Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4640

24 Aralık 2010 Cuma 
Günlük Yazılarında Yanlışlarımızı Düzeltelim! Yorumlarımızı da!
Okunma: 9789

Günlük Yazılarında Yanlışlarımızı Düzeltelim! Yorumlarımızı da.!

Arkadaşlar,

Hepimiz çok yanlışlar içerisindeyiz. Özgür Roman site yönetimi aktif olmadığından bu yanlışları biz dile getirelim ve biz düzeltelim diyorum. Bunu başarabiliriz umudum olmasa zaten böyle bir başlık açıp konuyu sizlere beyan etmezdim.

Bakınız,

Günlük Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyarı Öğretmeni Sayın Gönül Battal'ın bu konudaki yazılarından faydalanarak önce bunu öğrenelim.

Günlük Nedir?

''Öğretmeye bağlı, gerçekçi anlatım türlerinden biri olan günlükler, bir kişinin önemli ve kayda değer bulduğu olayları, gözlem, izlenim duygu düşünce ve hayallerini günü gününe tarih belirterek anlattığı yazdığı yazı türüdür.''

Günlük Özellikleri ise;

1 - Yaşan olayların, izlenimlerin günün gününe yazılması ile oluşurlar.
2 - Birinci kişi ağzından yazılmış kısa ve özlü yazılardır.
3 - İnandırıcı, içten ve samimidirler.
4 - Konuşma diline yakın bir dil kullanılır.
5 - Yazarın kişiliğini, görüşlerini ve ruhsal yapısını yansıtırlar.
6 - Gerçekler, yaşanılanlar değiştirilmeden, çarpıtılmadn yazılır.
7 - Tarih, biyografi, anı, için birer belge değeri taşırlar.

Günlük Çeşitleri ise;

1 - İçe Dönük Günlükler ( özel ruhbilimsel günlük ) : Yazarın bir bakıma kendi kendi ile konuşmasıdır içinde bulunduğu doğal ve toplumsl çevreden yazgısından yakınır. Bu metinlerde yazarın yaşadığı duygusal coşkunluğu bulabileceğimiz gibi, çeşitli kavramlar hakkındaki düşüncelerin yazarın bilincindeki açılımlarını da bulabiliriz.

2 - Dışa Dönük Günlükler : Bu tip günlüklerde yazarlar, alaycı bir tavırla dönemin olaylarını, siyaset ,sanat ve edebiyat adamlarını ya da gündelik sıkıntılarını öykü tekniği kullanılarak anlatmaktadırlar. Bu tür günlüklerde yazar kendi zaman dilimi içindeki tutum ve davranışlardan,düşünsel akımlardan haber verir. Bu nedenle de bu günlükler birer belge değeri taşır.

Sevgili arkadaşlar,

Çeşitli kaynaklardan bu konuya daha geniş bakabilirsiniz. Günlük tanımını ve anlamını bilmeden Günlük yazmak hepimizin yanlışıdır. Önemli olan bu konudaki düzeltmeleri yapabilmek ve sonrari safhaya daha biçimli uygun günlükler yayınlayabilmektir.

Özgür Roman site tanıtımında yine site yetkilileri tarafından yazılan yazılara baktığımızda ise orda şunu der;

''Günlüğüm, köşesinde online günlüğünüzü tutabilir; günün anlam ve önemine uygun resim ekleyebilirsiniz; anılarınız, defterlerin kapakları arasında ezilmekten kurtulur. Kitap köşelerinde kuruyup kalmaz. Yazık değil mi onlara? ''

ve son olarak da yine şunu der;

''UNUTMAYIN....

