Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 3 Puanı: 4978

1 Şubat 2012 Çarşamba 
Aile Terbiyesi Almamışlara Karışmayın
Okunma: 4627

Onları terbiye etmek zordur.
 
Sakın kendinize güvenipde 'ben bu terbiyesizin hakkından gelirim' demeyin. Çünkü gelemezsiniz. Çünkü siz o derece aşağıya inemezsiniz. Ki indiğinizi varsayalım; ne farkınız kalır ondan? 
 
 http://www.yasamvesaglik.com/forum/attachments/dini-bilgiler/838d1263637221-anne1ql9.jpg
 
Bir insan ilk terbiyesini Aile'den alır. Anne-baba ikilisindeki oluşan terbiye alımı o insanın ömrü boyunca aldığı en güzel eğitim ve de terbiyedir. Ki bunu her aile çocuklarına istesede istemese de verir ve o çocuk %95 o terbiyeyi alır. Bu genelleme olarak hep böyle lakin; almamışların sayısıda gerçekten küçümsenir derecede değildir. Yazıktır, günahtır ve üzücü bir durumdur.
 
Bugün bir bayana nasıl davranacağını bilmeyen bir terbiyesiz düşünün? Hatta o bayana akıl almaz derecede rencide edici küfürlerle konuşan yazan bir terbiyesiz düşünün. O terbiyesiz her ortamda nasıl oturacağını, nasıl davranacağını bilmez. Ama bizler toplum olarak onu eğitmeliyiz değil mi? Bu zor. Hadi eğitemedik o terbiyesize alkış tutmakta netin nesidir böyle? Ya da yapılan bir terbiyesizliği seyretmek? Allah'dan revamıdır? Genelde şöyle bir durum vardır. Terbiyesizlerle başedemeyenler nedendir bilinmez hep o terbiyesi alkışlarlar. Şöyle düşünüyorum, o alkışlar ya korkudan (aman bize bulaşmasın) ya da kendi içinde olan terbiyesizliğindendir. Yani terbiyesizi alkışlayanlar terbiyesizliğini gizleyenlerdir, saklayanlardır.
 
Ulu orta terbiyesizliğini beyan eden kişilikleri yıllardır hep gördüm, gözlemledim ve de seyrettim. Ne anladım, hiç birşey. Ama üzüldüğüm doğrudur. Nasıl olur bir insan bu kadar aşağılık ve bir hayvan dışı varlığa dönüşebilir? Bunların örnekleri sokaklarda var, televizyonlarda var, danal muhabbetlerde var, var da var, bitmez yani. Ama her daim seyretmek de üzmez mi insanı? Eee üzer ama bok sıçramasın misali alkışlarız değil mi? Şükür hiç bir terbiyesizi bugüne kadar alkışlamadım ama alkışlayanlarıda lanet ettim.
 
 Yalnız köpek resimleri
 
Köpek beslemeye karar veren aileler, ilk olarak köpeklerini eğitim merkezlerine götürürler. Orda o köpek eğitimini alır ve evine yuvasına dahil olur. Düşünün bakınız köpek diyorum başka bir şey demiyorum. Köpek bile belli eğitimlerini aldıktan sonra aile fertlerine karışabiliyorsa; varın siz düşünün insan olan terbiyesizin durumunu? Bu yıllardır böyledir ve hiç bir Allah'ın kulu herhangi bir terbiyesizle başedememiştir. 
 
Bu vesile ile genelleme yaparak son bulduracağım yazıma. Bu tür terbiyesizlerlerle işim olmaz ve muhatap zaten olacak durumda değilim. Onlara hatta lafım bile yok. Ama o terbiyesizi ve terbiyesiz görüntülerini alkışlayan ellere yazıklar olsun diyorum. Asıl terbiyesiz ahlaksız ve insan dışı varlıklar onlardır.
 
İşte bu yüzdendir, Aile terbiyesi almamışlara karışmayın. Canınız acır, yazık olur size.
 
Sevg...

Yorumlar (26)
Firari Fırtına 1.2.2012 17:15
Bu arada gazetelere bir göz atmışsınızdır.

12 yaşındaki kızını sözleşme ile 5.000 tl'ye satan bir baba haberi. Bakın bu da başka bir terbiyesiz ahlaksız bir insan profili.

Yazıklar olsun, geçmişimize de geleceğimize de....

Sevg...

Ümit Zafer Bağcı 1.2.2012 17:32
Yanlış batılılaşmanın bu konu hakkında bence büyük rolü var...

Firari Fırtına 1.2.2012 17:34
Tam 12'den vurdun konuyu. Aynı fikirdeyiz.

Sevg...

Nevzat Nuri Öztürk 1.2.2012 22:16
Allah o terbiyesizlerin belasını versin o zaman hocam :) Kim, nasıl bir terbiyesizlik etti de bu kadar doldun sen ?

Firari Fırtına 1.2.2012 22:34
Öyle değil Nevzat, ben sadece terbiyesizlere terbiyesizliklerini hatırlatayım dedim. Onlar birbirlerinin arkasından her daim gidenlerdir. Gerçi kişi kendini bilir anlar ama onlar anlamazlar. Çünkü ihtiyaçları oldukları o pis kan, damarlarında mevcuttur.

