Hikayeler

Su İçerken Düşün
Okunma: 5267
.. .. - Mesaj Gönder


     
      Adam, kurumuş bir eriğe dönüşmüş olan dilindeki acı tadı biraz olsun giderebilmek için yutkunmaya çalıştıysa da başarılı olamadı. Çünkü gırtlağı içi kum dolu bir boru gibiydi. Saatine baktı, “Daha üç saat var,” diye geçirdi içinden. Üstelik 41 derece sıcaklıkta; tozlu topraklı, kavisli, engebeli bir yolda tıkış tıkış bir minibüsle aşması gereken 50 kilometre vardı önünde. Okumaya çalıştığı kitaba bile adapte olamıyordu. Her gün işe gidip geldiği bu yol öyle büyümüştü ki gözünde…
      “Sahurda bu kadar zeytin yememeliyim,” diye düşündü. Bir haftadır ilk kez bu kadar zorluyordu oruç onu. Zamanı biraz hızlandırabilmek için uyumaya karar verdi. Ama oldum olası beceremezdi seyahat ederken uyumayı; hem de bu sıcakta ve kalabalıkta… Üstelik susuzluğu o derece artmıştı ki gözünü kapattığı an su geliyordu aklına. İşte yine görüyordu suyu. Ama bir dakika; bu kez sesini de duyuyordu. Gözlerini açtı. Ne o tozlu yolu ne de o ter kokan minibüsün kalabalığını görebildi. Bir yamaçta, bir hurma ağacının gölgesinde ayakta duruyordu. Karşısında, yeşilin her tonundan ağaçların ve kayalıların arasından dökülen bembeyaz bir şelale vardı. Suyun serinliğini ve uçuşan zerrecikleri o mesafeden bile yüzünde hissedebiliyordu. Biri küçük, diğeri büyük iki akıntıdan oluşan, yer yer sarıya çalan karbeyaz bir doğa harikası! Ama onu asıl cezbeden bu muhteşem manzara değil, suya olan özlemiydi.
      Koşarak indi yamaçtan aşağı inen yolu. Bodur ağaçlar, yosunlanmış taşlar arasından düşe kalka koşarak su kenarına geldi. Kayalardan dökülürken süt gibi gözüken su, kıyılara gelince çamur kahverengisine dönüşmüştü. Ama adam o kadar susuzdu ki, suyun rengini dert edecek değildi. Dizlerinin üstünde emekleyerek kıyıya geldi, avuçlarını suya daldırdı, tam ağzına götürecekken kulaklarının o güne kadar şahit olduğu en güzel insan sesini işitti. Başını sesin geldiği yöne, şelalenin tepesine çevirdi. Büyük ve küçük akıntının tam ortasındaki kayanın üzerinde siyah bir adam ezan okuyordu. Su avuçlarından döküldü, ezan bitene kadar büyülenmiş gözlerle siyah adama baktı.
      Kamaşan gözlerini kırpıp tekrar siyah adamın durduğu kayaya doğru baktı. Ama adam gitmişti. Gözüyle karşı kayalıkları taradı ama yoktu; aniden kayıplara karışmıştı.
      “Habeşistan’a hoş geldin!”
      Arkasından gelen sesle irkildi ve ani bir hareketle geriye döndü.
      “Ha-Habeşistan mı?” Siyah derili ama nur-u pak yüzlü adam inci gibi dişlerini göstererek gülümsedi.
      “Evet, Habeşistan. Ama sizin bildiğiniz adıyla Etiyopya.”
      “Ama ben buraya nasıl geldim? Daha bir dakika önce bir minibüsün içindeydim?” Nur damlayan siyah yüz tekrar gülümsedi.
      “Suyu o kadar büyük bir aşkla istedin ki, Allah-ü Teala seni buraya getirdi.” Başıyla su kıyısını gösterdi, “İç hadi!” Adam, şaşkınlık ve korku karışımı bir duyguyla avuçlarını tekrar suya daldırdı. Başını elleri hizasına getirip içmeye hazırlanıyordu ki avuçlarındaki kuruluğu fark etti. Kum, sadece kum ve kurumuş çamur parçaları vardı ellerinde ve su yatağında. Gözlerini çevirip şelaleye doğru baktığında da boz kayalıklar ve kurumuş ağaçlar gördü. Şelale buhar olup uçmuştu sanki...
      “Ama… Şelale nereye gitt..” diyecekti fakat siyah adam da yanında değildi artık. Gür sesi, karşı kayalardan gelip dağlarda yankılandı:
      “Buralarda artık ne su ne de ekmek var. Somali, Kenya, Etiyopya… Siz aşınızı, işinizi beğenmezken; tonlarca ekmeği çöpe dökerken; suyunuzu israf edip, kıymetini bilmezken buralarda insanlar, açlıktan ölen çocuklarını elleriyle kumlara gömüyor. Yaşayanlar da canlı bir cesetten farksız. Allah için kardeşlerinize yardım edin!”
      Son cümlesini bitirdi ve gökten iki çift kanat indi siyah bedeninin üzerine. Kanatların arasında fani gözlerin görebileceği en güzel, ışıl ışıl yanan varlıklar vardı. Siyah adamı koltuklarından tuttukları gibi gökyüzüne uçurdular.
      “Dur, gitme! Kimsin, bari adını söyle!” diye başını göğe kaldırıp, siyah adama doğru bağırdı. Koyu derili nurlu yüzü ve gülümseyen pırıl pırıl dişleri o mesafeden bile seçebiliyordu.
      “Adım Bilal!” diye gürledi sesi semada. “Yediğiniz her lokma ekmekte ve içtiğiniz her yudum suda açlıktan ve susuzluktan kırılan torunlarımı hatırlayın.”
      Elindeki kitabı düşürmek üzereyken sıçrayarak uyandı. Buram buram terlemiş alnını kravatına sildi. Nefesini kontrol altına almaya çalıştı ve camı araladı. İçeriye dolan tozu görünce tekrar kapattı. “Neydi bu şimdi?” diye düşünürken gözü tekrar kitaba kaydı.