BU SİTEDE HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ! HATTA BU YAZIYI BİLE…


Üşenmeyin! Ben yazamam ki! Demeyin. Bu sitede yazıları bulunan herkes başta öyle dedi… Bir şeyler karalayın bakalım; ister bir paragraf, ister 10 sayfa… Sınırlar, kısıtlamalar yok! Ortaya çıkanı hep birlikte görelim…''

Şimdi burdan yola çıkarak bir kaç konuya değinmeden konuyu kapatmakta olmaz. Bakınız günlük tarifi gereği günlük yazımlarında yönetimin de belirttiği gibi uzunlun, kısalık diye bir kavram yada kural yoktur. Kişi almıştır eline kalemi ve yazmıştır, bir parağraf da yazabilir-bir cümle de yazabilir ve hatta on sayfa da yazabilir. Tabi bu yazım içerikleri de günlük tarifine uyan tarzda olmalıdır. Kişiler bu konuda kesinlikle kısıtlama altında değillerdir. Özgürce günlüklerini istedikleri ölçüde yazabilirler buna yönetim dahil kimse karışamaz. Ama bir nokta var tabi ki, aynı gün içerisinde (benim de çok yaptığım bir hatadır bu) birden fazla günlük yazılması yanlıştır, hatadır olmaması gerekir. Adı üzerinde günlük, günde bir kez yazılır.

Gelelim günlüklere gelen yorumlara.


Unutmayın arkadaşlar, burda günlük yazan hiç bir üye as bir yazar yada amatör bir yazar değildir (istisnai durumlar hariç-örneğin Halit bey gibi). Burda üyeler o gün ki düşüncelerini, olaylarını yine günlük tarifine uygun yazmıştır. Şimdi bu üye zaten prof değildir. Tamam Türkçe kullanımına dikkat etmesi gerekir ama her üyeden de bu beklenemez. Zamanla kişi öğrenir öğrenmez bu da kimseyi bağlamaz.

Yorumlara bakıyoruz, üyemiz yazmış içindekileri noktayı koymuş yazısına. Bakın dikkat edin bu adam kitap yayınlamak için nokta koymuyor. Sadece bir site de günlük yazıyor. Sonra efendim başlıyor cümbüş. İmlacılar elbette ki yanlışları beyan edebilirler, bu çok güzel bir durumdur. İmla konusunda eleştirilmek insanı besler birşeyler öğretir. Tabi bu imla yorumlarının içinde sevgi, saygı ve anlayış var ise. Diğer yandan birileri çıkar 'bu saçma yazıyı sen mi yazdın' der. Buyurun burdan yakın. Rencide edici usluplar, seviyesiz yorumlar, saygısız davranışlar ve kelimeler...işte işin sonu, üye'nin yazma şevki kırıldı-yada bir daha yazmıyor-yada siteyi bıraktı gitti. Yazık değil midir?

Bakınız arkadaşlar,

Günlükler olsun, Eserler olsun farketmez. Yorumlarda lütfen saygıyı elden bırakmadan, sevgiyi bilerek ve anlayışlı kalemlerimize sığınarak hoşgörü ile hareket edelim. Burda kimse kimseye birşeyler beğendirme çabasında değildir, ama burası kimsenin de babasının tarlası değildir.

Kalem tutan el duygusal bir yüreğe sahiptir.
Tez kırılır bunu bilmiyor musunuz?


Ben şahsım adına bu konuda tüm üye arkadaşlarıma şunu tavsiye ediyorum. Arkadaşlar, yazılarınıza seviyesiz bir yorum geldiğinde yapacağınız tek şey o yorumu yapan kişi ile muhatap olmayacaksınız ve o seviyesiz yoruma cevap bile vermeyeceksiniz. Tartışma ortamı yaratmak? Asla... (Onun istediği o zaten...o imkanı muhatap olmayarak ona vermeyiniz)

Yine tavsiyem gereği, o seviyesiz yorum yapana cevap vermediniz ya...İşte o yorum sahibinin eserlerini de okumayınız yorum yapmayınız. Bırakın o kendi çapındaki arkadaşlarıyla eğlensin. Siz onu muhatap alırsanız, o yarınlarda bu muhataplıklarına güvenerek daha ağır seviyesizleşmelere gidebilir.

Bu konuda tüm üye arkadaşların ne yapacağını tahmin edebiliyorum artık, umarım anlatabilmişimdir durumu.

Şimdi arkadaşlar.... Bu yanlış hepimizin yanlışı. Yani günlük yazmak :)

Site yönetimi olmadan bizler bu yanlışlarımı kendimiz düzeltelim. Eski yazılar kalsın, onlar geçti ama artık en azından bugünden sonra;

GÜNLÜK TARİFİNE UYAN GÜNLÜKLER YAZALIM.

