Denemeler

88 Kutlu Olsun Türkiyem! 880 de Görüşürüz...
Okunma: 6527
.. .. - Mesaj Gönder


 

                       
      Bu yerin üstü de BİZİM;  bu göğün altı da!
      Trakya'sı da BİZİM; Anadolu'su da!
 
      Bu denizler BİZİM;  Ak' ı da BİZİM, Kara'sı da!
      Ege'si de BİZİM, Marmara'sı da!
     
      Bu dağlar BİZİM; Nemrut'u da BİZİM, Ilgaz'ı da!
      Toros'u da BİZİM; Uludağ' da!
     
      Bu toprak BİZİM; Batı'sı da BİZİM; Doğu'su da!
      DÜN de BİZİM'di, BUGÜN de, YARIN da!
      .. ..Yorumlar (22)
Sûnî Teneffüs 28.10.2011 15:57
Daha 89'da görüşeceğiz; 90'da, 100'de, 250'de... Öyle atlayıp gitmeden, tadını ala ala, son damlasına kadar yaşaya yaşaya görüşeceğimiz çok günlerimiz var. Evet, bizim olan hep bizimdi zaten, bizimleydi. O bizden hiç kopmadı. Biz bazı zamanlarda tereddütlere kapıldık sâdece, ama küsmedik, şüphe düşürmedik, YIKILMADIK. Yıkmaya çalışan ve boşa umut edenlere inat hâlâ ayaktaysak, en az bizim kadar onlarında göreceği daha çok 89,90,100,250... ler olacak!

HADİ BAKALIM, SAYMAYA DEVAM...


muzaffer bayraktar 28.10.2011 16:10
Söylenecek her şey söylenmiş.bu vatan ilelebet bizim olarak kalacaktır.nice uzun asırlar'a dileklerimiz.paylaşımınız için teşekkürler.sevgi ve saygılar.

Mehmet Turgut 28.10.2011 19:39
Tabiki en büyük onurumuz ve dileğimiz bu.Teşekkürler Mustafa.

Halit DURUCAN 28.10.2011 21:11
Sevgili dostum, bu güzel yazınız için seni yürekten kutlarım. Söylediğin gibi, elbette ilelebet bizim olacak ve öyle kalacak. Ne kadar kanlı el, ne kadar cenabet ayak bassada bu aziz vatana, elbet hepsi de yok olup gidecek. Yüreğine sağlık koca yürekli dostum

arturo bandini 28.10.2011 21:48
"Neler yapmadık şu vatan için"demiş Orhan Veli, "kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik."

.. .. 28.10.2011 23:31
Teşekkürler dostlarım.

.. .. 28.10.2011 23:40
Kimileri de ninni söyler, miiletin uykusunu getirir; değil mi dandini, pardon, bandini?

arturo bandini 29.10.2011 06:33
Bu mudur yani? Sorun değil pardona gerek yok.

Öyledir, ne güzel de biliyorsun bak.

.. .. 29.10.2011 10:53
Keşke o birileri, ninniyi bıraksa da bir icraatlarını görsek.
Her şeye muhalif olma taktiği daha önce denendi bu sitede ve kullanıcıya nefretten başka bir kâr sağlamadı.

arturo bandini 29.10.2011 14:50
Benim özel bir çabam yok, taktik olarak gördüğün şeyleri denediğim falan da yok. İlla bir "muhaliflik" arıyorsan eğer, açtığı başlık altında bir alıntıya bile tahammül edemeyip, basit kelime oyunlarıyla laf sokma çabalarına giren ve saldırganlaşan, hemen taktiğe yoran, yazdığı cevaba benzer bir karşılık alınca da bir de üstüne sevilmemekle tehdit eden şahsında ara bu muhalifliği.

Oysa normal bir şekilde, olgunlukla karşılasaydın o alıntıyı ve sebebini sorsaydın, sayfalar dolusu yazabilirdim burda, düzeyli bir tartışmaya girebilirdik. Kısmet değilmiş.
.. .. 29.10.2011 15:48
Alıntıyı yapan, soruyu beklemez.
Dandini, ağzındaki baklayı çıkar lütfen.
Sen buna saldırganlık mı diyorsun? İnan, eğlenceli bile sayılırdı sana yaklaşımım.

arturo bandini 29.10.2011 16:07
Evet gerçekten eğlencelisin, bak bunu kabul ediyorum.

