Romanlar

Büşra Küçük İle Röportaj
Okunma: 24669
Büşra Kutlu - Mesaj Gönder


-Öncelikle benimle röportaj yapmayı kabul ettiğin için çok teşekkür ederim :)) Benim için anlamı oldukça büyük.
Ben teşekkür ederim benimle röportaj yapmak istediğin için :)
 
- :) Kitapların hakkındaki sorulara geçiş yapmadan önce bizlere biraz kendinden bahseder misin? Büşra Küçük nasıl biridir?
Klişe olacak ama müzik ve kitaplarla yaşayan biriyim.Gerçi bu kadar dile düşüp klişe olmadan önce,hatta kitap okuyanlara ezik deyip,yabancı müzik dinleyenleri dışladıkları dönemlerden kalma bir şey bu.Özgür ve farklı bir çocuktum hem.Ailem oldukça mütevazidir.Annem ve babamın pasif kişilikleri vardır.Bu yüzden biraz sakin bir yapım var ama haksızlıklara karşı bir savaşçıya dönüşebiliyorum.
Tembelim.Yani odamı toplamak falan sevdiğim aktiviteler arasında değil.Derslerim genelde iyi olmuştur.Derslerim ya da yaptığım başka şeyler ne kadar iyiyse ben beş katı kötüymüş gibi muamele yaparım kendime birileri o kadar iyiyse beklentimiz bu kadar demesin diye.Baskıya gelemiyorum çünkü.Uzar gider.Farklı şeyler düşündüm bunlar geldi aklıma :)
 
-Klasik bir soruyla devam ediyoruz. Yazmaya ne zaman başladın? :))
Ortaokulda falan makalelerle başladık ama o zamanlar bilmediğim bir türü daha çok seviyordum.O türün ne olduğunu arayıp durmuştum hep.Lisede öğrendim ki o DENEME'ymiş.Deneme bana özgürlüğümü verene bir tür olduğu için deneme yazmaya bayılıyorum.Hikaye denemelerim taslak olarak lisenin son iki yılında başladı ama ciddi anlamda hikaye yazmaya başlayalı bir yıl oluyor.
-Gerçekten çok iyi yazıyorsun. Zaten Türkiye'deki en iyi Wattpad yazarı olmanında hakkını veriyorsun :)
En çok hangi yazarları okuyorsunuz? Kimlerden etkileniyorsunuz? Hangi tür kitapları okumaktan hoşlanıyorsunuz? (Kitap seçerken belirli bir tarzınız var mı? Kişinin bir tarzı olmalı mı? Yoksa her türden kitabı okumak mı gerekir?)

Teşekkür ederim:))
Şu yazar var ne yazarsa okurum dediğim biri yok.Bu çok ne bileyim Tanrısalcılık gibi.Herkes mükemmel değildir sonuçta.Ve herkesin her yaptığı şeyden hoşlanmanız garip olur.Benim fikrim tabi.
Ama sevdiğim yazarlar var.Franz Kafka,Charles Dickens,Ayşe Kulin,Elizabeth Hoyt,Becca Fitzpatrick gibi..
Tarihi,aşk,fantastik romanları daha çok okurum ama her türden okunmalı bence.
Kitap seçerken genelde bir seçimim var ama bu bana kalsın.Onun dışında arkada kapaktaki yazıyı okurum,eleştirileri okurum öyle seçerim. :)
-Ayşe Kulin derim başka birşey demem. Kadının beyninin nasıl çalıştığını çok merak ediyorum. Gerçekten harika yazıyor. Bir Nefes Nefes, bir Dönüş. Mükemmellerdi gerçekten. Neyse gelelim diğer soruya :) Konu Ayşe Kulin olunca susamıyorumda kusurabakma :)
Yazdığın hikayelerin konuları çok farklı. Farklı türlerde yazmayı nasıl başarıyorsun?