Tabi bu tarife uymayan ya da uymak istemeyen arkadaşlarımız da olacaktır. Onlarıda sevgi ve saygı çerçevesinde uyaralım. Yine olmadı biz doğru olanı yapmaktan vazgeçmiyelim. Birileri başka havada diye bizler de havamızı değişmeyelim.

Unutmayın!

Yazmak güzel iştir. İnsan ille de yazar yada şair olmak için yazmaz. Örneğin ben.... Ben yazarak kendimi buluyorum, rahatlıyorum, sakinleşiyorum. Yazarlık derdim yok, şairlik derdim yok. Ben bir yazar değilim...olmakta şahsen istemem. Ama ben bu kalemi elimden de bırakmam...Yazarım arkadaş, yazarım.

Kaleminiz daim olsun,
Yürekleriniz hür,
Aşkınız, sevdanız ve kalmeiniz özgür olsun....

Sevg...

Yazan : Firari FırtınaYorumlar (42)
.. .. 24.12.2010 12:53
Buradaki günlükler kelime anlamlarından sapmış durumda mecburen. Çünkü gönderilen yazılar çok geç yayınlandığı için herkes şiir, öykü, deneme, ne varsa günlük bölümünde yayınlıyor. Aslında yazılarda denetim ortadan kalkar ve eşzamanlı olarak yayınlama uygulamasına geçilirse, günlükler de esas kimliğine kavuşur.

Firari Fırtına 24.12.2010 12:53
''Adı üzerinde günlük, günde bir kez yazılır.''

Mustafa Arıkoğlu bu konuda çok emek verdi, çok yoruldu. Yazıda bu cümleyi özellikle artık Mustafa abinizi yormayın diye yazdım. İşin gerçeği zaten budur.

Günlük, günde bir kez yazılır...

Bu vesile ile de Mustafa kardeşime emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Hiç bir üyeyi kırmadan incitmeden bu uğurda sevgi dolu yüreğiyle emek vermiştir. Hepimiz de buna şahit olmadık mı?

Sevg...

Firari Fırtına 24.12.2010 12:55
Mustafa bey,

Bu kouda çok haklısınız ama malesef yönetim aktif değil. Aktif olsa bunlar zaten yapılırdı. Biz yine de kendi içimiz de bu detaylara dikkat eder isek bir düzen gelir düşüncesindeyim.

Teşekkür ederim.

Sevg...

.. .. 24.12.2010 12:55
Eksik olma Dany...

Firari Fırtına 24.12.2010 12:59
Sen de eksik olma kardeşim. İyi ki varsın ve burdasın.

Sevg...

asd fgh 24.12.2010 13:17
Firari kardeşim diyecek bır sey bırakmamışsın yine kalemine saglık...

Firari Fırtına 24.12.2010 13:21
Ben teşekkür ederim İbrahim kardeşim.

Sevg...

Firari Fırtına 24.12.2010 13:22
Dertli kalem kardeşim, eyvallah teşekkür ederim.

Sevg...

Kenan Atas 24.12.2010 14:05
yine iyisin:)

Firari Fırtına 24.12.2010 14:07
Teşekkürler Kenan kardeşim :)

Firari Fırtına 24.12.2010 14:48
Ben deneyimli bir yazar değilim, aksine kendimce siz gibi yazan çizen biriyim. Ama bir düzen şart buraya. Bunu yönetim yapmıyor ise bizler yapacağız inşallah.

Sevg...

Firari Fırtına 24.12.2010 14:53
Yönetim iş başına gelmeli o zaman. Yönetime bu link gidecek zaten. Onlar da bunu okuyacaklar.

Sevg...

Firari Fırtına 24.12.2010 15:05
Onlar birşey yapmasalarda bizler bu işi yaparız kardeşim. Gönüller bir olsun. Sevgi ve saygı her engeli aşar.

Sevg...

ayse sever 24.12.2010 16:00
firari biraz önce günlükte bir şiirim daha kayboldu

Firari Fırtına 24.12.2010 16:03
Nasıl kayboldu?

Eser olarak yayınladıysan yayınlanmasını bekleyeceksin ama günlük olarak yayınladıysan hemen görülmesi lazım. İyi düşün bakalım eserlere mi yazdın günlüklere mi?

