? Kalemine sağlık.Sevgiyle.

Firari Fırtına 20.12.2010 12:15
Ölüm temaları gerçekleri yansıtsın istiyorum. Bu dünyada yaşam var ise ölüm de var herkes bunu bir bir anlasın istiyorum.

Sevg...

Firari Fırtına 20.12.2010 12:37
Anlamak hiç bir zaman unutmamaktır, çok ama çok haklısın Derin. İşte bunu herkes bilsin diyoruz. Yazarız çizeriz gerisi artık anlayanlara ya da anlamayanlara kalıyor.

Sevg...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6467
2 Firari Fırtına 4508
3 Mustafa Ermişcan 3979
4 Hasan Tabak 3637
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3135
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2675
10 Turgut Çakır 2350

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:735 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com