Hikayeler

ÇALIŞMA HAYATI
Okunma: 44
Hep de Böy - Mesaj Gönder


Belki de yeterli parası olan bir turistsiniz ve sadece bir bilgi merkezine mesaj göndererek New York'ta bir beyzbol maçı izlemekle ilgileniyorsunuz. Birkaç dakika içinde cevap geri gelir, görünüşe göre bir makine tarafından sağlanır, ancak bir insan tarafından oluşturulur. Bilgiyi makine benzeri bir şekilde işlemek için insanları kullanmak yeni değildir. Yapay Zihin, makineler deneyimlerden öğrendikçe ve yeni girdilere uyum sağladıkça insan benzeri görevleri başarılabilir hale getirir. İnternette belirtilen örneklerden bazıları oyun oynayan bilgisayarlar, ev işlerini yapan robotlar veya kendi kendini süren arabalardır ve büyük ölçüde derin öğrenmeye ve doğal dil işlemeye güvenirler. İnsanların doğal zekasının aksine, makineler tarafından, özellikle bilgisayar sistemleri tarafından sergilenen zeka. Makinelerin çevrelerini algılamasını sağlayan yöntemler ve yazılımlar geliştiren ve inceleyen, biliş öğrenimini ve zekasını tıpkı zekası olan bir meslektaş gibi eylemlerde bulunmak için kullanan ve tanımlanmış hedeflere ulaşma şanslarını en üst düzeye çıkaran eylemlerde bulunan bilgisayar bilimlerinde bir araştırma alanıdır. Yapay zeka, film önerilerinden insan konuşmasına veya bilgisayar oyunlarına kadar zaten aşina olduğumuz bazı programların etkileşimli stratejilerini içerir. Yapay zeka araştırmalarının geleneksel hedefleri arasında akıl yürütme, bilgi, temsil, planlama, doğal dil işlemeyi öğrenme, robotik için algı ve destek yer alır. Bir insan tarafından gerçekleştirilebilecek herhangi bir görevi en az eşit düzeyde gerçekleştirme yeteneği, alanın uzun vadeli hedefleri arasındadır. Uyarıcı zeka alt sorunlara bölündü. Bir insanın bütünlüğünü göstermek, belirli özellik ve yeteneklerden oluşur. Anlaşılır bilgi ve sağduyu, yapay zekanın yeni görevleri ve projeleri için hiper bir zorluk olmaya devam ediyor. Biraz boş zamanlarda oynamak için küçük bir oyuncak gibi görünmüyor, sadece yeni teknolojiyi kullanmakla ilgili değil, aynı zamanda makinelerle yapılması gereken hemen hemen her şeyi yapmaya yetecek bir yaşam tarzı gibi görünüyor. Yeni teknolojilerin ticari olarak kullanılması dezavantajdır, ancak bir kuruluş tarafından bilinmesi pek olası değildir, aynı pazar segmentini karşılamak için çok fazla ürün rekabet edecektir.

Dil yeterliliği ve yurtdışı deneyimi kazanmak için İstanbul Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Kaliforniya'da bir sertifika programına katıldım. 1992-1996 yılları arasında dört yıl ingiliz Dili ve Edebiyatı okudum. Yanıma birkaç kitap aldım ve reklamcılık okumak için Kaliforniya'ya gittim. Eskisi gibi daha çok deneme yazabileceğimi düşündüm ama bu sefer edebiyatla ilgili değil, reklamla ilgili. Orada iki yıl geçirdikten sonra eve döndüm ve belirsiz tembellik yolları için zamanım olmadı. Hemen bir reklam ajansında çalışmaya başladım. Marka imajını ortaya çıkararak ve çalıştığım yere tam bir bağlılıkla, yaratıcı bir özet geliştirme konusunda bilgi ortaya çıkaran bir kullanım programına ulaşma şansım oldu. Haftanın her günü yapacak çok işimiz vardı ve düzenleri zamanında gönderip gönderemeyeceğimiz veya bir toplantıya müsait olup olmadığımız için telefonlar çalmaya devam etti. Bir gün yaratıcı ekip çok meşguldü ve ben bir jingle yazdım. Müşteri beğendi ve zaman kısıtlamaları nedeniyle yayınlayamasalar da şirkette çaldıklarını ve telefon merkezinin de kullandığını söylediler. Birkaç yıl sonra Müşteri, ajans tarafından verilen hizmeti ne kadar takdir ettiklerini söylemem için bana bir hediye sunmuştu. Bir saatti ve üzerine adımı yazdılar -Goncamız Dört Yapraklı Yoncamız. Zamanında olduğum için her zaman gurur duydum ve hayatımda bir kez bile iş yükünden şikayet etmedim. Bir görevi üstlenmenin ve sorumluluğunu kabul ederken verdiğiniz sözleri tutmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir şeyi üstlenirseniz, bunu yapacağınıza söz verirsiniz. O saati her gördüğümde zaman çizelgemi hatırlıyorum ve günümü daha nitelikli bir şekilde organize ediyorum. İhmali önlemek ve gereksiz karışıklığı gidermek için belirli bir görevin yapısının basitleştirilmesi de önemlidir. Sistematik çalışmayı dolaylı olarak ertelemek yerine, her zaman sunabileceğiniz hizmet için açıklamalar yapın. Bu deneyimden öğrendiğim ders bu ve yapılması gereken rutin işlerin arkasında görülecek çok şey var. Size yardımcı olmayanları azaltın ve çabalar üzerindeki duruşu takdir etmeye devam edin.

O otel caddenin karşısında. Demiryolunu geçip 2. caddeye girin, orada küçük bir bakkal göreceksiniz. Galerinin nerede olduğunu sorun, hiçbir şey bilmiyorlar ama bir telefon numarası var... Bir hafta tatile çıkacaksınız. Bütün hazırlıklar tamamlandı ve otobüs sabah saat 5'te kalkıyor. 15-22 Mayıs arası planlanıyor ancak 23 Mayıs'ta patronunuz sizi görmek istiyor. Mayıs ayındaki her şeyi iptal etmenin hiçbir yolu yok. Binada kelebekler var. Duvarlar maviydi ama odada tuhaf bir radyo vardı. Cüzdanınızı otelde unuttunuz ama nerede olabileceğini bilmiyorsunuz. Bilgi masasının telefon hattı meşgul olduğundan polisi ararsınız. Sonunda onu otel odandaki masanın çekmecesinde buldun. Masanın üzerinde bir çiçek sepeti vardı ve şimdi orada değil ama bu sizi şaşırtmadı. O otelde bu kadar akıllara durgunluk veren ne vardı? Odanın yanında bir içki barı vardı... Sürpriz bir partiydi ve bir film yıldızı radyoda doğum günü şarkısı söylüyordu. Radyoya doğru gelen bir ses insanları rastgele rahatsız etmektedir. Birinin telefonu olmalı...Hep de BöyYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6976
2 Eyyup AKMETİN 5052
3 Firari Fırtına 4908
4 Mustafa Ermişcan 4398
5 Hasan Tabak 4074
6 Nermin Gömleksizoğlu 3673
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3621
8 Uğur Kesim 3430
9 Sibel Kaya 3376
10 Enes Evci 3050

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:758 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com