Denemeler

&ATATÜRK HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ&
Okunma: 1273
Doğukan Kara - Mesaj Gönder


Selamun Aleykum!
 Kardeşlerim bugün cumhuriyetin kurucusu Atatürk'ün biraz daha bilmediğiniz yönlerini ele alıcam. 
Bildiğiniz üzere biz hala 90 yıldır gelişmekte olan bir ülkeyiz.Bunun nedenini çok araştırdım,Merak etmeyin Atatürk'ü kötülemicem yalnızca bizi körelten unsurları sebepleriyle birlikte açıklıcam.Atatürk büyük bir serdar,büyük bir devlet adamı ve vatanını seven bir liderdi.Ben Atatürk'ü bu özelliklerinden dolayı severim ve kalbimde her zaman yeri varıdr.Ama,şunu da unutmamak gerek Atatürk her zaman batıyı örnek almış, ve o yolda kurtuluşun olduğunu söylemiştir.Ben şunu derim
''600 yıl kuran'ı örnek aldık cihan imparatorluğu kurduk,90 yıl batıyı örnek aldık bir baltaya sap olamadık''.Belki bazılarınız diyecek ''kurtuluş batıdadır'',ama unutmayınızki güneş doğudan doğar.
Biz ki  tarih sahnesinden hiç silinmemiş ve hep güçlü olan türkler, sırf batıya uyduk diye bir türlü gelişemiyoruz. Milletin aklına bu yargıyı sokanda Atatürk'tür .Atatürk fransızca gibi yabancı dilleri öğrenmeye çalışmış ve hep yabancı  yazarları düşünürleri benimsediği apaçık ortadadır.Bence Osmanlı yıkıldıktan sonra bir devir doğmadı,bir devir battı.Çünkü osmanlı kuran'ı örnek almıştı.Atatürk ve o dönemki politikacılar ise o kafirleri örnek almaya çalışmıştır.Atatütürk elbette müslümandı ve inançlıydı ama böyle yabancıları örnek almaya çalışması apaçık karşı olduğum bir düşüncedir.Bir mektubunda bediüzzaman Atatürk'e   Napolyon'u değil, Selahaddin-i Eyyubi gibi İslam kahramanlarını örnek alması gerektiğini hatırlatan Nursi, "Sizin bu başarınızı ve büyük hizmetinizi takdir eden ve sizi çok seven müminler, sıradan ama sağlam Müslüman'dırlar. Sizi ciddi sever ve sizi tutar ve size minnettardırlar" diye devam eder.Şimdi benim yanlış olarak gördüğüm yargılara değinelim.
::Batıya uyma düşüncesi
:Ülkede din yargısınız azaltılması
:Halifeliğin kaldırılması
:Laiklik
:Latin harfleri
:Yabancı medeni kanunların alınması 
 
Batıya uyma düşüncesi:Başta da belirttiğim gibi güneş batıdan değil doğudan doğar.Atatürk bence napolien ,aristo  gibi yabancı şahsiyetleri örnek alacağına onlardan kat kat güzel;En başta Hz.Muhammed (s.a.v),Hz Ebubekir (r.a),Hz.Ömer (r.a),
Hz Osman(r.a),Hz.Ali(r.a),Hz.Mevlana,Hz.Selahaddin eyyubi,Hz.Fatih Sultan Mehmet gibi islam büyüklerini örnek alabilirdi.Tersine batıya uymak sadece Türklüğü değil koskoca bir deviri batırdı.
 
Ülkedeki din yargısının azalması:Bildiğimiz gibi tekke ve zaviyelerin kapatılması,halifeliğin kaldırılması gibi amaçlar din yargısını köreltti.Atatürk fransızca ve diğer yabancı  dillerin öğrenilmesini istedi ve tavsiye etti ama neden bir arapçayı öğrenmedi ve tavsiye etmedi.Ne kadar iyi bir lider olsada dini bakımdan pek ileriye gidemediği aşikardır.
 
Halifeliğin kaldırılması:Bence baştan yanlış olan eylemdir.Çünkü halife her zamanda islamın sesi olmuş ve dini savunmuştur.Bu Hz.Ebubekir (r.a) den beri böyledir,ta ki 1924 yılına kadar ki hüsran sonla bitene kadar.Herkes sandı ki iyi bişey yapıyorlar halbuki vaziyetin çığırından çıkmasına neden oldular.Bu dönemde dindar kesim az ise bunun nedeninden biri de halifeliğin kaldırılmasıdır.
 
Laiklik:Saçma bir politika anlayışı ve yaptırımıdır.
Bence Atatürk bu eylemle iyi bir şey yapmadı.Osmanlı zamanında laiklik denen şeyin zerresi yoktu.
Bu sayede barış ve huzur yaşanmadı mı?
Şu anda savaşlar,isyanlar niye fazla?
 
