Sedef Kara  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 273 Puanı: 239

15 Mart 2011 Salı 
Hafıza kovalamacası
Okunma: 1215

Öğrenme ve unutma
Prof. Tanrıdağ, öncelikle "Hafıza aynı zamanda ve doğal olarak, içinde unutmayı da taşıyor" diyor. 

Yani hiç kimsenin hafızası ya da hafızasının gücü, sadece öğrenilen yeni şeylerin aritmetik toplamından oluşmuyor. Gerçek hafıza, öğrenilenlerle unutulanların arasında bir yerde. Önemli olan bu yerin hangi etkenlerle belirlendiğini anlamak. Bu etkenler çerçevesinde, ibre öğrenme tarafına dönükse, kişi ne kadar unutursa unutsun hafızası zayıflamıyor. Buna karşın, eğer yeterince öğrenemiyorsa, unutkanlığı az olsa bile hafıza bozukluğu için zemin hazırlanmış demek. Özetle, hafızanın dengesindeki ana faktör, unutmaya hayıflanmak yerine, öğrenmeye çaba harcamak. İşte bazılarımızın hafızasını diğerlerimize göre daha kuvvetli kılan en önemli etken de bu. 


    Diyor Profesörlerimiz. Şimdi niye kopyala yapıştır var diyenlere derdimi anlatayım. Yaklaşık bir yıldır hafıza problemim var. Küçük ev kazaları; yemek yakma çayı demledim sanıp demlememiş olma gibi gibi. Çoğu buna dalgınlıkda diyor; ama öyle değil. Buna, zamanla ilerleyen bir hastalık demek daha doğru olur. Benim hali hazırda ki durumum bu kanıya varmama neden.

 

     Son bir kaç aydır, elime alıp okuduğum kitapların ilerleyen bölümlerine geldiğimde, daha önce okumuş olduğumu fark ediyordum. Ne isim, ne kapak tasarımı hiç bir çağrışım yapmıyordu. Son okuduğum kitaplara veya işlere kendimce işaret koymaya başladım. Ama kendi öz kızımın adını unuttuğumda; korkuya kapıldım. Hafıza geliştiren testler, etkinlikler, oyunlar ve bir sürü bulmacayla derman aradım derdime. Hergün baş aşağı bir kaç sayfa okudum. ( işe yarıyormuş) Elbette bir çoğununuz da içinden geçirdiği gibi bir doktorada gitmek aklıma geldi sonunda. Beynim ile ilgili kronik bir rahatsızlığım var, ama bunun etken olması  düşük bir ihtimalmiş. Benim balık hafızalı olmama sebep olan şeyin; B vitamini eksikliği olduğunu söyledi doktor. Şimdi bu yazıyı yazmamın nedeni de budur. Ola ki başınıza gelirse böyle bir durum. Benim yaptıklarımı yapmadan bir doktora gidin ki şunlara maruz kalmayın.


1- Eviniz de gözlerinizi kapatıp iç güdülerle yolunuzu bulun. ( Sonunda kapının kasasına toslayın.)


2- Hergün yaptığınız şeyleri denetleyip diğer elinizle yapın. (Solaksanız, sağ elinizle ne yaparsanız elinizde kalır)

3- Kapınızı elinizle değil ayağınızla açın. ( hiç denemeyin. Eşime derdimi anlatana kadar bana bakışında ki korkuyu unutamıyorum.)


   Bunların hepsi, bir araştırma yaptığınız da direk karşınıza çıkacak tavsiyeler. Siz benim kadar çaresiz kalıp yaparmısınız bilmem. Benden uyarması, tek yapacağınız B vitaminize baktırmak. Geçmiş olsun.Yorumlar (3)
&&&&&&& ... 16.03.2011 02:01
Beynin sağ ve sol lobu birbirinden bağımsız değerlendirilse de aslında ikisi de ortak bir amaç için çalışır .Yani beynin sahibi için.Sol lob ayrıntıları,mantığı,sayıları ve analiz yeteneğini kapsar,sağ lob ise;Hayal hurma,renk ,müzik..işte bu loba biz fenciler entellektüel lob deriz.En çok B vitaminin harcayan lobumuz budur çünkü,beynin sinirleri burda kilitlenir eee b vitaminide en çok sinir hücrelerinin cephanesi olunca,en çok eziyetide beyne yapıyor.Ve unutkanlık,baş dönmesi,geriye ket vurma...Tam benim konum,akşama kadar anlatmaktan bıkmışım.Yinede ayrıntılarına değineyim dedim.Faydalı paylaşımın için sağol.

Nermin Gömleksizoğlu 16.03.2011 07:48
Güzel bir konuya değinmişsin Sedef unutkanlık genelde sık yaşanan bir sorun, B vitamini eksikliğinden olduğunu ben de duymutum. Bu dertten ben de muzdaripim bu aralar, özellikle hafizamdaki isimler büyük çoğunlukta silinmiş, çok yakınlarım hariç tabi.
Paylaşımın için teşekkürler.

Sedef Kara 16.03.2011 11:52
Teşekkürler yorumlarınız için.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6507
2 Firari Fırtına 4541
3 Mustafa Ermişcan 4024
4 Hasan Tabak 3676
5 Nermin Gömleksizoğlu 3297
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3184
7 Uğur Kesim 3133
8 Sibel Kaya 3008
9 Enes Evci 2704
10 Turgut Çakır 2373

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3886 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com