Konu Kulin olunca hiç önemli değil :)
Aslında türünü en son belirliyorum diyebilirim.Genelde karakterlere önem veriyorum.Onların karakteristik özelliklerini belirlemek en zor ve en eğlenceli kısım.Ve devamını getiren yine onlar oluyor.Gerçekte şu kız/erkek olsa nasıl bir hayatı olur diye sorarak işe başlayınca teker teker bir şeyler oluşuyor :)
-Aynen yeter ki konu Kulin olsun ben bir gün konuşanilirim :)
Bize ilk hikayeni anlatır mısın?

Sadece Git.
Hım..O benim her anlamda ilkim.Gençlik hikayesi yazmayı aklımın ucundan bile geçirmezdim ben.Hikaye denemelerimin hepsi fantastikti çünkü gençlik basit geliyordu :)
Ama ilk paylaşım denememde gerçek olmasını istedim.Yani yazdığım şeye ne kadar hakim olursam o kadar iyi olur diye düşündüm.
Karakterlerin çoğu çevremdeki insanların duygularının karışıp bir bedende bütünleşmiş hali gibiydi.
İlk başta sildim.Özgüvensizlik işte :) Sonra yeniden yükledim.Birkaç bölüm kadar paylaştıktan sonra konunun iyice anlaşıldığına inandığım bir bölümde yorum yapılabilir diye düşünüp yorum yapmalarını rica ettim.Sonra öyle...Yavaş yavaş yorum atanlarla tanıştık,konuştuk ve bu zamanlara geldim :)

-Vaaav :) Sadece Git ve serinin diğer kitapalrı beni bitirmişti. (Kitap içeriği ile ilgili bilgi içerdiğinden sansürlenmiştir :D) Gerçekten duygularını okurlarına çok rahat aktarabilen bir yazarsın, bu büyük başarı :))
En son, hangi…
…oyunu izlediniz? 
En son annem saolsun farmville'yi izledim :)
…filmi izlediniz? 
The Notebook
…kitabı okudunuz?  
Platon-Devlet / gerçi hala okumaktayım
…albümü aldınız/dinlediniz? 
Cem Adrian/ Siyah Bir Veda Öpücüğü aldım.Genel olarak bakarsak şuan Maroon 5 dinliyorum.
…sergiyi gezdiniz?
Bir fotoğraf sergisi.Müthiş Anadolu güzelliklerinin sergilendiği fotoğraflardı.
 Spoiler içerdi o :)
-Ehehe aynen şuanda fark ettim. Neyse onu paylaşmıyım da okuyanlar okuduklarında şaşırsınlar :))
Yazarlık sence senin mesleğin olabilir mi? Örneğin Orhan Pamuk gibi zamanının tamamını yazmak için kullanabilme imkânın olsa ne kadar verimli olabileceğini kanısındasın?

Aslında severek yapacağıma inandığım iki meslekten biri.Öyle bir zamanım ve imkanım olsa tatmin olmuş bir hayatım olurdu.Hayattan doyum almak gibi.Böyle olunca daha verimli olurdu diye düşünüyorum.
 
- :)) 
Kitaplarınızı ne kadar sürede yazıyorsunuz? Başka bir deyişle bir romanın ortaya çıkması ne kadar sürer?
Bu çok zor bir soru.Yıllar allabilir.Ama internet üzerinde bir paylaşım yapıyorsan gün olarak okuyucu çok bekletmemek taraftarıyım.Ne kadar okurun olursa olsun 5-50-500 fark etmez.Bu sebeple internetten üzerinden bir şeyler yazmak daha kısa süreli.
 
-:DDD
Sana katılıyorum :) Normalde bir kitabın şekil alması bile yıllar alabilir :)
Gelelim şimdi hikayelerine,
Kayla ve Meriç karakterleri ve hikayenin konusu çok orjinal ve büyüleyici, böyle karakterler ve hikayeler yaratabilmiş bir insanın beyninin içini merak etmemek elde değil. Kötü Çocuk'un kurgusunu nasıl yaptın? (Acayip merak ediyor) :D

