Enes Evci  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 10 Puanı: 2892

8 Mart 2011 Salı 
365 gün kadınlar günü olsa bile birşey değişmeyecek
Okunma: 3013

Başlamadan önce ufak bir not : Şimdi bazı yazılarımda "şunu dinleyin" "bunu dinleyin" falan yazarak yazıya başlamışlığım var bilirsiniz. Şimdi bu sefer yarı reklam yarı vazife yüzünden bir şarkı daha önereceğim.

http://www.myspace.com/serdarguzelisler

Bu siteden "sinek" adlı şarkıyı dinlemenizi tavsiye ediyorum. Serdar Güzelişler abimdir zamanında Düş Sokağı Sakinleri'nin bateristliğini yapmış bir abimizdir. Yakında isim vermeyeyim ama çok meşhur birisinden dinleyeceksiniz bu şarkıyı, şuan demo hali olmasına rağmen iyidir. Bestenin sözleri 15-16. yüzyılda yaşamış bir ressama ait. İyi dinlemeler, biz yazımıza geçelim.Kadınlardan bir alıp veremediğim yok başta söyleyeyimde sonra abuk subuk bir dolu deli saçması yemeyelim. Aksine severim kadınları. Yazımda "kadınlar böyle erkekler böyle" ayrımı yoktur ve herkesi herşeyden tenzih ederek naturel düşüncelerimdir. Erkek-kadın ayrımı yapan veyahut aralarında fark olduğunu bastıran kişilerin düşüncelerinide pek tınlamam. Çünkü zaten fark vardır aramızda güzel olanda budur. Bu farkı bile bile halen daha farka değinmek ahmaklık olsa gerek. Bu konuya en son bölümde değineceğim tekrardan.

Şimdi olaya tersten bakmadan önce kadınlara itafen bir dolu gün vardır bunu bilelim.
-Doğum günü
-Yılbaşı
-Evlilik yıldönümü
-Anneler günü
-Sevgililer günü
Ot günü, bok günü diye gider bu böyle.

Aranızda eminim "e arkadaşım bunlar sadece kadınlara has değil" diyenlerde olabilir ama diyorum ki gerçekten kadınlar bunlara erkeklerden daha çok takılır.  Yani içinde bulunduğum cinsi az buçuk çözmeye başlamış bir erkek olarak bu tarz günler çoğu erkeğin umrunda olmaz.

Birde olaya şurdan bakmanızı isteyerek olaya ufak bir gülümseme getirmek istiyorum.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001347981307#!/video/video.php?v=130531307015588&oid=40213366007&comments

"nedir kardeşim bu erkeklerin özel günlerden çektiği" sloganı ile 1erkek 1kadın dizisinin o bölümünü çokcasına sevmişliğim vardır.

Neyse olaya tersten bakma pozisyonuna girelim. Neden "dünya erkekler günü" yok arkadaşım?

Bide bu ara gözüm şuna takıldı "emekçi" lafına. Şimdi benim ülkemin siyasete meraklı bir dolu salak insanı olduğu için, bu aralar "emekçi" lafını etmeden edemiyorlar. Gördümde şimdi nicklerde bak şöyle şeyler yazıyor

-Dünya "emekçi" kadınlar günü kutlu olsun.
-Dünya EMEKÇİ kadınlar günü kutlu olsun.
-Dünya "EMEKÇİ" kadınlar günü kutlu olsun.

Yani kadın ve kadınların günü kimsenin umrunda değil ama orada "emekçi" lafı olacak. Ulan bırakın bari bu kadar çok güne sahip olan karşı cinsimiz kendi gününü siyasi yaşamasın.

Zaten bu kadar çok günlerinin olmasının sebebi siyasi olarak konumlarının (ve kas yapısı olarak) tam hakka sahip olamadıkları için varken üstelik.

* * *

Hatırlarmısınız hani ilk okuldayken erkek çocuklarına "sevgilin var mı len?" dendiğinde "ne sevgilisi abi, ben kızlardan nefret ediyorum, devamlı tenefüsde dövüyoruz onları" der sonra orta okulda falan "yok abi ben hiç evlenmeyeceğim" der, lisede "karı kız uğruna eve gelmez", üniversitede karı kız uğruna götüne şiş yiyenlerimiz bile vardır. Mezun olduktan sonra kimisi evde kalır kimisi çoktan çoluk çocuğa karışmıştır. Aynı örnek bayanlar içinde biraz değişik versiyonları ile geçerlidir.