Latin harflerinin kabulü:Yine Atatürk'ün yabancılardan aldığı,
güya gelişmiş gösteren, aslında tamamen abeslikten oluşan latin harfleri.
Neden o güzelim Osmanlıca gitdide bu uyduruk güya almanların,ingilizlerin,fransızların,kullandığı,Osmanlıca nın bir tek harfi kadar değeri olmayan bu alfabe geldi.Sanki bizi geliştirecek...
 
Yabancı medeni kanunların alınması:Bakın en eski zamanlarda bile Göktürkte kendi kanunlarını ve törelerinin yaparlardı bu Osmanlı'dada böyleydi.Ama bazı Atatürk ve diğer politikacılar ,hani gelişmenin batıda olduğunu düşünerekten yabancı bir devlet olan isviçerenin kanununu alıyolar ufak değişikler yaparak bizim güya önemli bir kanununmuz haline getiriyolar.
Hani biz müslümandık,hani biz islamdık,hani biz türkdük? Böyle mi gelişeceğiz?
 
''Gelişmek geçmişten ders çıkararak olur kafirlere özenerek değil''
 
Selam ve dua ile... 
 
 
 Doğukan KaraYorumlar (21)
Doğukan Kara 8.7.2014 11:26
Bence uygulanmaması gereken bir sistem,yorumun için sağol

Barış Anıl Bağış 8.7.2014 14:22
bak güzel kardeşim paylaşımında bazı şeylerden bahsederken hiç devlet arşivlerinden araştırma yapmadığın apaçık ortada! Devlet kronoljisine bak bakalım bahsettiğin gibi bir şey var mı? Niçin latin albafesine geçilmesinin gereksinimi duyuldu ? Atatürk'ün din hakkında ki yazılarını kaç defa okudun güzel kardeşim? Bu ülkede ne kadar bilimin önemli olduğunu söyleyen Mustafa Kemal bir o kadarda ilimin önemli olduğunu vurgulayarak bu ülkeye imam hatip liselerini ve ilahiyat fakültelerini kazandırmıştır! Bence bir konuda yargıya varmadan önce o kişi hakkında iyi arkadaştırmalar yapın arkadaşlar.. Ülkesinin geleceği için devrimler yapan bir insanı bu kadar yargılamanız bence doğru değil! Senin ceddin ona saygı duyup onun kararlarıyla yola devam etmiş mücadeleye girmiş ve sen şimdi saçma sapan düşüncelerinle bir insan hakkında atıp tutabiliyorsun!! Sana bir tavsiyem olacak ''Genç Cumhuriyet'in Türkiyesi'' adlı devlet kronolojiyi al ve oku güzel kardeşim..


Doğukan Kara 8.7.2014 14:45
Peki sen devlet kronolojisindekilere ne kadar güvenebiliyorsun.
Sen hiç Said NUrsi'nin kitabını okudunmu.Sen hiç osmanlı zamanındaki devlet düzenini araştırdınmı,Sen hiç osmanlı zamanındaki,selçuklu zamanındaki din ile şimdiki dini karşılaştırdınmı.Hem de ben öyle modern yazarların yerine Hadisleri,Mevlana yı,Said nursi gibi yazarları tercih ederdim.
Selam ve dua ile...

Barış Anıl Bağış 8.7.2014 15:19
bana cemaat liderlerini övme sakın güzel kardeşim. Sen ilk baş Nutuk kitabını oku ondan sonra saçmalaya devam mı edersin o senin kararın!

Barış Anıl Bağış 8.7.2014 15:56
İmam-Hatip Liseleri'nin çekirdeğini oluşturan okullardan Daru'l-Hilafe'yi ziyaret eden Atatürk, "Memnuniyetle görüyorum ki eğitim ve öğretim cidden dinî hakikat içerisindedir. İnşallah aranızdan Farabiler, İbn-i Sinalar çıkacak" demişti.

Bu yazıda imam hatiplerin öncüsü olduğu ve kurucusununda M.Kemal Atatürk olduğunu ortaya çıkartıyor.

Barış Anıl Bağış 8.7.2014 16:04
Atatürk'ü sevmiyorum diyebilme lüksü kimsenin yok! Bu vatan uğruna ölen binlerce insan inanıp güvenip onun emriyle yola çıkmışken sen kimsin ki sevmiyorum diyeceksin? Sen o zaman Fatih Sultan Mehmet'i de sevmiyorsun o vakit?? Sultan Süleymanıda sevmiyorsun demek ki ? Sen vatanı için mücadele eden insanı sevmiyorsan kardeşim niçin bu ülkede yaşıyorsun? Sevmiyorsanız eğer güzel kardeşim bu ülkede niçin yaşıyorsunuz?

