.. ..  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 1 Puanı: 6998

7 Ağustos 2010 Cumartesi 
"Azrail Sen Bir Meleksin" 1.Perde-6.Tablo'dan bir sahne
Okunma: 2185

............................................................................

HEDİYE       (şefkatle bakar Mazhar’a) Ayy yazııık.  Burada uyuyakalmış adamcağız. (İçeri gider, battaniye alır gelir. Mazharın üzerini örter ve öper.) İyi geceler baba. (Tekrar içeri gider. Tiktaklarla geçen zaman duyulur. Sonra uhrevi bir ortama bürünür sahne. Kırmızı bir spot, duman, ney sesi. Karanlığın içinden pelerinli bir bayan çıkar. Elinde bir ajanda vardır. Gelir, Mazhar’ın başucuna oturur. Mazhar uyanır, afallayarak kadına bakar.)

MAZHAR       Sen de kimsin? Selamun kavlen…  (eliyle kişeler) Kış… Kış…

MELEK 1       (tatlı bir sesle gülümser) Beni kişeleyerek gönderemezsin Mazhar Fuat Özkan. Gidersem sende geleceksin benimle…

MAZHAR       (kekeleyerek) Na-na-nasıl yani? Nereye götürecekmişsin ki sen beni?

MELEK 1       (ajandaya bakar, gülümser) Bir üst makama terfi ettiniz. Ben de size refakat etmeye geldim.

MAZHAR       (kekeleyerek) A-a-a-ama benim daha zamanım vardı. Yani şimdi olmaması lazım.  Bi-bi-bi daha kontrol eder misiniz?

MELEK 1       (gülümseyerek) Gelenlerin hepsi aynı şeyi söylüyor zaten. Hiç duymadık “Benim zamanım geldi” diyeni daha. Dosyası kaybolmuş bir kadın vardı. Adı Cavidan… Tam otuz yıl önce ölmesi gerekiyorken dört ay önce 90 yaşındayken alabildik kadını. O bile itiraz etti “Ben daha yaşıycam” diye. Tahsilâtı keneyle yapmıştık.

MAZHAR       Ta-ta-tahsilât mı? Ne tahsilâtı?

MELEK 1       Bu can size borç olarak verilmedi mi Mazhar Fuat Özkan? Bir can borcu yok mu herkesin? İşte bizde senedin günü gelince alacak sahibi adına tahsilât yapan tahsildarız.

MAZHAR       Se-sen o musun? A-azrail yani? Kadın olduğunu bilmiyordum.

MELEK          (gülümser) Hayır ben o değilim. Aslında onun gelmesi gerekiyordu ama şu sıralar o kadar yoğun ki… Ortadoğu’da iki tane devlet var. Azrail’e o kadar çok iş çıkarıyorlar ki bazen böyle perakende işlere ben gelmek zorunda kalıyorum.

MAZHAR       Se-sen kimsin peki?

MELEK 1       Ben İsrafilim.

MAZHAR       Do-doğruya. Tüm dünyanın canını almak ancak bir kadına yakışır.

MELEK 1       (gülümser) Biz meleklerin cinsiyeti yoktur Mazhar Fuat Özkan. Din Kültürü dersinde öğrenmedin mi bunu? Gördüğün, mana âleminden madde âlemine gelirken bindiğimiz bir vasıta sadece. İlyas Salman görünümünde de gelebilirdim karşına. Uyanınca onu mu görmek isterdin, beni mi?

MAZHAR       Peki neden sen?

MELEK 1       Kalü Bela’dan, Mahşere kadar tek bir vazifeyle yükümlüyüm. Onun da günü, saati belli değil. Yaradan “çal” diyecek bana, bende çalacağım. Elinde Sur, bekle bekle dur… Böyle ufak görevler de bana staj vazifesi görüyor. Gerçi siz insanoğlu bu gidişle bana iş bırakmayacaksınız gibi görünüyor. Bir timsah bile karnı tok ise bir balığa ilişmezken siz zevk için, petrol için, para için, töre için birbirinizi öldürüp duruyorsunuz.

MAZHAR       Peki neden ben?

MELEK 1       Sıran geldi de onun için Mazhar Fuat Özkan. (Güler) Aslında geleceğini duyunca bayağı sevinenler oldu.