Yorum için sağol kardeş.

Sevg...

Firari Fırtına 1.2.2012 23:22
Bu güzel oldu Hamad, teşekkürler.

Sevg...

AHDE VEFA 2.2.2012 02:51
Aklın yolu birdir Fırtına, kalbi güzel insan inşallah karşılaşma şansımız olur birgun sohbet icin...Dünden davetlisin ...

Firari Fırtına 2.2.2012 02:54
İnsanı insan yapan değerler var oldukca ve yine bu değerler korundukca; 'dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur' elbette. İnşallah bir sohbet hakkımız olur bu cihanda. Çok teşekkürler Ahde Vefa.

Sevg...

orhan örs 2.2.2012 14:04
Yazını kendi terbiye edilişinle ilgili görsellerle desteklemen müthiş bir kompozisyon çıkarmış ortaya terbiyeli köfte! İkinci fotoğrafta çok sevimli çıkmışsın!
Her zevzekliğine rastlamıştım da kendi kendini buluşmaya davet edip, sonra karışaya geçerek daveti kabul etmek nasıl bir komedidir Finovari Fırtına!..
Len İbiş, yatacak yerin yok şu dünya da ama bir otorite boşluğudur ki senin gibilere de soluma şansı tanıyor işte.

Firari Fırtına 2.2.2012 14:44
Düşünüyordum sadece, nasıl bir örnek verebilirdim bu duruma diye? Gerçi bakınız düşünmeye de gerek yok, örneklemeye de. İnsanlar her daim kendilerini belli çerçevede belli ederler. Çünkü saklama kapasiteleri bile olmayan bu türler, birazda saf oluyorlar.

Geçenlerde Sevgili Oruç Yıldırım'ın bir yazısına yazdığım yorumumdan alıntı bir cümlemle anlatmak istediğimi bir kere daha vurguluyorum.

"Diğer yaratık için ise ne duam vardır ne bedduam. Es geçerim hoş olurum."

Sevg...

By Pencil 3.2.2012 03:55
Çok tanıdık bir ''İnsansın'' Firari. Son yorumuna cevap!

Firari Fırtına 3.2.2012 12:08
Yabancı kalmayalımda tanıdık olalım Arif. Böylesi daha iyi değil mi?

Sevg...

Mehmet Turgut 3.2.2012 12:59
Köpek bile terbiye edilebilirken,Ne yazık ki çoğu insana gem vurulamıyor.

orhan örs 3.2.2012 13:14
Yiğido Firari, ekibi dökmüşsün yine buraya. Uzun zamandır ortalıkta olmayan 'grup' ufak ufak gelmeye başlamış. Tek tek cevap ister misiniz yoksa alışkın olduğunuz şekilde topunuzun birden mi seceresini mi sayayım. Ama henüz tamamlanmamışsınız. Biraz daha sabır!
Firari, Ayşe Sever diye bir şey vardı sizin masanın değişmez ismi. Ne oldu o? Hakkın rahmetine sırnaşacak yaşlardaydı gerçi. Yaşıyor mu?
Şimdilik gevşemeye devam et Firari. Esnekliğinin sınırına geldiğinde yine konuşacağız.Firari Fırtına 3.2.2012 13:35
Sevgili Mehmet Turgut, tamamen haklısın. Üzüntümde zaten bu işte.

O köpeğe kurban olurum ben ama o iki ayaklısı ile işimiz olmamalı. O yerinde dursun, insanlar başka bir güzeldir. Kalemler insanı yazsın, güzel olan hayvan sevgilerini yazsın. Diğerleri için parmaklarımıza ve klavyemize yazık.

Teşekkürler yorum için.

Sevg...

Firari Fırtına 3.2.2012 13:37
Genel olarak,

Güzel insanların bir araya gelmesi, etkileşim teorisi gereği it ile itlerin buluşmasından iyidir. Yine güzel insanların bir araya gelmesi güzel olan paylaşımları ve insan kaynaşımlarını kuvvetlendirir. İti ile itin bağı paylaşım gerektirmez ve güç yoktur.

Kapımız insan olana her daim açık ve yüreğimiz sonuna kadar geniştir. Gerisi boş oğlu boştur.

Sevg...

orhan örs 4.2.2012 13:49
Firari, açık olan kapın değil. Geniş olan da yüreğin değil. Evet, bir açıklık ve genişlik var sende ama o da maskelemeye çalıştığın gibi değil.
Firari senin durumun adı yalama olmuşluk. Ben tanımını yaptım. Şimdi başla yaptığım tanımı güzellemeye!
Koş İbiş Koş!..

Firari Fırtına 4.2.2012 14:09
Bir dert var ise ve o dert nedir bilinmiyorsa, tartışmak yersizdir. Dert nedir bilinmesi gerekir ki ona göre tartışalım. Şahsen benim derdim yok, ya senin?

Sevg...

orhan örs 4.2.2012 14:12
Ne tartışması len kauçuk! Seninle tartışan kim?

