Halit DURUCAN  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 13 Puanı: 2447

15 Mayıs 2012 Salı 
TERSTEN OKU, DOĞRU ANLA
Okunma: 1682

TERSTEN OKU, DOĞRU ANLA
 
Sportif faaliyetlerin tamamı evrenseldir. Dili, dini, ırkı yoktur. Dünyanın tüm ülkelerinde çeşitli branşlarda spor faaliyetleri yürütülmektedir. Yılın belirli dönemlerinde ülke takımları diğer ülke takımlarıyla karşı karşıya gelmekte, dünya insanlığına heyecanlı ve keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Birbirlerini tanımayan milletlerin bir araya gelmesini ve birbirlerini tanımasını sağlamaktadır. Rakip ülkelerin sahalarına gidenler, gittikleri ülkenin misafirleri durumundadır.Misafirler, dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, el üstünde tutulmalı, onlara gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır. Misafirperver bir millet olarak bizler, diğer milletlerle birlikte bu özelliğimizi kaybetmiş durumdayız. Sahada verilen mücadele sonrasında, tribünlerde rakip takım aleyhine çirkin tezahüratlar yapılmakta, sahaya sert cisimler atılmakta, hakemler ve sporcular yaralanmaktadır. Bu çirkin taşkınlıklar bir ceza olarak takımlara dönmektedir. Yeni nesil, kavga ve küfür psikolojisi ile maçlara gitmektedir. Bu psikoloji trübünlerden beslenerek şiddete dönüşmekte (sürü psikolojisi) pek çok olayın yaşanmasına, pek çok insanın yaralanmasına ve bazı insanların da ölmesine sebep olmaktadır.Türbinlerde kırılan koltuklar da takım ekonomisine bir zarar olarak dönmektedir.

Pek çok insanın gönlünü süsleyen bir takım mutlaka vardır. Kimi taraftar, takımının renklerine gönül verir, kimisi takımının tarihi geçmişine bakarak taraftar olur. Takım taraftarları, takımlarının başarılarıyla gururlanır, başarısızlığı ile yerinir veya üzüntülü bir sezon geçirir. Türkiye liglerinde yapılan müsabakalarda pek çok olayın olduğunu, olaylar sonucunda aşırı sevinç veya travma sebebiyle magandaların açtığı ateş sonucunda bebeklerin ve çocuklarında aralarında bulunduğu pek çok insanımız maalesef hayatını kaybetmiştir. Şiddet, tirübünlerden saha içine kadar sirayet etmekte, hakemlerimiz ve sporcularımız komalık edilmektedir. Fanatizmin kötü bir şey olduğunu söylediğimiz halde, fanatizm bir terör hadisesi olarak önümüze çıkmaktadır. Taraftarlara doğruyu aktarabilmemiz için acaba şu şekilde mi telkinlerde bulunmamız gerekiyor?
 
*Spor barbarlıktır, şiddettir! Bir taraftar barbar olamadıktan sonra asla bir takımın taraftarı olamaz. *Rakip takımları karşılarken elinden geldiğince şiddete başvur. Onların otobüslerini yak, sporcularını hastanelik et.
*En büyük takım bizim takımdır. Bizim takımı yenecek takım daha anasından doğmadı. Hele bir yenmeyi dene; bak dünyayı sana nasıl zindan ederim.
*Maç seyretmeye giderken mutlaka yanına içi su dolu pet şişe al. Mümkünse bir cep telefonu yedekle. Ceplerini bozuk para ile doldur. Sahada takımını savunmak ve rakip takıma gözdağı vermek için bunları rakip sporcuların kafalarına fırlat. Öyle bir fırlat ki, yaralansın ve oyundan çıksın.
*Sahada yenemediğin rakiplerini bir yolunu bulup masa başında yenmelisin. Unutma ki, hedefe varmak için her yol mubahtır!
*Küfür, sporun envanterinde vardır. Rakip oyuncuları oyundan düşürmenin en güzel yolu, rakip sporcuların analarına ve avratlarına küfür etmektir. Şayet iyi bir taraftar isen bunları yapmaktan gurur duyarsın!
*Yenildiğinde, rakip sahadan ayrılırken mutlaka işyerlerine, araçlara zarar vermelisin. Yoldan geçenleri ezmelisin. Sokaklarda terör estirmelisin. Böylece gerçek bir taraftar olduğunu ispatlamış olursun!
 