Dinde, ideolojide, siyasette şurda burda çokca kadınlardan ve haklarından bahsedilir, demek ki önemlidir kadın ve hakları. Buna bir diyeceğimiz yok, olmaz olamaz da zaten.

Benim dikkat çekmek istediğim nokta şudur. Şimdi bu kadar çok günü, hakkı ıvırı zıvırı olan bu insan türüne biz bu denli dikkat çekmeseydik eminim ki şuan daha güzel olurdu dengeler. Hakkı olmayana hak arar düzen. Kadın hakları veyahut kadınları savunan mekanizmaların çoğu her daim kadını kullanır.

Bir kaç materyal ele aldığımızda, kadınların haklarını yada günlerini kutlayan veya savunan reklam panolarında hiç mazbut bir kadın görmeyiz. En sükse manken abuk subuk bir konseptle (hani bir ara takma bıyık falan taktılar ya) poz verir, dimdik durur objektiflerin karşısında. Ama yarın podyumda vücudunu satar bizim görsellerimize.

Bazen amaca giderken aslında varacağımız yere odaklanmaktan gittiğimiz yolu görmezden geliyoruz.

Kadınların her fırsatta özelliklede kendi günlerinde bile kullanılmasını hazmedemiyorum. Ama maalesef kadınlar artık pazarlama ve reklam başta olmak üzere bir çok mevzuda kullanılan bir obje haline gelmeye başlıyor.

Hiç bir düzeni ve yerleşik fikri değiştirmeyen dünya "emekçi" kadınlar günü kutlu olsun bakalım. Günü olmayan erkeklerin himayesi altında gizliden gizliye yine devam etsin her geçen gün kaybolan hayatların rakamı katlana katlana.


Yorumlar (11)
orhan örs 8.03.2011 13:44
1- Enes, yazarken yahut yorumlarken "link" olayından bir türlü çıkamıyor olman inanılmaz itici. Bu biçimi sürekli uygulayan bir insan sürekli onaylanma ihtiyacı duyduğu halde, garip şekilde kendinden hep emin tavırlar içinde olan insandır. Sen tam da böylesin.

2- Kendince bir şeylere sinir olman, dünyada var olan her şeyi asabiyet çerçevende açıklama girişimlerini komediye yahut iğrenç bir çamur atmaya çevirir. Sen tam da bunu yapıyorsun...

3- Ülkendeki siyasetin nasıl olduğu (bu siyasetten kastım sistem içi siyaset. Çünkü sen asla kavrayamadığın bir sistemin dışına çıkamayacaksın) tüm siyasi dünyanı belirliyorsa, bu durumda absürt siyaset değinmeleri çıkar ortaya. Adına umursamamak falan denen tarzda. Sen tam da bu absürtlüğün ortasında duruyosun.

SON: Enes, milyon cümle sarf etsen bile, anlayamadığın bir alansa yüzdüğün, boş konuşuyorsundur. Olsa olsa boş dinleyenlerce onaylanırsın.

A'Gül ... 8.03.2011 13:52

evet doğru her şey paraya tahvil edilmiş durumda ve her türlü kavram kullanıma açık durumda.
bu gerçeği değiştirmiyor ama.sen mankenleri biptiret te asıl olana bir bak.
çocuk gelinler var mı? töre uğruna öldürülen kadınlar?
okutulmayan kızlar? tacize uğrayan kadınlar?
hangi erkek himayesi dalga mı geçiyorsun sen?bizim gibi korunaklı yaşayan azınlığı mı kastediyorsun?Ben bizi kasdetmiyorum.Bizim bile evlerimizde nasıl olduğumuz bir muamma.
ne köy,ne kasaba, ne metropol.
hiç bir yer diğerinden farklı değil.

ama üzgünüm Enes,kadınlar öldürülüyor.Sokakta bıçaklanıyor.Kurşunlanıyor.
Kadınların günü yok.
Erkeklerin de olmayacak.
Bizim gibi insan müsveddelerine yatacak yer yok.
Bunu durdurana dek.
işin garibi,bu iş te kadına düşüyor sanırım.
İnsan olmaktan yana olan kadın ve erkeklere düşüyor diyelim,barış olsun.