Firari Fırtına 4.2.2012 14:16
Kullandığın dilin farkındasın değil mi? İşte senin halin ve vaktin budur ve değişmez. Derdini söyle ve çek arabanı.

Sevg...

Ebrar YEGENOĞLU 4.2.2012 20:47
Yorumları gördüm ve hemen şu herkesin gıcık kaptığı Orhan Örs'e bir cevap vermem gerektiğini düşündüm.

Orhan Örs, benim şiirime yorum yapmışsın "Herkes yazmak zorunda değildir." diye. Hemen profiline baktım, acaba çok mu iyi yazıyor bu adam dedim ama yazılarının benimkilerden çok da öte olmadığını gördüm sonu olarak. Anlam veremedim neden şevk kırmaya çalışıyorsun? İlerde eline kitabımı alıp okuyacaksın işte o zaman dalga geçersin şekerim. İçinde kalsın şimdilik.

Yorumlarda bir arkadaşdan bahsederken(Ayşe Sever) "Hakkın rahmetine sırnaşacak yaşlardaydı. Yaşıyor mu hala o?" dediğini gördüm. Sana ne arkadaşım. Allah öyle büyüktür ki bir insanı senin yaşlarında öldürmesini de bilir, yüz yaşına kadar dinç yaşatmasını da bilir. Sana ne? Bu ne biçim bi saygısızlıktır ya sinirimi bozan asıl nokta bu oldu zaten.

Ayrıca,ataşmak sadece köpeklere ait bir davranış türüdür. Sen etrafındakilere sataşırken, etrafındakilere 'Sen bir köpeksin.' cümlesini üstü kapalı bir şekilde kurarken kendini gözardı etmişsin galiba. Hıı ne dersin?

orhan örs 6.2.2012 15:17
Firari; didi!..

Ebrar, cevap vereyim dedin, vere vere bu cevabı mı verdin!.. Cevabının her cümlesini ayrı ayrı değerlendirmek eğlenceli olurdu da o kadar uğraşa deymezsin! Kitabın çıkabilir gerçekten ama bir kitapçıya gittiğin zaman raflara bir bak bakalım yazarların okunmaya değer olanlarının gerzeklere oranına! Yani öyle ki, senin bile kitabın olabilir, şaşırmam!

O söylediğim isimle bir telepati kurmuş olman isabet olmuş. Çünkü gerek yazı gerek yorumlarınız aynı kokuşmuşlukta! Daha güzeli ne biliyor musun; bu sitede dolaşan firari gibi gevşeklerin çevresinde yeşeriyor olmanız. Yani ben firari'ye söylediklerimi onun hareketlerinden ispatlayamazsam çevresindekilerden ispatlayabilirim.

Bana karşı yaptığın hırsın düzeyini bilmiyorum ama olduğum her yere atlama Ebrar! Özellikle de mesaj olayına. Eğer bir mesajınla daha karşılaşırsam cevabı buradan, ağır şekilde veririm. Sizlerin kırkınızdan sonra başınıza gelen hiperaktivitelerinizle uğraşmak niyetinde değilim. bu yüzden uzağımdan uzağımdan yürüyün!!!

Bu yorumun uyarı amaçlı olduğunu hatırlatırım. Cevabının son paragrafını cevaplamayı sonraya bırakıyorum bu yüzden.

Ebrar YEGENOĞLU 15.2.2012 00:47
Kırkımızdan sonra mı? Yaşım 18 memnun oldum Orhancım. Ayrıca ben kimsenin etrafında felan dolaşmıyorum ben haklının tarafındayım hep! Avukatlık damarımda var, hayatımda oldugu gibi. Herneyse karışmasın olaylar. Ben sadece firarinin yazılarını çok begeniyorum o kadar. Kimse kimsenin çevres,nde dolaşmıyor yani sonuc olarak buradaki kimseyi kişisel olarak tanımıyorum, tanımak da istemiyorum. İstediğini söylemek de serbestsin herkes kendi kalitesiyle meşguldür.

Hasan BİNBUĞA 3.2.2013 12:31
Yemek dururken bulaşığı ile ilgilenmenin kime ne faydası olabilir ki... hep birlikte güzel yazılar yazıp, kendimizi geliştirmemiz daha iyi olmaz mı.. Normal bir yazıyı bir hakarete vardırmak ne kadar da üzücü.

Firari Fırtına 30.8.2013 00:22
Bazı insan görünümlü insancıklar hala ortalıkta başı boş köpek gibi havlamaya devam ediyor ya... Üzülüyorum gülüyorum. Bari insan olamadınız..azcık ta olsa hayvansi salgılarınızı gizleyinde herkes görmesin. Ne bu ya? Çocuk gibi manyak manyak yaşam şekli...


ibrahim ÖZDEM 15.2.2014 06:19
Eline Bileğine Yüreğine Sağlık Kardeşim...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7008
2 Eyyup AKMETİN 5244
3 Firari Fırtına 4978
4 Mustafa Ermişcan 4421
5 Hasan Tabak 4099
6 Nermin Gömleksizoğlu 3697
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3647
8 Uğur Kesim 3449
9 Sibel Kaya 3399
10 Enes Evci 3074

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:7 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com