Davut Dlbz  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 42 Puanı: 910

26 Haziran 2009 Cuma 
Dolunay ve Üzerimizdeki Etkileri
Okunma: 13893

DOLUNAY NEDİR?
Dolunay güneş ve ayın tam aksi yönlerde ve dünyanın ikisi arasında kaldığı dönemdir.

(Ela, baya araştırdım ama en düzgününü ancak böyle buldum. Tanımı da kendim yaptım:D:D)


Dolunayın Davranışı Etkilemesi

İnsanlar arasında bu inanç oldukça yaygındır. Hatta birçok ülkede polisler ve hastanelerin acil servis personeli, dolunay oluştuğu zaman işlenen suçların, intiharların, trafik kazalarının daha çoğaldığını, insanların renkleri görme yeteneklerinin azaldığını, sara nöbetlerinin sıklaştığını, sinir hastalarının uykusuzluktan daha çok yakındıklarını söylemektedirler ama bilim insanları bu görüşlere katılmıyorlar.

Eskilerin Ay'ın dönemlerine bağladıkları etkilerin büyük bir kısmının boş inançlar olduğu bir gerçektir. O zamanlar insanların uykularında gezinmeleri dolunay ışığı tarafından çekilmelerine bağlanıyordu. Dolunayın ışığının yatak odasından içeri girmesinin uyuyanın rüyasını etkilediğine, dolunay ile birlikte cinsel içgüdü fonksiyonlarının, insanların üremelerinin ve tarlaların bereketlerinin arttığına hatta 'kurt adam' efsanesine bile inanılıyordu.

Bilim insanları yine de Ay'ın evrelerinin ve özellikle dolunayın insanları etkilemesi olayına ciddiyetle yaklaşıyorlar. Ay'ın evreleri ile cinayetler, kazalar, dünyamızda oluşan kasırgaların dağılımı, magnetik alanlarda bozulma, kadınların aybaşları ve sara nöbetleri arasındaki ilişkileri yakından takip ediyorlar, devamlı istatistiki bilgi topluyorlar. Ancak kesin bir sonuca varılmış, Ay'ın evreleri ile bahsedilen olaylar arasında henüz bilimsel bir ilişki saptanmış değildir.

Yapılan bir çalışmada dolunay süresince oluşan trafik kazalarının alışılmadık bir şekilde fazla olduğu saptanmış fakat daha sonra olayların zaman aralıkları incelendiğinde çoğunun hafta sonu günlerine denk geldiği görülmüştür. Hafta sonu tatiline giderken ve dönerken sürücülerin acele etmeleri kazaların en önemli nedenidir. Yani tatil aceleciliğinin yarattığı trafik kazalarının yanında dolunayın etkisinin sözü bile edilemez.

Bilindiği gibi Ay'ın dünyada okyanuslardaki 'gel-git' denilen, suların alçalması ve yükselmesi olayı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Vücudumuzun da çoğu su olduğuna göre Ay vücudumuzu da etkileyebilir mi? Vücudumuzdaki suyun oranı, okyanuslardaki su miktarı ile kıyaslanamayacağı gibi 'gel-git' olayı günde iki kez oluşmaktadır. Yani Ay'ın çekim gücü insanı etkilese bile bunun sadece dolunay safhasında değil her gün olması gerekir.

Dolunay safhasında iken Ay'ın parlaklığı da pek önemli bir etken değildir, çünkü bu safhada Ay'ın dünyaya gönderdiği ışık miktarı Güneş'in gönderdiğinin 600 binde biri kadardır.

Peki dolunayı bu kadar özel kılan nedir? Dolunay, Güneş Dünya'nın bir tarafında, Ay ise tam aksi tarafta aynı hizaya gelince oluşur. Bu durumda Güneş'in, Ay'ın Dünya üzerindeki etkisini arttırıp arttırmadığı da incelenmiştir. Bir miktar arttırdığı doğrudur ama Güneş o kadar uzaktadır ki bu etkileme de fazla kayda değer değildir.

Öyle görülüyor ki, her gün olan olaylar, Ay'ın dolunay safhasında da olunca sebep ona bağlanmaktadır.