      İmam Hüseyin (a.s) bir damla su içmeden Fırat’ı terk ederek çadırlara yöneldi. Kılıç sallayarak o alçak insanları dağıttı ve bir kere daha Ehl-i Beyt’ini teskin ederek şöyle buyurdu:

      “Zor ve gamlı günler için hazırlanın ve bilin ki, Allah Teala sizin koruyucunuzdur; sizi yakın bir zamanda düşmanların şerrinden kurtaracak, akibetinizi hayır kılacak ve düşmanınızı çeşitli azaplara düçar kılacaktır. Bu zorluk ve musibetlere karşılık çeşitli nimet ve kerametler bağışlayacaktır. Öyleyse şikayet etmeyin ve değerinizi düşürecek şeyleri ağzınıza almayın.”


      Adam, susuzluğunun gittiğini hissetti…
 
                    
                    .. ..Yorumlar (12)
.. .. 6.8.2011 15:28

Fatoş Nihal Aytaç 6.8.2011 15:40
...

---- ---------------- 6.8.2011 16:03
Daha güzel ne olabilir ki bir insanın,çoçuğun hayatını kurtara bilmek kadar...videodaki numara doğrumu Mustafa.

---- ---------------- 6.8.2011 16:19
Bu numaradanda yardım edilebiliriz.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa başlattığı “Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya” kampanyası

Başlatılan uygulama ile bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-Duyuru-11901.aspx

.. .. 6.8.2011 16:19
Evet, numara doğru.

http://www.ihh.org.tr/

---- ---------------- 6.8.2011 18:23
Emre o numara da Türk kızılayının,

http://www.kizilay.org.tr/kurumsal/multimedya/afrika2011/afrika_kizilay_tv_spot.htm


.. .. 6.8.2011 18:40
Türkiye'de açlıktan ölen yok. Ama tok evin aç kedileri var, o başka...

.. .. 6.8.2011 18:48
17 Ağustos denince Saddam Hüseyin'i saygıyla anarım.
Rahmetli, varını yoğunu seferber etmişti bizim için...

.... ............... 6.8.2011 21:31
bu aralar sana çok soğuk su içirdiler

.. .. 7.8.2011 14:14
Öykünün klibi:


Halit DURUCAN 10.8.2011 23:02
Sevgili Mustafa, işte insanlığın bitti noktadayız. Bu insanlar kendi zenginlikleri üzerinde oturan ölüme terk edilmiş masun insanlardır. Allah, sömürgecilerin akibetini daha beter ödetecek, bu çok yakındır.

.. .. 11.8.2011 10:38
Evet, Afrika'yı bugünkü durumuna düşüren İngiliz ve Fransız sömürüleridir. Ama Allah çıkaracak yavaş yavaş abi...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7007
2 Eyyup AKMETİN 5243
3 Firari Fırtına 4978
4 Mustafa Ermişcan 4421
5 Hasan Tabak 4099
6 Nermin Gömleksizoğlu 3697
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3647
8 Uğur Kesim 3449
9 Sibel Kaya 3399
10 Enes Evci 3074

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:851 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com