MAZHAR       (şaşkın bir ifadeyle) Kimmiş onlar.

MELEK 1       Barış, Cem ve Bahadır. Güzel bir grup kurdular orada “İlahi ekspres” diye. Ama iki basçıyla bir vokal lazımmış gruba. Seni duyunca M.F.Ö. geliyor sandılar. Ama isim benzerliği olduğunu anladılar sonunda.

.....................................................


Yorumlar (12)
.. .. 7.8.2010 12:20
Şu anda prova aşamasındayız. 20 Ağustos günü başlıyor provalar. İlk eklediğim sahneyi çok beğenen arkadaşlarıma küçük bir hediye daha sunmak istedim.

Arzu . 7.8.2010 14:20
Bu küçük "Hediye" de çok güzel, tebrikler

.. .. 7.8.2010 20:58
Anlıyorum. Yazarken ben de tereddüt etmedim değil. Ama ortada bir tiye alma yok. Aksine sevimli bir üslupla ahiret gerçeği anlatılıyor. İnan ben de karnıma ağrılar girerek, haddimi aşmamaya çalışarak yazdım bu bölümü. Bugüne kadar korkutulduğumuz varlıkları tatlı bir yolla anlatmak istedim. Ki aynı durumun Türk tiyatrosu ve sinemasında defalarca yapılmış, benimkinden daha yüksek dozda örnekleri var. Ben seni bilirim. Yanlış anlaşılma yok merak etme. Bu arada son sahnede Azrail'i ben oynayacağım galiba. Bunu duyunca benden nefret etmezsin inşallah.

.. .. 7.8.2010 21:21
Unutmadan. Oyunun tamamına bu konu hakim değil. Sadece iki sahnede var. Oyuna daha çok bir aile komedisi, bir kara mizah diyebiliriz...

.. .. 8.8.2010 12:33
Bugüne kadar çoculara hep Allah'tan korkmayı öğrettik. Bence Allah'ı sevmeyi öğretmeliyiz. Korktuğu için değil, sevdiği için inanmalı çocuklar, O'na ve hizmetkarlarına. O sahnenin amacı biraz da bunu vurgulamak. Yani 'Azrail de bir melektir...'

.. .. 8.8.2010 12:36
Evet, Barış-Cem-Bahadır Abilerimi de anmak istedim. Ben o günlüğü unutmuştum, sen unutmamışsın...

dilara abacı 9.8.2010 15:26
sınavlarım yüzünden eylül başında dönemk zorunda kalıcam izmire ve muhtemelen izliyemiycem kuzenlerimi oyuna yollayıp gizlice oyunu kasete almalarınımı istesem acaba

Sedef Kara 9.8.2010 16:19
Azrail'in yerine,İsrafil'in gelmesi çok güzel olmuş bence.Hep insanlar mı yoğun olacak? Malum şu sıralar yaşananlar düşünülünce yoğun olmaması tuhaf olur.Tebrik ederim Mustafa,inşallah ben bu oyunu izleyemeden bana da uğramaz israfil... Vallahi özel istek yaparım,siz de varsınız oyunda gelin beraber izleyelim diye

.. .. 9.8.2010 20:06
Korsan çekim yapmak için uğraşmaya gerek yok. Oyunun zaten DVD leri olacak. İzleyemeyeceklere gönderebilirim videoları.

Nymphe ehp 10.8.2010 16:42
İlk bana ilk bana!!!İlk bana gönder o zaman

.. .. 10.8.2010 19:32
Ben siteye bir indirme linki veririm oradan indirirsiniz. Daha pratik olur.

mustafa taşkıran 23.8.2010 11:22
mustafa kardeşim çok emek verdi sağolsun.mazhar karekterini muhtemelen ben canlandırcam merakla bende bekliyorum ogünü.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6998
2 Eyyup AKMETİN 5224
3 Firari Fırtına 4969
4 Mustafa Ermişcan 4414
5 Hasan Tabak 4091
6 Nermin Gömleksizoğlu 3690
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3639
8 Uğur Kesim 3443
9 Sibel Kaya 3392
10 Enes Evci 3066

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:874 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com