Bu arada dolunay 28 gün ila 29,5 gün arası bir zamanda tekrar eder.


Yorumlar (11)
çiğdem güllü
ben en son ne zaman dolunay gördüğümü hatırlamıyorum:S
Dolunay adında bir kitap okumuştm küçükken aklıma o geldi birden

Sessiz Gemi
Kurtadam efsanelerinden aklımıza kazınan bir varlık bu. Çok güzel bir görüntüsü olduğu gerçek, ama insanın yapısını etkilediği pek mantıklı değil. Zaten bilimadamları da somut bir delil elde edememişler. Ama gerçekten de güzel görünüyor ya! Acaba kurtadama dönüşür müyüz?

Davut Dlbz
Arkadaşlar, bilim adamları ne derse desin ben sanki dolunay geceleri biraz daha agresif, biraz daha içime kapanık oluyorum. Belki de kendimi şartlıyodurum tabi. Hem bir yerde okumuştum. Bir arkadaş dolunay geceleri ağrı çektiğini söylüyordu mesela başında, bacağında, kolunda vs...

Sessiz Gemi
Bunun kurtadama kadar yolu var, dikkat et :):):) Şaka yapıyorum, kızma sakın...

Davut Dlbz
Yok hocam ne kızıcam =D

Ela ...
Davut, teşekkür ederim.:) Bu kadar zahmete gerek yoktu. Dün eklediğin bu günlüğü okuyup yorum yazacaktım ama annem fırsat vermedi.:D Bugün de Özgürroman'a giriş yaptığımda, anasayfada bulamayınca günlükler bölümünden özellikle aradım.:) Dolunay hakkında yeni bilgiler edinmiş oldum. Özellikle dolunayın 28 gün ila 29,5 gün arası bir zamanda tekrar ettiğini öğrenmem iyi oldu.:D:D:D Dün ay hilaldi. Dolunay olduğu zaman ev halkı üzerinde gözlem yapacam. Bakalım ne olacak?:D

Davut Dlbz
Ahaha eğlenceli:D bende deneyecem:) tabi biraz zahmet verdik, internette bir tane tam cümle yokki millet saçmalıyor ama ne yaparsın, yinede öğrendik bizde bişeyler=)

Comert Sen
dolunayli gecelerde sadece asik olunur sanirdim.Demek neler oluyormus biz biz romantizmi yakaladigimiz anlarda.Guzel br calisma..

umut berker 9.7.2009 09:54
dünya güneş ve ayın tam arasında kalıyorsa eğer her iki çekim alanının da etkisi hissediliyor demektir. bilimsel olarak konu hakkında bilgim yok ama dünyanın güneşe ve aya olan uzaklıklarıyla, güneşin ve ayın kütleleri arasında doğru orantılı bir fark mevcutsa, bu durumda dünya, dolunay zamanında 2 taraftan birden eşit çekim alanına girmiş olur. çekim kuvvetlerinin değişmesinin tabiat üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır. bunun insan psikolojisi üzerinde de etkileri olabilir. ben şahsen uzay ve hava ile ilgili olayların insan psikolojisi üzerinde etkisi olduğuna inanıyorum. tabii tüm bunlar benim kişisel varsayımlarım. konu hakkında bir uzmanlığım veya bilgim yok...

Davut Dlbz 20.8.2009 16:40
Arkadaşlar, emin değilim ama galiba bu gece dolunay olacak gökyüzünde, ilgililere duyurulur:)

Sessiz Gemi 20.8.2009 18:01
Davut, dikkat et! Bu gece düşmanlarımız gün yüzüne çıkıyorlar... :):) Savaş yakındır...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6125
2 Firari Fırtına 4193
3 Mustafa Ermişcan 3360
4 Hasan Tabak 3259
5 Nermin Gömleksizoğlu 2974
6 Uğur Kesim 2886
7 Sibel Kaya 2703
8 Enes Evci 2404
9 Ömer Faruk Hüsmüllü 2289
10 E.J.D.E.R *tY 2207

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2062 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com