Senin "Milli duygularla yazılmıştır bu, dokunulamaz. Ancak alkış alabilir" olarak gördüğün yazına dokunduğum için affına sığımıyorum öncelikle :)

Benim bir videoyu izlememem, yazdıklarını sıradan bulmam, benim bu vatanı sevmediğim anlamına gelmez. Seni de, bir video ekleyip üç beş satır yazmak, bu konuda en küçük bir eleştİriyi kabul etmeyen, ""çağımızın vatanseveri" yapmaz. Milli duygular eleştiriye kapalı değildir. Sırf böyle düşünenler, tartışıp konuşmayanlar yüzünden de şişirilmiş balon misali uçuşuyor etrafta, ayakları yere basmayan duygular.

Şu koyduğun video internet kafelerde bolca izlenen türde, yazılar ise kahvehanelerde okeye dönerken mangalda kül bırakmayan milli hisler.
Bu ülke savaşlarla kuruldu, bugünde tek parça kalmak için büyük bir savaş veriyor. Çok insan tanıdım ben, ağzını açınca dakikasıdna vatanı kurtaranı da gördüm, vatan için son nefesini vereni de. Tam da bu yüzden yazdım o alıntıyı, " ölenler ve nutuk atanlar". İkisini de yakından biliyorum. Sorun şu ki, bugün ölme riskleri çok büyük olan şartlarda vatan için çalışanlar, sandığın gibi oralarda "Hey! Bu yerin üstü bizim, Hey! E bu yerin altı da bizim! diyerek çalışmıyor. Bunu sadece ekran başındakiler yazıyor. Herkes kendisiyle bir mücadele içinde, koyvermemek, boş vermemek mücadelesinde. Bu vatan için bir adım daha atabilecek gücü toplama mücadelesinde. Ve herkes alabildiğine sövüyor, isyan ediyor. O dağlara taşlara, o gökyüzüne sövüyor. İçtiği suya, yediği yemeğe sövüyor.Ama sonunda ne oluyor biliyor musun? Ağızları başka, yürekleri başka söylüyor. Karınca misali taş taş üstüne koyuyorlar, gençlikleri gidiyor, yaşam boyu unutamayacakları travmalar yaşıyorlar. Düşüyorlar, tutunup kalkıyorlar. Hastalanıyorlar, evinde olsa hastaneye yatacak durumda olan ayağa kalkıyor, "birşeyim yok" diyor. Ve o insanlara bunu dedirten şey, doğuştan geliyor, "insan olmaktan" geliyor. Günün birinde senin burada paylaştığın video gibi şeyleri gördüklerinde de dudaklarında hafif bir tebessüm oluyor sadece. İzlemeden kapatıyorlar. Böyle şeyler kimsenin milli duygularına
en küçük bir katkı yapmıyor çünkü ve olmayan duyguları da yoktan var etmeye yaramıyor. Sadece yazanın-yapanın kendisini tatmin etmesine yarıyor.


Yukarıda yazdıklarım olayın bir boyutu. Askerdeyken pek çok yazı görmüştüm sağda solda. Çoğu gereksizdi. Ancak biri var ki, muhteşemdi. "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır". Hayatın her alanına uyarlanabilir. Senin için söylemiyorum, bu videolar ve şu laflar o kadar ucuzlaştı ki artık, ağzından bunlar dökülen bir insanı görüyorsun, adamda ne ana ne baba sevgisi var, ne etrafına saygı var. Küfürden başka şey bilmez, çalışmayı sevmez, çalışsa da aldığı paraya burun kıvırır. Kazandığı her kuruşun aslında kutsal olduğu ve hak etmesi gerektiği
duygusundan bi haber, okumaz, çalar çırpar. "E hadi askerlik bak, vatan diyodun" konusu gelir, askerden başka herşeye benzerler. Vatanı sevmek, çalışmaktır, önce kendi görevini en iyi şekilde yapmaya çalışmaktır. Yaşadığın topraklara layık olabilmektir. Üç-beş kişi bir video yapsın, tamam, onlar mı yani şimdi en büyük vatansever?