Doğukan Kara 8.7.2014 16:43
Cemaat liderini övmek mi :).Ey kardeş ben sadece hakikati anlatırım.Övsemde cemaati değil Hz.ALLAH 'ı överim.Bir de en başta dediğim gibi nutuk kitabını bir ara okumuştum ve bunun sonucunda bu yargılara vardım.Ben Atatürkü aşağılamaya çalışmıyorum elbette her insan hata yapar ama benim kararım şu:Yapılmış olan tüm yenilikler batıya özenilerek yapılmıştır.
''600 yıl kuranı örnek aldık Cihan İmparatorluğu kurduk,90 yıl Batıyı örnek aldık BİR BALTAYA SAP OLAMADIK''

Doğukan Kara 8.7.2014 16:46
Bu arada senin cemaat lideri dediklerin;
benim ceddimdir ve aynı zamanda önderim.
Sakın ha onlara hakaret etme kardeş!!!

Dave Pride 8.7.2014 21:46
Bende şunu sormak istiyorum. Neden o 600 yıllık cihan imparatorluğu yıkılmasına karşın batı devletleri hala varlığını sürdürmekte ? Cevabı da vereyim. Senin o beğenmediğin inklaplar sayesinde. Mesela halifeliğin kaldırılmasınıda beğenmediğini söylemişsin. Sence iki başlı bir devlet varlığını kaç yıl sürdürebilir ? Ve şimdiden söyleyeyim İngiltere gibi ülkeleri örnek gösterme çünkü onların krallık sistemi şuan yalnızca nostalji amaçlı bir şey. Senin baştan savma, doğruca bir kaynağa ya da gerçeklere dayanmayan fikirlerinin aksine o zamanki tüm inklaplar dönemin durumu göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Yani hepsinin bir amacı ve ileriye yönelik bir getirisi vardır. Bu konuya bir daha yorum atmak durumunda kalmamak için şunu da söyleyeyim ; inklaplar o dönemin gereksinimine göre yapılmıştır yani şuan ki gereksinimleri tartışılabilir. Ancak yinede bu yanlış oldukları anlamına gelmez.

Yazının tamamını okumadığımıda belirtiyim.

Dave Pride 8.7.2014 21:51
Şimdi yazının tamamını okudum ve üstteki yorumu attığıma pişman oldum. Harcadığım zamana değmezmiş.

Doğukan Kara 8.7.2014 22:06
Kardeşim neden konuya dahil oldğunu anlamadım.Bu arada şunu unutma osmanlıda çift başlı kartal yoktu Padişahlar hem yönetici hem de halifeydi.Araştırmadan cevap verme.Hem de gelişme inkılaplarla ve kafirlere özenmeyle olmaz.
Bu arada Gerçekten her insan aklı oranında düşünür, düşündüğü kadar anlar ve anladığı oranda da söz söyler.Seninde ne anladığın ortada...

Dave Pride 8.7.2014 23:51
Ah ah. Bana tekrar şu konuya mesaj attırıyorsun ya gerçekten helal olsun. Sonuç olarak anladığım kadarıyla sen saltanatın kaldırılmasınada karşısın yani yönetme yetkisinin babadan oğula geçtiği, halkın hiçnbir söz hakkı olmadığı bir yönetim biçimini cumhuriyet gibi gerçekten halkın isteklerini değerlendiren, yenilikçi bir biçime tercih ediyorsun. Ve bu yüzdende benim zamanımı çalıyorsun ve bana düşünemediğimi ima eden sözler sarf ediyorsun. Pardon ama sen ramazan ramazan ne içtin kardeşim. Gerçekten istesem sadece senin yazdıklarına cevaben buraya bir destan yazabilirim ama öyle bir şey yapsam bile sen benim anlayamadığımı, düşünemediğimi söylemeye devam edersin. Ve haklısın seni gerçekten anlayamıyorum. Umarım bir gün gerçekten kendini anlatabileceğin, mantıklı cümleler ve fikirlerle yazılar yazabileceğin günleri görebilirim.

Doğukan Kara 9.7.2014 06:06
Güzel kardeşim ben dikkkat ettiysen yazıda saltanat lafını geçirmemişim.
Bİr de düşüncelerini belirttiğin için sağol.Ben sana kızmıcam düşüncene saygı duyarım ama senden istediğim sende benim düşüncelerime saygı duyman.Herkesin düşünceleri kendine doğru.

