Denemeler

Sınırsız Özgürlük Olurmu?
Okunma: 2198
Uğur Taş - Mesaj Gönder


        
          insan ne kadar eğitimli olursa olsun , insanda nefis , ego ,şehvet ...vardır.sarhoş bir eğitimli insanın tavırları ile cahil bir sarhoşun tavırları arasında hiç bir fark yoktur.yani sarhoşluk eğitimi sıfıra indirmektedir!nefis-ego asla , tamamen yok edilemez.avrupa-abd gibi ülkelerde eşini dövme , cinsel sapıklık ,içki ,zina,uyuşturucu gibi olayların oranı eğitimli , prof.,avukat ,...gibi insanlar ile cahil insanlar arasında aynı olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.çünkü her iki grupta da nefis , ego vardır.tek fark nefsini eğitmemiş bu grupların bu olayları yapmadaki kalite farkıdır , zengin kokain içerken fakir bali ...çekmektedir.

         insanın tanımını tam ve doğru yapmalıyız.insan filozoflara göre “ konuşan-düşünen hayvan.” , biyologlara göre “ omurgalı memeli hayvan.” ...tüm bu tanımlar doğru tarafları olan eksik tanımlardır.insan , “melekte olabilme , hayvandan da aşağı olup şeytanlaşabilme yeteneğine sahip akıllı canlıdır.” bu tanımdan hareket edersek , insanın melekî yönünün önünü açıp şeytanî yönünün önünü kapatmak gereklidir.bu ise iyiliği ( ahlakı ,temizliği ,dürüstlüğü ,namusu ...) teşvik edip , kötülüğe ( ahlaksızlık ,kadın sömürüsü ,içki ,kumar,faize...) engel olmakla mümkün olabilmektedir.

 

         özgürlük başkasının hakkının başladığı yerde biter .o halde özgürlüğün de bir sınırı vardır.yoksa başkasını rahatsız edecek kadar sesli müzik dinlemeye kimsenin hakkı yoktur ....

 

        tüm insanlar eğitilse bile içki serbest ise , kumar –faiz serbest ise , fuhuş , kadın sömürüsü ...serbest ise ; sarhoş , aç ,sapık insanların maddi eğitimden geçmeleri kötülüğe asla engel olmaz.

 

        sınırlı engelleme ve iyiliğin teşviki ile ideal toplum oluşturulabilir . aksini savunmak idealizmden de öte ütopik olan ama asla realist olmayan bir teori ile “ sınırsız özgürlük “ ile sadece şeytanlaşan insanlar elde edilir ve satanist , sapık , alkolik ,uyuşturucu mübtelası , huzursuz ve tatminsiz intihara ve aşırı eylemlere temayülü olan bir toplum oluşur.  

 

 
Uğur TaşYorumlar (2)
Verda Pars 5.9.2009 14:12
Saçmalamayın ya! Siz içince sapıtıyosunuz diye başkaları da içince sapıtmak zorunda değildir. Bu da yeni moda... Hijyenik toplum... Siz içmeyin kardeşim. İçene, eğlenip, keyiflenene de gölge etmeyin. Faşist güdülerinizi topluma empoze etmeye çalışmayın. Özgürlük, demokrasi çığırtkanlığı yaparak insanları hizalamaya çalışmayın artık... Zira bu iddiaların hiçbirinin özgürlükle hiçbir ilgisi yoktur. Sadece özgürlük kelimesinin bile yüzlerce farklı ideolojik tanımı var. İçinde işinize geleni çekip mutlak doğru addetmek asıl yanlış olan. Cumhuriyetçi özgürlük mü, liberal özgürlük mü, anarşist özgürlük mü? daha birçok farklı tanım. Elinizde bir çekiç, bulduğunuz her çiviyi çakmaya çalışıyorsunuz....

Uğur Taş 5.9.2009 16:38
Verda hanım sizi sevgiyle selamlıyorum. bu sitenin özgür olduğunu düşünüyordum,benim yazdıklarımın akisinide yazabilirsiniz ben şahsen sinirlenmem memnunda oldum yazdıklarınızdan.Belki yukarıdaki önermemin dışında kalıyor olabilirsiniz belki alkol alınca daha keyifli biri olduğunuz söylenilebilir fakat bu genel 7 milyarlık bir nüfustan bahsediyorum özgürlük şahsi değil genel düşünmeniz gerekli burada. açıkçası alkolden evleri huzurları dağılan bireyleri görünce üzülüyorum.Sırf bu sebepten kendi zevkimden mahrum kalmayı tercih ettim bu özel bişey burada yazmaktanda rahatsız oluyorum ama sizin yazılarınızdan demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum o kadar. Ayrıca faşizanlıktan da savaştanda nefret ederim. hoş kalın..


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7008
2 Eyyup AKMETİN 5243
3 Firari Fırtına 4978
4 Mustafa Ermişcan 4421
5 Hasan Tabak 4099
6 Nermin Gömleksizoğlu 3697
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3647
8 Uğur Kesim 3449
9 Sibel Kaya 3399
10 Enes Evci 3074

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:882 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com