:D:D:D
Hep söylerim.Kötü çocuk olarak artık bütünleşmiş sorunlu,soğuk,toplum tarafından kötü davranışları olduğu kabul edilen çocukları severim ama onların bir kıza aşık olup aşk böceğine dönüşmesini doğru bulmam.O kötü değil rol yapan biri oluyor bu durumda.Ve güçlü,dayanıklı kızlar bana fazla abartı gelir.Kadınlar yaşı geçtikçe deneyim kazandıkça en önemlisi bence anne olduktan sonra daha çok güçlü olurlar ama genç bir kızın kitaplara,filmlere,dizilere hiçbir şeye karşı yılmayan biri olarak yansıtılması beni tatmin etmiyor.Evet o kurguyu belki çok seviyorum ama okurken ya da izlerken "Haydi ama!" diye sitem ediyorum.Gerçekçi değil.Kızlar gençlik döneminde hormonlarının etkisiyle tam tersi kırılgan olurlar.En azından kendiyle başa başa kaldıklarında güçsüzlükleri belli eder kendini.
İşte benim kendi kendime oluşan bu sitemlerimden oluşan iki karakter ve onların hayatları nasıl olur,nasıl çakışır diye düşünmelerim sonucu ortaya çıkan bir kurgu :)
 
-Vaov gerçeği oldukça yansıtan bir hikaye zaten :))
Kötü Çocuk'ta bizi bekleyen sürprizler neler?

Üçüncü kitap olduğu için olaylar benim açımdan daha ağırdan ve daha geniş kapsamda ilerliyor.Bu yüzden durağan bulanlar var :) Karakterlerin büyüdüğünü,fikirlerinin değiştiğini,değişebildiklerini görüyoruz.Aslında sürekli bir hareket içinde oldukları,karakterlerin sürekli çatıştıkları bir süreç var.Şuan 30.bölümlerin sonundayız.Bir olay,o olayın doğurduğu bir sonuç ve o sonucun etkileri.Çok açıklayıcı oldu :)) Ama olacak şeylerin düğümü bu.Bu sonucun etkilerinin olumlu,olumsuz yanları var.Birileri çok üzülecek ama birileri de mutlu olacak.
 
-Şimdi o üzülecek olanın nedense Caner olabileceği fikrine vardım. Üzme Büşra onu :)) Neyse neyse sen en iyisini bilirsin :)
Peki dördüncü kitabı düşünüyor musun??

Aslında o konuda hala şüphelerim var.Bu sonuç ve etkileri dediğim olayı karakterler kaldırabilir mi diye düşünüyorum.Bu sonuç ve etkilerine ayrı bir kitapta devam etsem daha ayrıntılı olacak muhtemelen ama uzatmak taraftarı değilim.Belki üçüncü kitap uzun olacak ama son olacak bu gidişle :)
 
-Eğer son olacaksa kesinlikle uzun olmalı :)) Desene bizi temelli final bekliyor :( :D
Geçelim öbür Büşra Küçük şaheserlerine :D
Benimle Kal Diye, Benimle Ol Diye bu seride mükemmel bir kitaptı. Siteye üye olmadan önce okumaya başlamıştım. Gerçekten ektileyiciydi. Bu kitabı yazmak, seri yapmak nerden aklına geldi? Kurgusunu nasıl yaptın?

Alina benim geçmişim gibi.Yani geçmişimde olmak istediğim bir kız.Aras benim olmasını istediğim platoniğim gibi.Bilmiyorum çok gerçekçiydi.Bir yandan çok kurmaca.Bir iddia.Çok klasik değil mi? Çocuk kızı kendine aşık etmeye çalışır falan.Ama bir şekilde kızın başına bela gerekiyordu.O iddia işini klişe olmaktan kurtarmak için Giray'ı iddiaya girmeye itecek bir geçmiş kazandırdım ve bir şekilde olaylar gelişti.Bilmiyorum Benimle hikayesi benim için çok özel.Çünkü okuyucularından çok anlamlı mesajlar aldım.Alina gibi olanlar,olmak isteyenler.Hepsi çok çok özel :)
 
-Bende Alina gibi olmak isterdim. Herkesin hikayesi farklıdır ama :)
Vampir serisi oldukça orjinaldi. (Ben her kitabını okuduğum için oldukça bilgiliyim :D) Koruyucu Vampir. Hiç duymamış hatta izlememiştim. Bunun nerden aklına geldiğini çok merak ediyorum. Kurgusu nasıl oluştu? Fantanstik yazmak senin için zor mu?

