Hikayeler

Sözcüklere Zaman Vererek
Okunma: 1607
Sibel Kaya - Mesaj Gönder


Burda böyle sadece otursak olmaz mı? Hiç konuşmadan, sadece duyumsayarak varlıklarımızı, sözcüklere zaman vererek inceden inceye kurgulasak söyleyeceklerimizi… Hep düşünmeden, pat diye söylenenler değil mi can yakıp, geçit vermeyen duvarlar ören yüzlerimize? Kalplerimizi mühürlü kılan…

 

“Ama nasıl tanıyacağız ki o zaman birbirimizi?” diyeceksin şimdi. “Sözcükler olmadan öksüz çocuklara dönmez miyiz, bu dünyada ayakta kalabilmek için tek bir dayanağı olmayan? Suskunken, yoldan geçen şu adamdan beni farklı kılan hangi yönümü sunabilirim ki sana? Sen neden bu masada oturasın ki benimle?”

 

Yanılıyorsun işte, bence tam aksine o sözcükler uzaklaştırıyor bizi. Bir dünya kadar farklı insanları aynı kalıba sokacak kadar aynılar çünkü. Hiç konuşmayalım da demiyorum tabii. Ama susmaktan da korkmadan, karşıdakinin zamanını en keyifli hale getirmek için sürekli imgelere boğmadan gerçeği… Mesela sen bazen konuşmayı bırakıp öyle daldığında, seni seyretmeyi öyle seviyorum ki! İşte o zaman dudaklarından dökülen kelimeler gerçekten sana ait kalıyor. Beni eğlendirmek, buraya geldiğime pişman etmemek için onca laf cambazlığı yapıp espriler patlatırken olduğundan çok farklı bir anlama bürünüyor gözlerin. Bana yine bakıyorsun bakmasına… Kendi içine dalman kaybetmene neden olmuyor beni. Hatta belki de aslında tam da o zamanlarda gerçekten buluyorsun beni. Benim gözlerimden kendine bakmayı bırakıp bana gerçekten baktığında, ilk kez gerçekten de konuşmaya başlıyorsun benle.

 

O anlarda kendini sevdirmeye çalışan o erkek kayboluyor birden. Gerçekten bakan, dinleyen, gördükleri ve duydukları karşısında bir şeyler hisseden birinin dünyayı sıkı sıkı kavrayan ellerini buluyorum sözlerinde. Yere sıkı sıkı basmak için onaylayan bakışlarıma gerek duymayan biri… Ama yine de bekleyen o onayı içten içe… Onda ayakta kalması için ihtiyacı olan bir şeyi değil, sevgisinin karşılığını arayan; aradığı şeyi bulmamayı sonuna dek göze almış… Çünkü sevilmekten çok daha önde bir yere koyan sevgisini…
Sibel KayaYorumlar (6)
orhan örs 6.7.2012 22:59
Suskunluk içinde belli bir miktar gizem sakladığı için çekici gelir Sibel. Ama susarken bile bu kadar ulu- orta konuşan bir yazar olarak bu alandan da ekmek çıkmaz sana!
Hem poğaça, reçel olmadan, çaydanlık fokurdamadan susmak da olmaz. Çaydanlık fokurdayacak aga! Bunun başka oluru yok!

Sibel Kaya 6.7.2012 23:12
Çay sevmem susma hakkımı neden elimden alsın ki Orhan?

orhan örs 6.7.2012 23:16
Çay sevmezsin de Sibel çaydanlık fokurdamasını hikayelerine konu etme sevdan geliyor? Şu tavrını çözebildiğim gün başka bir boyuta geçeceğimden eminin Sibel; neyin peşindesin?

Sibel Kaya 6.7.2012 23:19
"Amacım, tüm çalışan hemcinslerimi işlerinden istifa edip ev kadını olmaya teşvik etmek" gibi bir cevap bekliyorsun benden. Ama asla böyle bir cevap vermeyeceğim. Çünkü bu doğru değil.

Sibel Kaya 6.7.2012 23:20
Ayrıca çayı severim. "Çay sevmem" ifadesini "çay seviyor oluşum" anlamında kullandım.

orhan örs 7.7.2012 12:49
Sibel senin oluşumunda bir problem var herhal! Ona da yapacak bir şey yok.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6960
2 Eyyup AKMETİN 4983
3 Firari Fırtına 4896
4 Mustafa Ermişcan 4382
5 Hasan Tabak 4058
6 Nermin Gömleksizoğlu 3659
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3602
8 Uğur Kesim 3418
9 Sibel Kaya 3360
10 Enes Evci 3036

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1328 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com