Emre Altun  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 58 Puanı: 1059

12 Kasım 2018 Pazartesi 
Masabaşı Hayat ve Geçen Aylar Yıllar
Okunma: 552

Günlerim, evde geçiyor. Hayatım boyunca da evde vakit geçiren biri oldum. Masamın başında olmak bana mutluluk veriyordu. Ya ders çalışır oluyordum ya da kitap okuyor oluyordum. Hayatımı özetleyecek olan iki kelime seçseydik: Masa başında, yeterli olurdu. 
 
Masa başında olmanın, getirdiği olumsuz yanlar var. Kambur oluyorsunuz, göbek bağlıyorsunuz, hareketsizliğin getirdiği bir melankoli içinde oluyorsunuz. İyi yanları yok mu, tabii var. Kendiniz olmak için gerekli tefekkür ortamına sahipsiniz. İnsanın en iyi dostu olan kitaplarla baş başasınız. 
 
Masa başında olmanın eksileri ve artıları tartılsa, artılar biraz ağır basar. Eksileri soğurmak için bazı şeyler yapmak lazım, neler olabilir:
1) Her gün biraz yürüyüş yapmak içinizi açar. ( Maalesef memleketim Bitlis, yılın çoğunda soğuk havanın hakim olduğu bir yer olduğundan yaz ayları dışında bunu pek uygulayasım gelmiyor. Belki sizin memleketin iklimi müsaittir. Hele bir de İstanbul'daysanız, Boğaz'da bir yürüyüş ne güzel olur. )
2) Haftanın bir ve ya bir kaç günü spor yapmak faydalı olur. Havalar güzel olduğunda Basketbol oynamak hoşuma giderdi. Kış aylarında bir "fitness" salonuna gitmeyi düşünüyorum, inşallah üşenmem. 
3) Masa başında uzun durmak yerine, ara sıra masadan kalkıp evinizde ya da ofisinizde tur atabilirsiniz. 
...) maddeler uzayıp gidebilir. Benim aklıma ilk bu üç madde geldi. 
 
Önemli olan üretmek galiba. Yoksa masa başında geçen zamanın da bir kıymeti kalmıyor. Tabii kitap okuyarak geçen zamanı da üretmeye dahil ediyorum. Çünkü onda da hayal sinemasında çok güzel filmler çekiyorsunuz. 
 
Kasım ayının ortasındayız. Peygamber Efendimizin Safer ayına girerken "Ya Rabbi, Safer'in girişini bize hayırlı eyle..." on beşine gelindiğinde " Ya Rabbi, Safer'in çıkışını bize hayırlı eyle..." dediği rivayet edilir. Burada şuna işaret olduğu söylenir ki, bir ayı değerlendirirken ilk on beş gün çok önemlidir ve sonraki on beş gün ay elimizden kayıp gider. Kasım ayını da yarıladık ve bir kaç gün sonra uğurlayacağımız günlere gireceğiz. 2018 senesinin de sonuna geldik. Aralık adı üzerinde eski yıl ile yeni yıl arasında bir "aralık" . Bunu bir muhasebe ayı ve ön-planlama ayı olarak değerlendirmeliyiz. 2019'da kendimize yeni değerler katmak, özgeleceğimize ve kariyerimize doğru tuğlalar eklemek için düşünmemiz lazım. 
 
Her gününüzün her anınızın her yılınızın bir öncekinden daha güzel daha iyi daha kamil olması dileğiyle, selametle kalın. 
 

Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6995
2 Eyyup AKMETİN 5216
3 Firari Fırtına 4967
4 Mustafa Ermişcan 4413
5 Hasan Tabak 4090
6 Nermin Gömleksizoğlu 3688
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3638
8 Uğur Kesim 3442
9 Sibel Kaya 3391
10 Enes Evci 3065

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:818 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com