Denemeler

Hâkimin Tokmağı Nereden Geliyor?
Okunma: 1299
Eyyup AKMETİN - Mesaj Gönder”Bugün mahkemelerde hâkimin neden elinde bir "tokmakla" oturumu açıp kapattığını biliyor muydunuz? 

Şimdi bunun anlamı ne? Sadece ses çıkarmak mı? Tabi ki değil. Dikkatli okuyun.

Bunun anlamını bulmak için "Tanrı Thor'a", onun sembolü olan çekice gitmen gerekiyor. Bir zamanlar Thor'a inanan insanlar, mahkemelerine ellerinde "Thor'un çekici" ile başlıyordu. Yani "Tanrı Thor adına mahkemeyi açıyorum" diyordu. Sonra Thor adına çekici bir defa daha vuruyor ve mahkemeyi kapatıyordu.

Bu derin bir anlam içerir. Hâkim, elinde Tanrı'nın simgesini taşımaktadır, kendi kafasından değil onun adıyla ve görevlendirmesiyle görev yapmaktadır. Kendisi çekici masaya vurduğundan itibaren artık hâkim değil "Tanrı Thor" konuşmaktadır. En sonunda hâkim çekici masaya vurarak "Tanrı sözünü tamamladı, Tanrının sözü üzerine söz mü olur, artık herkes dağılsın" demektedir ve zâten öyle olur.

Thor, İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrılardan biridir. Gücü babası Odin tarafından teslim edilmiş iki sihirli nesneye dayanmaktadır. Bu nesnelerden biri Mjöllnir'dir. "Miyölnir" diye okunur. Mjöllnir, adının anlamı "parçalayıcı olan kocaman bir çekiçtir."

Mahkemeye Allah'ın adıyla başlamak Laikliğe aykırı ve gericilik. Fakat ne idiği belirsiz Tanrı bozuntusu Thor'un çekicini vurarak başlamak mı ilericilik? Mahkemelerin neden bozuk, düzensiz ve bereketsiz olduğunu şimdi anlamış bulunduk. Tanrı Thor'un çekici ile başlayan mahkemeden ne beklersiniz ki! Mahkemeye Allah'ın adıyla ve İslam'ın sembolleriyle başlansaydı Kemalistler ortalığı ayağa kaldırırlardı. Fakat Tanrı Thor'un çekici ile başlanınca hiç ses çıkarmıyorlar.

Bu Eski Yunan tanrılarının adı kara parçalarına bile sirayet etmiştir. Nasıl mı?

Dünya sularının tanrıları "Okeanos ile Tethys’den" doğma “Asya/Asia” binlerce tanrıdan biriydi. ASYA, bir kıtaya verilen isimdir şuan. Hatta o da göğü omuzlarında taşıyan tanrı Atlas’ı doğurmuştu. Atlas bizde haritalar mecmuasının adı.

Avrupa/Europe da Ekeonos ile Tethys’in kızları idi.
Bizler “Hijyen” kelimesini temizlik manasında kullanırız. Fakat mitolojide Yunanların temizlik tanrıçasının adıdır Hijyen.

Görüldüğü gibi coğrafi birçok şey de Yunan, Roma ve Sümer tanrılarının ismi.”””

 

        Bizler paylaşmayı seven, yardımlaşmayı seven, masumları, mazlumları koruyup seven, Büyüklerini, Alimlerini seven ve saygı duyan, Hak yolda hakkı ile gitmek için azimle, şeytana ve nefsine direnen bir toplulukken, şimdilerde sorumsuz, şuursuz, şeytanı kendince tatile göndermiş sanan acaip insanları barındıran.. Sana neyi, bana neyi, bize neyi şiar edinmiş, sözde özgür, oysa şeytanın gönüllü kölesi olmuş bir değişik enteresan bir topluluk olduk.

      Çünkü cahil toplum olarak kalmamızı isteyenler çok.. Sırtımızdan geçinenler çoktu. Bizler kendimizi küçük görüyoruz ancak düşmanlarımız asla öyle görmüyorlar. Kendimizi düşmanlarımız kadar tanımak için okumuyoruz. Düşünmüyoruz. Önce kırıyoruz, parçalıyoruz sonra düşünüp pişman olanımız çok az.. Cahilleri çok sever Şeytan, Cahilleri çok sever siyonitstler, Cahilleri çok sever Ataistler, Cahilleri çok sever İçimizdeki münafıklar. Kullanması kolay, gel gersin gelir, git dersin gider, soyun dersin soyunur,  giyin dersen san üzülür. Cahillik ne kötü bir acizlik, zavallılıktır. Cehenneme gidenlerin çoğu cahillikten, Azı bencillikten, kibirden!

    Bir deprem oldu mu Yardım et Yücelerin yücesi Allah’ım, diye yalvarırız,

    Aç, susuz, perişan olduk mu Yardım et Yüceler yücesi Allah’ım diye yalvarırız,

    Zulümlere, işkencelere maruz kaldık mı Yardım et Yüceler yücesi Allan’ım diye yalvarırız. Güzel insani bir davranıştır. Ancak düze çıktık mı, bereket(bolluk) rahatlık bulduk mu Şükrümüzü artıracağımıza azıyoruz, isyanlar ediyoruz, kibirleniyoruz, haddimizi aşıyoruz. Yüce Yaradanımıza isyanlar ediyoruz. Kendimize yeni ilahlar, putlar buluyoruz. İnsanlıktan, hayvanlık derecesinden daha aşağıları tercih ediyoruz.. Yazık bize ne gelirse başımıza cahillikten cehaletten, Hak dinimizin kıymetini bilmemekten..  Yüce Yaradanımız cümlemizi önce cehaletten, sonra kör şeytanın şerrinden korusun. İNŞAALLAH

 
Eyyup AKMETİNYorumlar (4)
M.Özkan Demirci 25.9.2019 00:14
Bir hukukçu olarak söylemeliyim ki mahkemeler sandığın gibi tokmak vurarak açılmıyor ya da tokmak vurarak kapanmıyor.

M.Özkan Demirci 25.9.2019 00:15
Nike da spor tanrısı bu marka ürün kesin kullanmışsındır.

Ekrem Naif TEK 12.10.2019 17:34
Oldukça peşin hükümlü bir yazı. Önermelerinizden bir kısmı gerçek hayatta karşımıza çıkmamakta ve diğer bir kısmı ise oldukça masum durmakta.

faux masques 14.10.2019 21:35
M.özkan Demirci... Keşke yerinde ve daha mantıklı konuşabilme erdemliğini gösterseydin...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6978
2 Eyyup AKMETİN 5060
3 Firari Fırtına 4909
4 Mustafa Ermişcan 4399
5 Hasan Tabak 4075
6 Nermin Gömleksizoğlu 3674
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3622
8 Uğur Kesim 3431
9 Sibel Kaya 3377
10 Enes Evci 3051

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:818 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com