Fantastik yazmak gerçekten istediğim bir şeydi ki hikaye denemelerimin hepsi fantastikti ama S.Meyer saolsun vampirler çok popüler olmuştu.Sadece vampir olması artık ilgi çekici gelmiyordu.Bende değişik bir şey olması için aylarca düşündüm.Koruyucu diye bir varlık yok zaten.Benim zihnimin bir uydurması. Fantastik yazmak oldukça keyif verici ama daha zor.
 
-Sana katılıyorum. Fantastik daha bir düşünme gerektirir. Karakterler gerçekte olabilir, hayalürünüde. Kesinlikle en zor türlerden biri fantastik :)
Gelelim Zayn Malik FanFiction'a :) Onu yazmayı aklına biri mi soktu yoksa kendi isteğinle mi yazdın? (Bunu gerçekten merak ediyor.) Neden Zayn Malik yerine Liam,Louis ya da bir başka One Direction üyesi değil? Kurgusunu nasıl planladın? (Çok soru sordum :D)

Ihm sürekli yazınca özellikle belirli türde yazınca bir süre sonra değişiklik istiyorsun.Fanfiction yazmamı isteyen birçok kişi vardı.Sonra ben buna sıcak bakınca isimler ortaya atılmaya başladı.
Kız karakteri oluşturmakla işe başladım.Sonra onun karşısına en çok kim uyar diye düşünüyordum.Bir kişi okuyucularımdan Zayn Malik olmasını ne kadar istediğini belirten bir şey yazmıştı,sabah uyanınca onu görmüştüm ve iyi,o olsun,ne fark eder ki dedim :) ve o oldu.
 
-Vaaav :DD Peki İkinci Şans. Hikaye gerçekten kısaydı. Çok severek okumuştum. Hele de sonu, benim için büyük bir şok olmuştu doğrusu :) (Bu sefer spoiler vermedi hayreeet :D)
Keşke erken bitmeseydi. Ben en çokta erkek karekteri seviyordum. İlkini silip, yeniden paylaştın. Fakat bir değişiklik vardı, erkek karakter. Onu neden değiştirdin?

ikinciyi de sildim :) Bilmiyorum bazen sıkılıyorum.İkinci Şans'ı yetiştirmekte zorlandığım için beklenilmesin diye sildim.İkinci'de konuyu değiştirdim.Karakter resimleri o kadar önemli değil benim için.İkinciyi de görevini yerine getirdi diye sildim.
Silindiğini bilmiyordum :)

-Gelelim benim fenomeni olduğum hikayene. ÇİRKİN! Ben bir hikayeye bu kadar bağlandığımı hatırlamıyorum. Bu kadar benimseyerek okumamıştım hiç bir hikayeni. Gerçekten hayran kaldığım bir hikayeydi. Nedeni meçhul ama ben o hikayene gerçekten bayılıyorum. Yazma tarzın, anlatım biçimin, beni alıp, kitabın içine sokuyordu resmen. Soluksuz okumuştum. (Konu Çirkin olunca da susamıyor. Aslında susamıyor :D)
Çirkin'i nasıl kurguladın? O anda aklında ne vardı da bu kadar mükemmel bir hikaye çıktı ortaya? :D (Kendini kaybetti :D)
 :)) teşekkür ederim öncelikle düşüncelerin için.Genelde lise çağında gençleri yazıyordum.Daha olgun olsunlar istedim.Üniversiteye taşıdım öncelikle hikaye karakterlerini.Ya o an artık nasıl bir depresifsem çocuğun kötü bir geçmişi olmasını ve bunun sonucunda sorunlu bir yapısı olmasını istedim.Eymen farklıydı.Tamamen duygusuz gibi.Ve onu hayata döndürmek isteyen akrabaları vardı.Bu sorunlu çocuğa katlanacak bir kız olmalıydı bir de.Bu kızın da katlanmak için iyi bir sebebe ihtiyacı vardı.Kendi hayatını kurtarmak.Yine karakterlerden gittim yani :D
 
