Denemeler

ÖNYARGILARA YEM OLMUŞ BİTMİŞİZ
Okunma: 1361
Ebrar YEGENOĞLU - Mesaj Gönder


Önyargıdan bahsetmek istedim bu başlık altında. Kendimce önyargının iğrencligini anlatmak istedim.
 
Bilinmeyenler dışında fikir yürütmek ve bunlar hakkında hiçbir bilgi olmadıgı halde dogru olarak kabul etmek. Sanırım önyargı denen lanet olası şeyi yok etmek einstein'in atomu parçalamasından daha zor... Çünkü bu her insanın doğasında var olan birşey. Mesela bende bile var ve bugün bunun pişmanlıgını yaşıyorum.
 
insanların her konuda bi fikrinin olmasının nedeni; her kişide var olan, genel olarak çevresinin yapılandırdıgı bir alt yapıda, belirli ve farklı kriterlerde şahısları daha önceden tanımak. önyargılarından sıyrılma çabası en zor ve tümüyle imkansız uğraşlardan biri olsa gerek.
 
En çok karşılaşılan ön yargılar da hosgörülü, önyargisiz, aydin oldugunu düsünen her insanda bile var olan pis sakalli, haki giysili, kalın, balıkçı yaka kazakli insanlari solcu, kurt bıyıklı tipleri ülkücü, mankenleri ve sarisinlari aptal, süslüleri tikky, gözlüklüleri inek olarak nitelendirmektir.
 
İnsanları ya da diğer şeyleri sınıflandırmak bazen gerekli olabilir fakat çogu zaman kör olmamıza nedendir. Tatlı konuşan birini iyi insan, sert konusan birini yufka yürekli de olsa o an kötü insan olarak sınıflandırırız. Karşılıgında gerçek koşullarda bizden nefret eden birini o an tatlı konuştugu için bizi seven, bizden hoşlanan, bize ilgi duyan insanlar sınıfına koyabilir. Külliyen rezalet !
 
Ben de düştüm bu hataya. Tatlı konuştu, yüzüme güldü. Sever dedim, birtanedir dedim, kırmaz dökmez dedim, bırakıp gitmez dedim ama şuan yanımda olmayan tek insan o... Özleyeceğimi bile bile ben yolladım onu. Git dedim. Çünkü şu kahrolası önyargı onu yanlış tanımama sebep olmuştu.
 
Pişman mıyım?
"Asla! "
 
Son kullanma tarihi geçmişti o aşkın, elden ne gelir?Üzülen yine bendim, yine ben !

 

Ebrar YEGENOĞLUYorumlar (8)
nasuh kalender 19.2.2012 04:29
Ebrar,öncelikle, yaptığın alıntılardan ise kendi fikirlerini yayınlaman daha takdire değer.
(Serdinç arkadaşımıza o bozuk şiirinden dolayı kısmi de olsa bir cesaret vermişsin, bunu yanlış buluyorum.)
Doğru "önyargı" öncelikli bir konu ve genel manada burada düzgün işlenmiş kanaatimce. "Taassup gözü kör eder" diyorlar buna da hak vermişsin yazında. O halde kör gözlerimizin açılması için ne yapmalıyız? Önceki yorumumda ifade ettiğim gibi gönül gözü uzmanını bulmamız gerek. Bir rahatsızlık varsa şifası hekimindedir.
Yalnız bu "aşkın son kullanma tarihi geçti" gibi ifadeler bana temelsiz ve mesnetsiz geliyor. Aşık olan maşukunda fani olur,yok olur, bütün güzellikleri onda bulur ve uzun ömürlü olur, hatta Hak aşkına dönüşür nihayetinde. Lütfen az da olsa etrafımızdaki aşıkları görelim, göremiyorsak Halk ve Tasavvuf Edebiyatlarımızdan da istifade edelim.
Bu sizin yazınızda bahsettikleriniz ise aşk falan değil iştah kabarmaları, tabirimi bağışlayın "sevgi-şehvet karışık yelle(nmele)r".
Aşk bu kadar ucuzladı mı?
Sanat camiamızdaki maymun iştahlılara baktığımızda bugün "aşıklar elele" objektiflere guya yakalanıyor, ertesi hafta boyalı basında "ayrılıyoruz velvelesi" çalkalanıyor. Hadi oradan yemesinler bizi aşık ta görmezsek yutturacaklar.
Üzülmeyin, görmek isterseniz her işte vardır bir hayır. Veciz bir söz "Görene tabii ki, köre ne?"
Benim Tavsiyem gönül gözüMüzün açılmasını istiyorsaK Erzurum'lu İbrahim Hakkı Hazretlerinin "Tefvizname"sini okuyalım, her yaşadığımızın bizim lehimize olduğunu anlayacağız:
"Hak şerleri hayreyler,
Zannetme ki ğayreyler,
Arif onu seyreyler
Mevla görelim neyler,
Neylerse güzel eyler"