Enes Evci 8.03.2011 14:29
@Orhan
Rengârenk hayatın renksiz yaşamı Sonsuz zamanın ruhsuz ecdadı Yaşanmış anın yaşanmamış saati Susuz bahçenin solmuş gülü… Hayatın acımasızlığı ile ruhum tevafuklar ile ayakta… Gül yüzlülerin hayranlığı var sana… Bunu düşün sükût et… Et ki en azından adam bilinesin sükûtsuzlar arasında…

@Ayşegül Serinkaya
Sizin yorum yapacağınızı ve genel yorum çerçevenizin bu olacağını daha yazıyı buraya koymadan önce biliyordum. O konuları (töre,köy,metropol vb.) bilerek değinmedim çünkü yazımın konusu o değildi. Zaten o konuları yazmak da siz burda olduğunuz sürece bana düşmez. Anlatmak istediğimi anlattığımı sanıyorum ufak bir kaç paragrafla.

orhan örs 8.03.2011 14:33
Vaaaaay be!!! Ortalığı söz sanatı içinde bırakmışsın Enes. Bilmezdim bu kadar sevdiğini. Geri mi çeksem yazdıklarımı diye düşündüm ama olmaz ya. İyidir böyle. Di mi sevgili Enes Evci veya aynı anlama gelmek üzere; "böyle gelmiş böyle gider Enes". Komik adamsın vesselam...

A'Gül ... 8.03.2011 14:46
seni anladım ben.

.. .. 8.03.2011 15:35
Zaten bir sürü günleri var.
Altın günü, kısır günü, Dolar günü, Euro günü, Peseta günü...

Şaka şaka...

. KediAdam 8.03.2011 19:25
Mustafa harika demişsin güldürdün beni. Enes haklıdır sonuna kadar birde Orhan denilen bu şahıs bu konuya da muhalefet olmuş nedir bu KADINSI savunması.

&&&&&&& ... 8.03.2011 20:26
Enes;Geldin yazımın lafına bir laf attın,sonrada siteye yazı atmışsın,harbiden kadınlar gününden bunu mu anladın?
Eğer bu zihniyetle kadınlar günümü kutlayan olduysa,karalar bağlarım valla....
Bişey daha Enes,konuya bakış açısı oluşturmaya çalışırken her bakış açısının önüne de engeller koymuşsun.'şu anlaşılmasın,böyle değilim'sen yaz anlayan ne anlayacağını kendi anlar...

Enes Evci 8.03.2011 20:38
Tamam ne güzel işte sen anladığını anlamışsın ne mutlu sana Özgül

orhan örs 9.03.2011 11:04
Bak Enes, demiştim ya sana; "olsa olsa boş dinleyenlerce onaylanırsın" diye. Çok geçmeden gelmiş bir tanesi. Sana "haklı", benim söylediklerime, "kadınsı savunma" demiş. Ne demek istemiş bilmiyorum ama ne diyebilecekse onu söylemiş.

Halit DURUCAN 13.03.2011 22:09
Sevgili Enes, yazınızı ilgi ile okudum ve şunu belirtmek isiyorum. 8 Mart Dünya kadınlar günü. Bu günü ilan edenler aslında bir hakarete çanak tutuyorlar. Kadınlar, yılda bir defa hatırlanacak veya hediye alınacak insanlar mıdır/? Kadın hakları savunucuları öncelikle bu anlayışı yıkmalıdırlar ve kadınların hergün hatırlanmasının zeminini oluşturmalıdırlar. Bu nedenle sitede kadınlar günü kutlaması yazısı yazmadım. Kadınlar, insan neslinin devamını sağlayan nadide çiçeklerdir. Bu düşünce sadece beni bağlar. kATILAN olur veya olmaz. Beni hiç enterese etmeyecek. Eline sağlık Enes,


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6765
2 Firari Fırtına 4750
3 Mustafa Ermişcan 4247
4 Eyyup AKMETİN 3922
5 Hasan Tabak 3903
6 Nermin Gömleksizoğlu 3506
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3452
8 Uğur Kesim 3309
9 Sibel Kaya 3210
10 Enes Evci 2892

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:894 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com