 - Gerçekten mükemmeldi :) Halen anlatırken hülyalı hülyalı anlatıp, gözümün önüne Eymen'in resmini getiriyorum :D Sayende Eymen'e aşık oldum da :D
Gelelim sondan ikinci soruya. Tüh ne de çabuk geçti zaman. Oysaki senle konuşmak mükemmel birşey :D
Karakterlerine uygun kişileri nasıl seçip, buluyorsun? :D
 
 Seninle de öyle :)
onlar aslında pek önemsediğim şeyler değildi.Sadece benim zihnimdeki kişiye en çok benzeyen kişiyi arayıp okuyucunun aklında bir fikir oluşsun diye paylaşıyordum ama sonra bu farklı bir boyuta taşındı.Şimdi karakterle özleşmek derecesinde :D çılgınca
 
 - Teşekkür ederim :D 
Aynen :D Vini Uehara, bayılıyorum :D Fakat Biseksüel olduğunu öğrendiğimde şok geçirmedim desem yalan olur :D
Son olarakta;
Son olarak Yeni yazarlara tavsiyeleriniz nelerdir? Sizce nelere dikkat etmeli, neleri yapmalı, neleri yapmamalılar?
 Şuan tüm yazım,kurgu,anlatım şekillerini geçtim yazarlarda tek dikkat ettiğim şey okuyucudan beklentileri.Bu facebook sayfalarında vardı ve benim o sayfalarda hiçbir zaman hikaye okumamamın sebebi de buydu. ( bir kişi hariç onu şahsen tanıyordum ve bu belirteceğim şeyi yapmıyordu )
Wattpad'de bu yok diye burayı seviyordum.Ama şimdi o kadar çok karşılaşıyorum ki.Şu yazar sitemlerinden bahsediyorum.Okunma-oy-yorum sınırı koyanlar.Ya da o sınırı açıkça söylemese de bekleyenler haydi beklenir.Bir iki gün beklenir ama sınırı öyle bir çizmiş ki o geçilmeden paylaşmayanlar.Büşra okumasın çok da umurumda diyenler vardır saygılar :) ama cidden okumuyorum.Yazarın tutumu beni çok etkiliyor ki bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum.5 tane okuyucun varsa ona yaz.1 tane varsa ona.Bana şimdi sıkça gelen şey şu ki tabi seninkini anında okuyorlar.Çok gülüyorum :) Açık benim ilk hikayelerime baksınlar yorum yoktur ya da o sonradan yapılmıştır.Gereksiz böyle şeyler.Bence itici oluyor.Emeğinin karşılığını istiyorsun tabi buna saygım sonsuz ama sabırlı olman gerekir.Sabır diliyorum herkese.Her şeyin başı o bence :D
 
 - Sana katılıyorum. Bence kesinlikle sınır konulmamalı. Zaten yazan bir insan sınırlarla yaşamamalı. Sınırsız olmalı, sınırsız düşünmeli. :D

Benimle röportaj yapmayı kabul ettiğin için, bana böyle mükemmel bir sohbeti tattırdığın için ve o mükemmel hikayelerini bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim :D Seni seviyoruz <3
 Çok mükemmel söyledin.Aynen katılıyorum.
Ben teşekkür ederim.Soruların çok güzeldi.Çok lezzetli oldu benim için bu röportaj.Bende sizi seviyoruum :*
 
 


Oldukça keyifli bir sohbet, mükemmel bir röportajdı. Bence kesinlikle Büşra Küçük'e bir mesaj atmalısınız :D Sohbetine bayılacaksınız :DD Onunla sohbet etmek pahabiçilemezdi. Tekrar teşekkürler Büşra Küçük :D <3
Büşra KutluYorumlar (1)
Büşra Kutlu 10.10.2013 21:28
Voooovvvv <3


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7005
2 Eyyup AKMETİN 5240
3 Firari Fırtına 4975
4 Mustafa Ermişcan 4419
5 Hasan Tabak 4098
6 Nermin Gömleksizoğlu 3696
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3645
8 Uğur Kesim 3448
9 Sibel Kaya 3398
10 Enes Evci 3073

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:345 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com