Denemeler

MERAK ETTİKLERİM? 2
Okunma: 607
MUSTAFA ESER - Mesaj Gönder


    Bilgi kirliğinin had safhada olduğu bir zamanda yaşıyoruz.Doğru bilgiye ulaşmak her şeyden zor.
   Eski şeyhlerin yazdıkları kitapları her kitapçıda bulmak kolaylaştı.Okumak,bilgi sahibi olmak güzel elbette ama her kitabı okumak gerekli mi? 
 (Gençlere en başta tavsiyem şu: Bu dini kendi başınıza kitap okuyarak öğrenmeye kalkmayın. Kitap okumak insan olmanın sanki vazgeçilmez bir unsuru gibi. Oysa biz niye kitap okuyoruz? Bilgilenmenin bir vasıtası olarak kitap okuyoruz. Peki, bilgilenmenin başka vasıtası yok mu? Var.(Dç.Dr.Ebu Bekir Sifil-Facebokk sayfasından alıntı)
   Öncelikle şunu iyi bilmek gerekiyor.Piyasada satılan tasavvuf kitaplarının çoğu herkesin okuması için yazılmış kitaplar değildir.İsteyen okuyabilir.Sonuç:İlkokul birinci sınıf öğrencisi Hawking'in kitabından ne anlıyorsa ilim ve iman yönünden tam olmayan kişi de Tasavvuf kitaplarından o kadar anlar.Yani sıfıra sıfır elde var sıfır.
   İmamı Rabbani Mektubat kitabında bu yolun başı şeriattır,yolun ortasında kişiye Şeriata mugayir görünen bazı şeyler keşf olunur,Yolun sonu Şeriattır diye buyurmaktadır. 
   Ehli Tarikat yaşadığı halleri herkes bilsin isteğiyle konuşuyor veya yazıyor.İyi de ilmi ve yaşayışı olmayan biri neyi nasıl anlasın.İmamı Rabbani'nin şatahat içeren mektupları ya şeyhine veya halifelerine yazılmıştır.Yani Özel mektuplardır.Yine İmamı Rabbani müctehidlerin fetvasıyla amel edilir velilerin şathiyatıyla amel edilmez buyurmaktadır. Aynı durum rüya içinde geçerlidir.
   Söylemek istediğim şu,Veli olarak bildiğimiz kişilerin rüyalarında gördükleri ve ya keşf ettikleri sadece kendileri için geçerlidir.Veli olan kişinin İstikamet üzere yaşamasına bakılır.
   Ebu Hureyre(ra) rivayete göre" Ben Resulullah(asv)dan iki türlü ilim öğrendim. Resulullah (asv)ın bana öğrettiği ikinci ilmi anlatsam beni tekfir eder katlime cevaz verirsiniz demektedir. 
   Tasavvvuf/Tarikat yaşayarak öğrenilen bir ilimdir.Kitabi bilgilerle müsbet/menfi yorum yapmak en azından edebe aykırıdır.
   Ehli tasavvufun en önemli özelliği sükut etmeleri/Peygamber Efendimiz(sav) gibi sükutu sevmeleridir.Çok konuşan çok yanılır.Çok laf yalansız olmaz atasözlerini unutmamak gerekir.
   Hallacı veya İbni Arabiyi bilmek ne kadar gerekli? Bilmediğim konularda yorum yapmam. Halisane tövbe eden ve yaşayan bir kişinin Hallacı veya İbni Arabiyi okuması gerekli mi?Hayır. 
   Kişinin bilmediği konuları okuması sadece kafasını karıştırır.Bilecek anlayacak duruma geldiğindeyse bulunduğu hal yeter ilaveten okumasına gerek kalmaz.
   Tasavvufi zuhurat veya keşf kişiye özel bir durumdur.Ondan başkasının bilmesi anlaması uymasını gerektirmez.Aksi olsaydı her şeyhin birebir aynı olması gerekirdi.
   Keramet velinin Ay halidir der bir Allah dostu.Saklar mecbur kalmadıkça ortaya dökmez. Kimseye bildirmez.  
   Tarikat ehlinin müsbet tarikat karşıtlarının menfi konuşmalarını dinler,yazdıklarını okurken "Bilginin insanın kibirini artırabileceğini unutmamak gerekiyor.
   İnşallah dua edin. MUSTAFA ESERYorumlar (1)
MUSTAFA ESER 28.9.2018 11:58
Eyvallah Kardeşim.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7010
2 Eyyup AKMETİN 5248
3 Firari Fırtına 4980
4 Mustafa Ermişcan 4423
5 Hasan Tabak 4101
6 Nermin Gömleksizoğlu 3699
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3649
8 Uğur Kesim 3451
9 Sibel Kaya 3402
10 Enes Evci 3077

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:175 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com