Denemeler

İnsan Yedisinde Neyse Yetmişindede O'dur Saçmalığı
Okunma: 2723
Ebrar YEGENOĞLU - Mesaj Gönder


Derler ki: "İnsan yedisinde neyse yetmişinde de o'dur." Peki ben Her geçen gün bir öncekinden farklıyken sizce bu lafın benim üzerimdeki doğruluk payı ne kadar olabilir. Beni değiştiren şey ne? Bu kadar çabuk değişmemin bir sebebi olmalı değil mi?
 
Çok değer verip karşılığını alamamak buna bir neden olabilir mi? Yada sevdiğin adamın ilgisizliği. Vesaire vesaire. Bu ve bu gibi sebepler işte..
 
Ama canımı en çok yakan ne biliyor musunuz? Birinin sizin için çok emek harcayıp, gözünüze girip, sizi kazandıktan sonra çok çok çok değişmesi. Evet "çok çok çok" diyorum. Çünkü; öyle. O kadar çok ki bıkkınlık verir belki...
 
Düne kadar çocuksu, şımarık, saftrik, her söze her söylenene kadan bir salak vardı karşısınızda. Evet harbi olmak lazım tam bir salaktım. Ama şimdi o kadar olgun, ciddi biri oldum ki bazen bu huyumla insanları sıktıgımı düşünüyorum.
 
Tabiiki de bazı insanların yanında yine eski ben oluıyorum. O lanet olası maskeyi suratımdan çıkarıp bir kenara atıyorum. Dostlarım, seviklerim, ailem.. En yakınlarım yanii. Yine de bazen onlarda pişman ediyor beni; içimden geldiği gibi davrandığıma . .
 
Çok konuşuyorum bazen, bazen çok naz yapıyorum -nazım geçene- bıktırıyorum belki de.. Ama çok seviyorum biliyor musunuz? Ben çok sevdiklerime naz yapıyorum. Tabii onlar nereden bilsinler tribi koyup gitmekten başka, restlemekten başka ne yapsınlar?
 
Bazen de "Çok uzatıyorsun !" derler bana.. Neden uzatıyorum biliyor musunuz? Karşımdakini kırıp kırmadığımdan emin olmak için, içimi ve onun içini rahat ettirmek için. Önemsemediğim bir insanla neden boş yere tartışayım ki? Ne hali varsa görsün sanki o kim ki? Ama işte sevdiklerimide kafa patlatacak kadar çok sevdiğim için suçlu oluyorum..
 
Dün öyleyken bugün umursamıyorum mesela. Tartışma konusu mu açıldı? "Amaaaan sallayın yaa onlarla mı uğraşıcam been :))" der geçerim. Çevremdekiler aklımı peynir ekmekle yediğimi düşünürler. Yahu dün "Ebrar çok uzatıyorsun" diyen siz değilmiydiniz? Alın işte değiştim yani derdiniz ne sizin!
 
Hayat bazen çok acımasız. Acılara, saçmalıklara, insanlara katlanabilmek neredeyse imkansız! Merak etmeyin ama, başarmalıyım, başarmak üzereyim. Siz de Başarmalısınız, başarın! Dün başbaşka biriyken işinize gelmediğinde bugün başka biri olun! Olun ki bu acımasız sınavı zorlanmadan geçebilin. Vicdansız olun! İçinizde sevgi, şefkat, acıma gibi duygular taşımayın! Taşırsanız yenilirsiniz. Ben yenildim! Hayata, acılara, hayallere yenildim! Ama insanlara asla !
 
                                                                                                                


Belki de saçmaladım ama bunlar benim doğrularım.
Ebrar YEGENOĞLU

Ebrar YEGENOĞLUYorumlar (8)
Fatoş Nihal Aytaç 12.10.2011 02:22
Birincisi 'insan yedisinde neyse yetmişinde de odur' sözü, farklı kullanım amaçlı söylenmiş olsa gerek, çünkü haklısın ki hergün değişebiliyoruz, değişmekteyiz, değişeceğiz de. Ama 7inde yediğin bir naneyi aynı kafadaysan yetmişinde de yiyebilirsin, bunu da ancak nane ile burun buruna gelince anlayabilirsin ve neysen o olursun. Aynı naneyi yememe ihtimalin de var tabi.
İkincisi; insanın birçok zaafına kendi üzerinden öyle bir değinmişsin ki, bir solukta okudum ve vay be ne sıkıntıymış dedim. Sıkıntı dedim çünkü bakılınca cidden sıkıntı.
Üçüncüsü;
'. Evet harbi olmak lazım tam bir salaktım. Ama şimdi o kadar olgun, ciddi biri oldum ki bazen bu huyumla insanları sıktıgımı düşünüyorum.' ve
'Tabiiki de bazı insanların yanında yine eski ben oluıyorum. O lanet olası maskeyi suratımdan çıkarıp bir kenara atıyorum'
Bu iki cümle arasında bağlantı var mı bilmiyorum ama bağlantı kuracak olursam eğer, olduğun o olgun ve ciddi insan olduğun mu yoksa takındığın maske mi?
Dördüncüsü,'Dün başbaşka biriyken işinize gelmediğinde bugün başka biri olun!' bu sözün rahatlatıcı bir yöntem, ilgimi çekti doğrusu.
Başarılar.