Barış Anıl Bağış 9.7.2014 17:16
Ben senin ceddine hakaret edecek tek bir kelime sarf etmedim güzel kardeşim ilk baş yazıları güzelce oku ve değerlendir. Bir ikincisi sana bir sorum olacak güzel kardeşim. Batılılaşma diyip duruyorsun özenti diyorsun,osmanlı ne zaman batıya özendi diye soruyorsun diymi? Güzel kardeşim çok övdüğün osmanlı devleti niye batıya hakim olma çabasını veriyordu sence?Batıda Yapılan rönasansları niçin kabul ediyordu? Niçin sancakları doğudayken başkentini istanbul yapmıştı ? Bu şimdi batıya özenti olmuyor mu senin söylediklerine göre ? Batıya özenti değil diyorsun ülkemize ilk kahve osmanlı döneminde giriyor :) Bence yenilik yapmak özentilik veya batılılaşmaksa varsın batılılaşalım kardeşim.. Halkın söz hakkı oldu bir ülkede gerekiyorsa laik sistem devam etsin kardeşim. Hurafelerin veya şıhların,şeyhlerin yönettiği bir topluluk olmadığımız için binlerce defa şükredim yüce mevlama! Sonumuzun suriye veya ırak,iran gibi olmasındansa ben batılalaşmaya rağzıyım kardeşim

Dave Pride 9.7.2014 20:48
Arkadaş ne Osmanlı tarihini nede inklapların nedenleriyle ilgili bir yazıyı okumamış sanırım. Ona çok yüklenmeyin eminim bir gün o da öğrenecektir. :) Mesela bakarsın bir gün lale devrini okuyabilir. Ya da ondan sonra ki tarihi. Büyük ihtimalle ona da batılılaşmadan dolayı gelen gerileme diyecektir. Ama ondan sonra Kanuni döneminede göz atıp ilk azınlık ayaklanmalarının o dönemde olduğunu farkederekte bir miktar aydınlanma yaşayabilir. :) en azından gerileme döneminin sebebinin batılılaşma değilde devlet içinde ki saltanattan kaynaklı yozlaşma olduğunu anlaman epey önemli. Neyse bugünlük bu kadar tarih dersi yeter. Bu arada tarihten de zerre anlamam söyleyeyim. Yani belki bir şeyleri yanlış yazmış olabilirim. Ama yine de genel görünüm böyle bir şeydi sanırım.

Doğukan Kara 10.7.2014 07:16
Barış arkadaşım gelelim sana.Bir kere osmanlı batıya özenmedi son zamanları haricinde.Zaten Osmanlı Orhan, Fatih,Bayezıd,Selim,Murad,Mehmet,Süleyman vb. Padişahlar zamanında En güçlü devletti.Bak dikkatini buraya yoğunlaştır.Osmanlı bir Cihan imparatorluğuydu.Batı oSmanlıya özenirdi.Sadece son zamanlarda akılsız yöneticilerin etkisiyle birer kaynaşma olabilir.Ama sadece buda o koskoca tarihin küçük bir bölümü...

Doğukan Kara 10.7.2014 07:21
Dave senin amacının beni eleştirmek olduğu aşikar.Hani dersin ya galiba ben hiç osmanlı ile ilgili yazı okumamışım.Doğru dersin ben osmanlıyla ilgili yazı okumadım ansiklopediler okudum kardeş!Bu arada dediğim gibi lale devri o koskoca tarihin sadece 6 da 1'i.Bu arada nerenden anlıyosun bilmiyorum :) ben yazımda gerilemeden bahsetmedim ki,sadece türkiyenin cumhuriyetten sonra 90 yıl niye tam gelişemediğini anlatmaya çalıştım.
Benim sana önerim bol bol kitap oku,çünkü biraz anlama sorunu var galiba :)

Dave Pride 10.7.2014 09:23
Sen benim yazdıklarımı gerçekten okuyor musun merak ettim. Barış'a verdiğin cevapla bana verdiğin cevap çeliş miyormu ? Herneyse zaten ben ne yazarsam yazayım sen kendi istediğin gibi anlayacaksın. Sadece şunu söylemek istiyorum. Osmanlı'nın batılılaşmasının sebeplerinden biride kötü gidişata dur demekti. Yani onların sistemi artık yeterli gelmiyordu. Ayrıca rahat ol ben zaten epey okuyan biriyimdir. Senin yazdıklarını da gayet açık bir şekilde anlayabiliyorum. Ama sen kendini pek anlatamıyorsun. Demek ki neymiş ; bazen kitap okumakta işe yaramıyormuş :d

Dave Pride 10.7.2014 09:25
Ve Lale devrinin süresi o kadar uzun değildi diye hatırlıyorum :d

Doğukan Kara 10.7.2014 12:39
NEYSE YETER BU KADAR...

Doğukan Kara 10.7.2014 12:40
NEYSE YETER BU KADAR...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6994
2 Eyyup AKMETİN 5206
3 Firari Fırtına 4966
4 Mustafa Ermişcan 4412
5 Hasan Tabak 4089
6 Nermin Gömleksizoğlu 3688
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3637
8 Uğur Kesim 3441
9 Sibel Kaya 3390
10 Enes Evci 3063

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:148 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com