Ayrıca ortada bir yazı da yok bence, kopyala-yapıştır bir video ve "o bizim, bu bizim, şu bizim" diye giden ve yüzlerce cümleye kadar uzatılabilecek, yaratıcılıktan ve özgünlükten yoksun, her yerde görülebilen sözlerin toplanmış hali var. Bunları zaten herkes biliyor. Bu mu yani yere göğe koyamadığın milli hislerin? Video ise keza elini atsan yüz tane bulursun. Niye bu kadar tepki gösterdin anlamış değilim.


Yani özetle, aklıma battı, samimi bulmadım. Peki senin hangi bölgenden çıktı böylesine sığ bir görüş ve paylaşım?

arturo bandini 29.10.2011 16:10
bu arada silip değiştirdiğin ilk mesajına istinaden yazmıştım son satırı.

.. .. 29.10.2011 16:18
Bu sözlerin sahibi 17 lik genç kız şiirleri yazan birisi olmasaydı inan ciddiye alabilirdim.
Eee dandini dandini... Mehmet Akif, Necip Fazıl senin kadar zeki değillermiş ne yazık ki.
Dandini dandini. Haydi, bostanda fazla dolaştın. Laf değil de icraat görelim biraz.

arturo bandini 29.10.2011 16:34
Ağzımdaki baklayı ısrarla isteyen sendin, aha aldın, ciddiye al ya da alma :) Peki hadi 50'lik roman paylaşımları yaptığını farz etsek, bu 17'lik liseli paylaşımların ve sözlerini nereye koyuyorsun?

Keşke sen de şunları yazmasaydın da ben seni ciddiye almaya devam etseydim. Adı "özgürroman" olan bir sitenin en "popüler" kişisi, uğruna röportaj yapılıyor ve sözlerine, paylaşımına bak. Peh!:) O genctarihciler.azbuz.com'a bir uğra bence.

Bu arada şu yukarıdaki paylaşımı Mehmet Akif ile kıyaslaman da eğlencene eğlence kattı hani.

.. .. 29.10.2011 16:43
Sen ilk değilsin. Bu ucuz dikkat çekme numaraları çok denendi burada ama hepsinin elinde patladı. Kendini ele verme.
"Adı "özgürroman" olan bir sitenin en "popüler" kişisi, uğruna röportaj yapılan kişisi..."
Biraz IQ sahibi olsaydın ortada bir kıyas olmadığını anlardın.
Sen 17 lik şiirlerine dön bence, Belki bir iki sanal sevgili yaparsın.

arturo bandini 29.10.2011 16:52
Sen de ilk değilsin, senin bu yazıların inşaat duvarlarında falan da var mesela. Hala aynı telden çalıyorsun, ağzında bir sakız, söyleyecek bir tane farklı cümlen yok. Her mesajında da biraz da indiriyorsun çıtayı. Sen de bir daha milli hislerini kendine sakla bence.

.. .. 29.10.2011 16:57
Tavşan dağa meydan mı okuyor ne?

.. .. 29.10.2011 16:59
Bak dandini dandini.
O video bana ait değil. Sadece içeriğindeki türkü hoşuma gidiyor.
İkincisi, o cümleler belli bir zümreye ithaf edilmişti ama sana dokundu nedense. Demek ki onlardan bile daha tahammülsüzsün "Türk" kelimesine.

arturo bandini 29.10.2011 17:00
Ben konuyu nereye çekersen ordan cevap verdim sana. Şimdi de bu dağ-tavşan muhabbeti mi çıktı? Daha ne kadar icat çıkarmayı düşünüyorsun? Toptan yaz alt alta.

arturo bandini 29.10.2011 17:05
Sana ait olmayabilir ama paylaşıyorsan eğer, sorumluluğu sende. Yazdıklarımdan, Türk kelimesine tahammülsüz olduğum sonucunu çıkarıyorsan eğer, çıkarma, tekrar tekrar oku anlayana kadar.

Kemankeş İskender 29.10.2011 18:31
arturo musun nesin? Sana bile laf düştü ya en sonunda.
Bu siteyi kimse tutamaz artık.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7007
2 Eyyup AKMETİN 5243
3 Firari Fırtına 4978
4 Mustafa Ermişcan 4421
5 Hasan Tabak 4099
6 Nermin Gömleksizoğlu 3697
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3647
8 Uğur Kesim 3449
9 Sibel Kaya 3399
10 Enes Evci 3074

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:850 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com