Sevg...

.. .. 24.12.2010 16:13
Sayfadan kaymış olabilir. Günlük eklendikçe yazılar kayıyor ya.

Firari Fırtına 24.12.2010 16:14
Onada baktım kayan bir şiir de yok :)

ayse sever 24.12.2010 16:15
günlüklere yazmıştım bu ilk kaybedişim değil ama bu sefer üzüldüm çünkü birisine sözüm vardı

Firari Fırtına 24.12.2010 16:18
Nasıl kaybettiğini anlat tarif et bana?

ayse sever 24.12.2010 16:26
bugün çok hastayım dalgınlıkla ne yaptıgımı tam hatırlayamıyorum ama olan oldu en iyisi boşvermek

ayse sever 24.12.2010 16:28
sahi hani sen resmini değiştirmiyomuydun

Firari Fırtına 24.12.2010 16:32
Yooo resmim gayet iyi

ayse sever 24.12.2010 16:39
sen öyle diyosan öyledir ne diyebilirim ki

Firari Fırtına 24.12.2010 16:41
Vardır bir bildiğimiz değil mi?

Vardır vardır :)

ayse sever 24.12.2010 16:43
diyosunnn... e vardır o zaman : ))

Firari Fırtına 24.12.2010 16:43
Beklemek lazım, sabırla hemde.

.. .. 24.12.2010 16:48
Bir de şu ikinci Ajdar vakasına nerede olduğunu öğretebilseydik.

ayse sever 24.12.2010 16:51
beklemek sonunda ne olduguna dair bir ipucun varmı

Firari Fırtına 24.12.2010 16:55
Mustafa onu da öğreniriz

Ayşe vet vet yani evet

ayse sever 24.12.2010 17:15
evet ama ne

Firari Fırtına 24.12.2010 17:17
Zaman + Sabır = Açıklık ve Netlik.

ayse sever 24.12.2010 17:22
garip bir denklemmiş ne diyeyim ki

Firari Fırtına 24.12.2010 17:37
Bekleyelim sadece, hayat kısa ama zaman gelir elbet.

Sevg...

Firari Fırtına 24.12.2010 17:49
İnşallah Merve, İnşallah... AMİN.

Sevg...

Firari Fırtına 24.12.2010 18:21
Aynen öyle....

.. .. 24.12.2010 19:48
Bu yeni Ajdar'ı ne yapacağız? Başta dalga geçiyordum ama yakında imza günü yaparsa şaşma. Ama artık kendi kendine imzalar herhalde, kendi kendine tıkladığı gibi.

Firari Fırtına 24.12.2010 22:25
Mustafa kim bu ajdar? Bilelim o'na gore ayar cekelim :)

asd fgh 24.12.2010 22:30
bende onu soracaktım merak ettim Ajdar kimmiş...

Firari Fırtına 24.12.2010 22:34
Mustafa yarin yazar kim oldugunu ama her kim olursa olsun o da sonucta dostumuzdur kardesimizdir. Ajdar yakistirmasi eminim samimiyettendir. Yoksa mustafa kardesim bunu demezdi.

Sevg...

.. .. 24.12.2010 22:46
Sen tahmin etmişsindir Firari, şimdi burada isim vermek olmaz. Kendisini duayen zanneden bir şahıs var ya...
Ajdar benzetmesini o yüzden yaptım. İçi boş şeyler üretip, bir de kendisini beğenmesi.

Firari Fırtına 24.12.2010 23:52
Kazanacagiz o arkadasimizi, bizlere yakisan budur dimi Mustafa kardesim.

Firari Fırtına 25.12.2010 12:20
Hala günlük tarifine uygun olmayan günlükler yayınlanıyor. Sanırım anlatamadık konuyu dostlarımıza. Alışkanlık ne kötü şey.

Sevg...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6625
2 Firari Fırtına 4640
3 Mustafa Ermişcan 4129
4 Hasan Tabak 3783
5 Nermin Gömleksizoğlu 3394
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3327
7 Uğur Kesim 3215
8 Sibel Kaya 3102
9 Enes Evci 2787
10 Turgut Çakır 2436

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:422 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com