Ebrar YEGENOĞLU 19.2.2012 05:49
Güzel yorumun için teşekkür ederim. Yanlış anlamışsın sanırım ben 'aşk' derken hakiki aşktan bahsetmedim zaten bilakis devrin aşklarını aşağıladım. Gönül gözüm yeterince açık ve ben kendim de aşığım bu sakınılmaz bir gerçek. Acısını çekiyorum işte kendimce ve yazarak intikam alıyorum aşktan. Ne bileyim işte zırvalıyorum ve rahatlıyorum aradabir.

nasuh kalender 19.2.2012 10:05

YAZMAYACAKTIM AMA MECBUR BIRAKTIN. YORUM-BU,KATLANMANI RİCA EDİ-YORUM

Öncelikle, ben de hakiki aşktan bahsetmedim, mecazi aşktan bahsettim. HAK AŞKI NERE BEN NERE. Bunda, yani mecazi aşkta samimi olursak hakiki aşka dönüşebilirliğini kasdettim.

İkincisi "gönül gözüm yeterince açık" demişsin, çok iddialı bir ifade ve aksi olduğunun ispatı yorumun içerisinde. Gönül gözü açık olanlar gönül dostları ve dolayısıyla Hak dostlarıdır. Yunus Emre, Rabiatül Adviyye, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mevlana gibi. Onlar insanlığın iyiliği için kılavuzluk yapmışlardır. Haşa senin tabirinle zırvalamamışlardır.

Aksi ispatı bu işte, gönül gözü açık olan zırvalamaz. Rahatlamak için de olsa. Hatalarımızı özelimizde işleriz, beşeriz tamam. Ama insan içerisinde çok daha dikkatli olmalıyız. Kaldı ki burası zırvalama yeri olmamalıdır.

Gönül gözümüzün açılması dileği ile...

Ebrar YEGENOĞLU 19.2.2012 14:10
Yorumda katlanılması gereken pek birşey yok aslında. Ben birkaç satır yazı yazdım ve her insan okudugunu farklı yorumlar. Hatta bir insan bir yazıyı birkaç kez okusa o şekilde bile her defasında farklı anlam çıkar. Güzel yorumun ve fikirlerin için teşekkür ediyorum (...)

nasuh kalender 19.2.2012 16:10

Bu cevap bir olgunluk göstergesidir. Sabır ve anlayışın takdire şayan.

Ebrar YEGENOĞLU 19.2.2012 16:28
Çok teşekkür ediyorum yeniden. Gülümsetebildiniz. :)

Özlem Eraslan 19.2.2012 21:58
Ne yazık ki çok doğru bu yazı. Ama her şeyin bir sebebi var mutlaka. Değersizlere değer verip, asıl hak edenleri görmezden geldiysek bu iyi niyetin görtergesi olabilir. Ya da yanlış da olsa yaşamaktan korkmuyoruz ya bazı şeyleri. Hatalarımız kendi tercihlerimiz oluyor bazen. Hiç bayatlamayan dostluklara ve aşklara..

Ebrar YEGENOĞLU 19.2.2012 22:11
Yorumun için çok teşekkür ediyorum özlem. Doğru söylüyorsun insan herkesi kendi gibi sanınca yanılıyor . . .


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6960
2 Eyyup AKMETİN 4983
3 Firari Fırtına 4896
4 Mustafa Ermişcan 4382
5 Hasan Tabak 4058
6 Nermin Gömleksizoğlu 3659
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3602
8 Uğur Kesim 3418
9 Sibel Kaya 3360
10 Enes Evci 3036

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1309 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com