Spor, genel anlamda insanlara hoş ve keyifli dakikalar yaşatan, birbirini tanımayan insanların kaynaşmasını sağlayan sosyal bir faaliyettir. Tribünlerde, kahvelerde veya evlerde pek çok insan bir araya gelir ve bu keyifli, heyecanlı dakikaları birlikte yaşarlar. Uygar insanlar, takımları yenilse bile rakip takımı selamlar, alkışlar ve tebrik eder. Karşı taraftar guruplarıyla birlikte ortaya çıkan bu başarıyı birlikte kutlarlar. Galip takım taraftarları da, yine medeniyetin gereği olarak yenilen rakibini verdiği mücadeleden dolayı tebrik ve takdir eder. Ortaya çıkan sonucu bir festival havasında paylaşırlar. İnsanların bu olgunluğa erişebilmesi için evvela zihinlerde büyük bir devrimin yapılması kesinlikle şarttır. Bu ise ancak eğitimle mümkündür. Aksi halde bu özlenen uygarlık seviyesine ulaşabilmemiz hayal ötesi bir beklenti olmaktan öteye geçemeyecektir. Bu anlamda; 2011-2012 yılının şampiyonu GS’yi kutluyorum. Sıkıntılı bir dönem geçirmesine rağmen, taraftarıyla, futbolcusuyla, teknik direktörü ve yöneticileriyle olağanüstü bir birlik ve dayanışma örneği göstererek şampiyonluk yarışında daima var olma mücadelesi veren FB’yi de gönüllerin şampiyonu olarak görüyor ve onları da bu onurlu mücadelelerinden dolayı kutluyorum.
 
Onurlu ve uygar bir taraftar olabilmemiz temennisiyle,
 
Halit DURUCAN
14.05.2012

 
 
 
 

Yorumlar (3)
nasuh kalender 15.5.2012 05:48
Halit Ustam, çok yerinde ve doğru mesajlar içeren bu güzel ve oldukça güncel yazınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.
Madde imleri ile kaleme aldığınız ironik cümlelerin sizin de belirttiğiniz gibi ters okuyup doğru anlamamıza yol açacak olmasını temenni ediyoruz. Böyle bir yol izlemekte haklısınız, çünkü düzgün ve gerçek mesajlarla ancak buraya kadar gelebildik. O zaman haydi aykırılıktan ve tezattan medet umalım!...
Selam ve muhabbetlerimle...

ayse sever 16.5.2012 12:24
HOCAM SİZİN KALEMİNİZE YORUM YAPMAK GİBİ BİR LÜKSÜ KENDİMDE GÖRMÜYORUM ,GÖREMİYORUM ... LAKİN SİZE SAYGILARIMI SUNMADAN DA EDEMİYORUM HER ZAMANKİ GİBİ EN DOĞRU ANALİZLERİ YAPMIŞSINIZ..

Halit DURUCAN 17.5.2012 01:45
Ayşe kardeşim hakkımdaki bu güzel düşüncelerin için teşekkür ediyorum. Siz sevgili kardeşlerim saygıyı en çok hakedenlersiniz. Saygılarımla


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6976
2 Eyyup AKMETİN 5052
3 Firari Fırtına 4908
4 Mustafa Ermişcan 4398
5 Hasan Tabak 4074
6 Nermin Gömleksizoğlu 3673
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3621
8 Uğur Kesim 3430
9 Sibel Kaya 3376
10 Enes Evci 3050

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:743 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com