EROL BİTİREN 12.10.2011 08:23
Ebrar günaydın,o minnacık dip notuna takıldım,saçmalamak sözcüğü büyük haksızlık,senin hesabınla Montaigne de mi saçmalamıştı.Kuşkusuz herkes duygu ve düşüncelerini kaleme alacak ve paylaşacaktır,beğeni ise farklı bir kavramdır.Örneğin yazma cesaretin çok güzel,zamanla da gelişecektir eminim,zaten adı üstünde deneme,beğendirme değil.
Gelelim içeriğe, o söz baktığın pencereye göre saçmalık olabilir ama senin ifade ettiğin gibi, maskeli yaşamlar ve insanları her hangi bir nedenle kategorize etme alışkanlıkları,sevgi ve davranışlara kıstas koyma gibi bazı edinimler yediden yetmişe maalesef değişmiyor,bu konuda genlerin hakimiyeti yadsınamaz,doğal olamamak bir defekttir maalesef.
Bu arada isminin yabancı dillerdeki anlamlarından biri de yanılmıyorsam Elit,değil mi?
Yaşamın elit günlerle,kalemin elit yazılarla donansın,başarılar Ebrar Kardeş, Sevgiyle kal.

HALUK DOĞRAMACI 12.10.2011 08:59
Ebrar kardeşim,ben pek haz etmedim.İkna edici değil,olsun ama eline sağlık.

Ebrar YEGENOĞLU 12.10.2011 10:41
Fatoş Nilay Aytaş yorumun için teşekkür ederim. O iki cümle arasında bağlantı var evet. Birinci cümlede taktığım maskeyi ikinci cümlede çıkarıyorum. Yani doğru teshiş 'o bir maskee..' :)

Ebrar YEGENOĞLU 12.10.2011 10:43
Erol Biriten yorumun için teşekkür ederim. İsmimin arapça karşılığı: iyi.. Ama diğer dillerdeki anlamını bilmiyorum. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Teşekkür ederim. :)

Ebrar YEGENOĞLU 12.10.2011 10:45
Haluk Doğramacı.. Yoruma açığım görüşün ve yorumun için teşekkür ederim. Elbetteki herkes haz etme zorunda değil. :)

Ekim ... 12.10.2011 19:06
Ben de o minicik nota takıldım.Keşke daha minik olsaydı da görmeseydik

Herkez'in düşüncesi farklıdır.Herkez farklıdır çünkü...
Senin düşüncen bu.Ben de bu fikrin arkasındayım.Ama insanın bazı değişmeyen özellikleri,(tabiri caizse)takıntıları vardır.Bir çocuk 7'sinde ödevini yapmaktan,odasını toplamaktan cayarsa,70'inde de de işini yapmaktan cayar.

Nitekim, sizin dediğinizde doğru.İnsan hergün yeni tecrübeler ediniyor,hergün değişiyor.


Bu nedenle sizi tebrik ediyorum

(NOT=Siz kendi yazınızı beğendiniz mi?Beğendiyseniz beğenmeyenleri takmayın,diğer yazılarınıza da bakacağım,yorum yazacağım.Kendinizi kötü yönde eleştirdiğinizi görmeyeyim )

Ebrar YEGENOĞLU 12.10.2011 23:39
Bu ne güzel bi yorum böyle! Çok teşekkür ederim ekim.. Bu yazıları kendim beğenmesem zaten paylasmam sanırım yani.. :) ama bazen insanların "şuna bak ne saçmalamış böyle" demesinden korkmuşumdur.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6960
2 Eyyup AKMETİN 4983
3 Firari Fırtına 4896
4 Mustafa Ermişcan 4382
5 Hasan Tabak 4058
6 Nermin Gömleksizoğlu 3659
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3602
8 Uğur Kesim 3418
9 Sibel Kaya 3360
10 Enes Evci 3036

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1306 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com