BİR ADAM  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 129 Puanı: 490

23 Ocak 2011 Pazar 
Okuyamadım çünkü zekiyim anne ..
Okunma: 1236

Beni kandırdılar anne..

Hep söylediğin o yalana seni inandırdıkları gibi,benide kandırdılar anne.Sevdiğim kızın ailesini kandırdıkları gibi,sevdiğim kızıda kandırdılar anne.Herkezi her yalana inandırıp,her yalanı doğrulara bağladılar anne.

 

Üzüldüm anne,beni çok üzdüler..

Şu yaşıma kadar geldim ve bir baltaya sap olmayı beceremedim anne yada onlar istemediler.Gereksiz olduğumu yada gerekli olmak için yeterli olmadığımı söylediler,çalışmam gerektiğini yıllarımı gereksizliklere ayırmam gerektiğini anlatmaya çalıştılar anne.

 

Okul diye bir şey bulmuşlar anne,hani sizin beşinci sınıfı bitirdiğinizde öğretmen olabildiğiniz yer,biz yirmi beşinci sınıfı bitirdiğimizde dahi bir baltaya sap olamıyoruz anne hatta şu sıralar okuma oranı düştü anne,o kadar sıkıcı bir yuva ve bir o kadar kötümser işler yapılıyor ki,zekası fazla gelen işlenmemiş her altın köşebaşlarında karaborsadan pazarlanıyor.Bende onlardan biriyim.Sana bunları yazmamın sebebi,senden sonra nelerin değiştiğini anlatmak,dert yanmak anne anlasana.

 

Çok saçma ama anlatmak istiyorum anne,sadece sana,

Derste edindiğim tecrübeler şunlar,

Dersi dinleyen kim olursa ve ne olursa olsun,hiç bir sınavda başarılı olmasa bile okulu bitirebilicek kapasitede bir öğrenci olduğunu kanıtlamış oluyor hatta daha ileri gidiyor ve öğretmenlerin gözbebeği oluyor,anlamadığım nokta insanlar kendilerini dinleyenleri seviyor da neden kendilerini dinlenicekleri bir noktada bulup karşımıza gelmiyorlar,biz bu ülkenin gelecekleri değil miyiz anne,neden bizler değersizliklerin içinde boğulmaya mahkum ediliyoruz.

 

Lisedeyim şuanda,hala aynı davul ve aynı zurna.Tahtaya hala ismim en önde yazılıyor ve yanında kocaman çarpılar,teşhis konuluyor şımarık !

Dersi dinlemiyorum çünkü benim altımda bir seviyede,çünkü benim düşündüklerimden geride,öyle değil midir anne ?

Zeki insanlar sorudan önce cevabı göremez mi ? Bu yüzden sıkılıyorum ve bütün bunlar bana absürt birer oyun gibi geliyor.Ben okumadım anne,okuyamadım çünkü okumam için hiç bir engel yoktu önümde.

 

Okumaz deniliyor benim için,ben her gün yazıyorum bunları onların okumaları için ama görmüyorlar,ben her gün yüzlerine kurduğum cümleler ile bağırıyorum,ben zekiyim,ben orada oturup okula kayıt olmak için para bağışı yapanlardan,not almak için dilini ağzının içinde yutmaya çalışanlardan değilim.Ben buraya kadar gelip özgürce ve düzgünce öğrenebilicek,sıkıcı olmadan anlatılan dersten üst düzey başarı getirebilicek ve herkeze yararlı olabilicek biriyim ama bunu duymuyorlar anne,çünkü onlar zeki olanları değil,eğitip emir altında çalıştırılabilicek ve buna itiraz etmeyecek kişileri istiyorlar anne.

 

Herkezin omuzları kendisinin taşıyacabiliceği kadar ağır anne..

Anladım sonunda benim omuzlarım çok yoruldu bu dertle savaşmaktan.

Anladım anne,en yukardaki adam altını oyabilicek herkezi altında ezmek istiyor ve bu yüzden zeki olanlar hep en altlarda nadide çiçekler gibi gözden kayboluyor..

 

Sizde anlayın,

 

Diplomayı okuyan alır,

Diplomalıyı ise parası olan ..

 

 

Sinan Dizman //

 

Hayat belgelerden ibaret değildir ..Yorumlar (5)
BİR ADAM 24.01.2011 00:34
Teşekkür ederim (:

Arzu . 24.01.2011 09:59
Kesinlikle haklısın, güzel de dile getirmişsin, kutlarım :)
Bir de çok gözüme çarpan bir hatayı yazmadan edemedim: "herkes" olmalıydı. Dikkat edersen sevinirim :)

BİR ADAM 24.01.2011 11:56
Teşekkürler (:
Herkes ama ne yapalım biz İzmir'liyiz (:

Fatoş Nihal Aytaç 25.01.2011 18:44
Başlık harikulade bir şekilde dikkatimi çekti, içler acısı bir şekilde anlattığın derdine çareler bulmuşsun bence lise çağındaki bir bireye göre bu kadar kendinden eminlikle ama ukala olmamayla. Asi bir ruh sezdim sanki sende...bunu sevebilirim işte, takibe aldıgım yazarlardan olabilirsin:) Tebrikler İsmirli!

BİR ADAM 26.01.2011 14:13
Teşekkürler,

Öylesine yazılmış bir yazı :)
Romanımı okumanı isterim o zaman (:


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4508
3 Mustafa Ermişcan 3979
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1469 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com