Hikayeler

Neden Sürekli Yazdım
Okunma: 59
Hep de Böy - Mesaj Gönder


Ahlak teması altında toplumun asırlardır sahip olduğu sanat anlayışının ötesinde bir inceleme kabiliyeti kazanılmıştır. 
 
İnsan sürekli olarak "ben bu açıdan mı cennet dedim" derse elindeki kitapların tersi düzü karışabilir.
 
Her konunun tam tersini yazdığımızda (ben öyle yaptım) ortaya sapılmaması gereken birden fazla hatalı yol çıkmaktadır. Bu benim anlamayan biri olduğumu değil anladıklarım açısından sorun yaşayan biri olduğumu gösterse de sorun tam olarak bana ait değil derken bunun adını kitap koymak da nesi diyeceksiniz?
 
 
Madem elimizdeki konular anladıklarımın tam tersi neden adını cehennem koymayalım? Çünkü benim anladıklarımın tam tersi. 
 
Son olarak bu bakış açısının denk geldiği konuların bir üst başlığı olan dil ve dili yaşatma konusunda uzmanların değindiği sorunlar aynı şekilde örneklendirilebilir. Onlara göre bu ne bir ahlak ve kutsal temelin yıkılışıdır ne de anlamıdır. 
 
Bütün bunlar aynı anda sorulup geriye kitap okuyan bir ses kütlesi istilası kalırsa -yani anlamdan yoksun bir ses ve gürültü yığını, bu yazılanlar bile bir anlamın tersi diye anlamlı olmaz. Bir anlayanın umrunda değil diye belki... bir örnek oluşturur.
 
Ayrıca bir de şu var ki insanın iç dengesini koruması için gerekli şartların sağlandığı ahlak ve prensiplerinin kendisine en gerekmeyen bakış açısından sorgulanması yanlış olduğu kadar acı verici olabilir. Hiç kimse yok sayılmayı hak etmez. 
 
İnsanı kendi inanç sisteminde yalnız bırakan büyük çoğunluk bir noktada beni anlamadığını da kabul etmek zorunda kalacaksa aynı kitabın bir hikaye versiyonunu asırlarca tartışalım... ama mecbur kalmayacaklar. Yollarımız ayrıldıysa asla kavuşmayabilir. Hep de BöyYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6978
2 Eyyup AKMETİN 5060
3 Firari Fırtına 4909
4 Mustafa Ermişcan 4399
5 Hasan Tabak 4075
6 Nermin Gömleksizoğlu 3674
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3622
8 Uğur Kesim 3431
9 Sibel Kaya 3377
10 Enes Evci 3051

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:460 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com