Denemeler

~ G Ü V E N ~
Okunma: 1408
Ebrar YEGENOĞLU - Mesaj Gönder


'Güven nedir?' diyerek başlıyorum yazmaya. Güven,  ruh'tur. Çıktığı yere bir daha asla geri dönmeyen bir ruh. Kalbimizin arka kapısıdır. Çelikten yapılmış, güvenli bir kapıdır, asma kilitleri vardır. Fakat insanlar bu asma kilitleri her zaman açık bırakırlar. Bu yüzdendir ki bu kadar canları yanar. Sonuç olarak kalplerinin arka kapısından sızanların ve gelip arka bahçeyi yağmalayanların sayısı git gide çoğalır.
 
Bu kapı önceden içeri alınmış birinin birdaha hiç alınmaması gereken bir kapıdır. Ama ne yazık ki her insan ikinci bir şansı hak eder diye haksız yasalar çıkartılmıştır.
 
Güven, onun her zor anında yanında olacağını bilmek, gözü kapalı herşeyi ona bırakabilmek, elini tuttuğunda yere sağlam basabilmektir. En önemlisi de şu iki hece sevginin ana unsurudur. Emin olma duygusudur.
 
Kazanılması yıllar sürer belki ama kaybetmek tek bir hataya, iki saniyeye bakar belki de. Bu şey genel olarak iyiyi ve kötüyü göz önünde tutmakla başlar.
 
Hayatınız boyunca tam anlamıyla birkaç kişi üzerinde güven yaratabilirsiniz.O kişilerlede büyük ihtimallle doğrularınız çakışıyordur. Önemli olan karşılıklı olmasıdır. Bu nedenle güven konusunda çok hasasım. Bu konuyla ilgili derler ki 'Bir ilişkide güvensizlik varsa ordaki sevgiyalandır... Çünkü güvenilmek, sevilmekten dahabüyük bir iltifattır'
 
Hayatım boyunca kalbimin arka kapısındaki asma kilidi hep açık bıraktım. İçeri sızanlar oldu bazen, kalbimi yağmaladılar. İşte tüm bunlar benim bir daha asma kilidi hiç kullanmamama sebep oldular.  Bu yüzden hiçkimseye güvenemiyorum artık ve sadece diyorum ki;  BENDEN SANA 'GÜVEN' KALSIN,  HARCAMA  BOŞA ;)


______________________________________________________________________
 
 
ß e n d en   s a n a   g ü v e n   k a l s ın  ,  h a r c a m a  b o ş a . . .
 
_______________________________________________________________________
 
KENDİNİ BİLE KANDIRMAYI BAŞARABİLMİŞ BİRİNDEN, BANA İNANMASINI BEKLEYEMEM ZATEN . .
 
_______________________________________________________________________

Ebrar YEGENOĞLUYorumlar (10)
Tuna BAŞAR 4.2.2012 23:37
Çok güzel yazmışsınız. Çoğu insan güven duygusunu kaybettiğinde bu tarz hisleri yaşamaya başlar. Ama yine de hiç kimseye güvenmiyorum, demekten ziyade, bu dünyada hala güvenilecek insanların var olduğunu düşünebilmektir esas olan, bana göre. Ama dediğim gibi belli dönemlerde her insan o güvensizlik duygusunu derinden yaşar. Umarım sizin de yaşadığınız bu duygu kısa zaman sonra yok olur.
Saygılarımla.

Ebrar YEGENOĞLU 4.2.2012 23:57
Ben kimseye güvenmiyorum derken genel anlamda konuşmuştum. Tabii ki istisnalarım da var. Anlatmaya çalıştıgım şey bu dunyada guvenilebilir insan gitgide azalıyor malesef. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Tuna BAŞAR 5.2.2012 00:00
Ne yazık ki öyle. Her geçen gün güvenilecek insan sayısı hızlı bir şekilde azalıyor. Özellikle çok yakınımızda bulunan, dost dediğimiz insanların yaptığı yanlışları görünce "kimseye güvenemeyeceğiz artık" diyoruz. Yine de umutsuzluk yaşamamak en güzeli.
Saygılarımla.

Ebrar YEGENOĞLU 5.2.2012 00:03
Aynen öyle. Saygılarımla.

Atilla Sergen Çalbaş 5.2.2012 17:21
Hoş bir yazıydı tebrikler;güven duygusunu betimleyişinizden içinizin yandığı hissi beliriyor,sanki aşk gibi,sanki ayrılık gibi.. belli oluyor ki,ikinci şanstan bahsedenler bu kapıdan nasıl girdiklerini hatırlamıyor..Sevgilerle

Ebrar YEGENOĞLU 5.2.2012 22:41
Yorumunuz için teşekkür ederim. Ama ne ayrılık ne aşk hiçbir acı yok içimde. Sadece güven denilen şeye çok değer veriyorum o kadar. İkinci şanstan bahsedenler se bu kapıdan nasıl girdiklerini gerçekten hatırlamıyor haklısınız. Size de sevgiler.

orhan örs 6.2.2012 15:25
Kalbinin arka kapısındaki asma kilidi açık bıraktın. İçeri girip seni yağmaladılar. Bunun üzerine sen de bir daha hiç asma kilit kullanmadın demek ebrar. Nasıl bir mantıkla yaptın bu işi? Şener Şen'in Şekerpare filminde söylediği gibi; "yapan yapacağını yapmış zaten, ha bir ha iki!.." diye mi düşündün?
Ebrar, o sildiğin şiir de saçmaydı ama bu yazının saçmalığına yanaşamaz bile!
Hayde kalemine kuvvet!!!

Ebrar YEGENOĞLU 6.2.2012 16:18
Herkesin zevki kendine orhan örs. Senin o iğrenc yazılarını da ben begenmiyorum mesela. Kaale alıp altına yorum bile yapmıyorum görüldügü üzere. Herşey ortada, şimdi "Susabilirsin."

orhan örs 7.2.2012 18:43
Bu mu yaşam felsefen Ebrar; herkesin zevki kendine!
Ebrar bırak onu bunu da şu yazıda ne anlattın bi açıkla allasen?
Bir duvar yazısına denk gelmiştim; "EVLENİP BALAYINA GİDECEĞİME BEKAR KALIR ALAYINA GİDERİM" diye. Yazını bu sözle özetlemek mümkün mü?
Bence mümkün! Hatta seni özetlemek de mümkün ve çok kolay. Ama yapasım yok şimdi!

Ebrar YEGENOĞLU 15.2.2012 00:38
Orhan saygılı ol diyorum ve bundan da aşağı seviyene inmiyorum. Sus notasını dene, kafam dinlensin . Taktın bana kafanı. Ben de seni özetlerdim de çok uzun sürecektir bu küstahlıgın tek nüshası sende !


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6960
2 Eyyup AKMETİN 4983
3 Firari Fırtına 4896
4 Mustafa Ermişcan 4382
5 Hasan Tabak 4058
6 Nermin Gömleksizoğlu 3659
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3602
8 Uğur Kesim 3418
9 Sibel Kaya 3359
10 Enes Evci 3036

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1264 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com