Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 3 Puanı: 4978

13 Ocak 2011 Perşembe 
KİM-VRZ-SSA Ayarlarınızı Yapınız!..
Okunma: 2951

KİM-VRZ-SSA  Ayarlarınızı Yapınız

Bu yazıda bir büyüğümün tavsiyelerinden yararlanarak bir kaç değer yargılarından ve değer yargılarının İnsan'a neler kazandırabileceğinden söz etmek istiyorum. Toplumda bir yer sahibi olmak istiyor isek kendimizi geliştirmek şarttır. Aksi halde ne yerimiz olur ne yurdumuz.

KİM? Kendinizi, İlişkilerinizi ve Mesleğinizi Geliştirin

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız 3 şeyi geliştirmeniz gerekir:

1. Kendinizi “K”
2. İlişkilerinizi “İ”
3. Mesleğinizi “M”

“KİM” geliştirmek, her yaşta yapmanız gerenek önemli bir uğraştır.

Kendinizi” geliştirin. İlişkilerinizi” geliştirin. Mesleğinizi” geliştirin.

Başarılı olmak için disiplinli, etik ve metodik çalışmak gerekir. Hayatta yapmanız gereken o kadar çok şey önünüze gelecek ki birçoğunu yapmaya ya zamanınız, ya paranız, ya enerjiniz, ya imkanlarınız, ya da isteğiniz yeterli olmayacak. O nedenle yapmak istediklerinizi belirlerken seçici olmak zorunda kalacaksınız. Önceliklerinizi doğru belirlemeniz gerekecek.

Hayatta yapmak istediklerinizi belirledikten sonra, bunları başarılı bir şekilde yapabilmek için “Kendinizi”, “İlişkilerinizi” ve “Mesleğiniz” geliştirmek için çalışmanız gerekecektir.

Kendinizi Geliştirin “K”

Herşey kendinizle başlar. İyilik, kötülük, sağlık, neşe, mutluluk, başarı, başarısızlık, hepsinin merkezindeki şey aynıdır. “Kendiniz”. Başarısız olduğumuz zaman hemen çevremizi suçlarız. Mutsuz olduğumuz zaman nedenini başkalarında ararız. Huzursuz olduğumuzda, bizi huzursuz eden şeyin bizim dışımızda olduğunu kabul ederiz. Kızdığımızda bizi kızdıranın karşımızdaki olduğunu söyleriz. Hepsinin merkezinde kendimizin olduğunu düşünmeyiz. Aslında her davranışınızın, her duygunuzun, her ruh halinizin merkezinde “Kendiniz” olduğunu her zaman hatırlayın. Üzülen kendim, darılan kendim, kızan kendim, öfkelenen kendim, bağıran kendim, sevinen kendim, mutlu olan kendim, neşelenen kendim. Hep kendim diye düşünürseniz hayata bakış açınız değişebilir. Olaylara karşı tavırlarınız farklı olmaya başlar.

Kendinizi geliştirmeden başarılı olmayı beklemeyin. Kendinizi geliştirirken kişiliğiniz de gelişecektir. Hayatta elde edeceğiniz bir çok güzel şeye kişiliğiniz sayesinde kavuşacaksınız. Kişiliğiniz sizi ya yüceltecektir ya da yerinizde saymanıza neden olacaktır. Hayatta her konuda hep ileri gitmek isiyorsanız, o zaman kendinizi geliştirmek için her anı ve her fırsatı değerlendirmelisiniz.

Yaşamınız devam ettiği sürece kendinizde şu üç şeyi geliştirmeniz gerekir:

1. Vücudunuzu [V]
2. Ruhunuzu [R]
3. Zihninizi [Z]


VRZ Ayarınız Tamam Mı?

“VRZ”, birbiriyle uyum içinde olması gereken üç silahşor gibidir. Her biri ayrı ayrı belirli bir seviyeye gelmeden başarıyı yakalamak mümkün olmaz. Her işte, her meslekte ve her konuda değişik VRZ uyumu gerekebilir. Bu uyumu sağlamak başarıya ulaşmak için önemlidir.

Vücut sağlığınızı, ruh sağlığınız ile birleştirp, zihninizi onaların motor gücü olarak kullanarak, hedefinize doğru kilitlenin ve gaza basın. Sonuca ulaşacaksınız.

Bazı hedeflere ulaşmak için vücüt sağlığınız, bazılarına ulaşmak için ruhsal sağlığınız, bazılarına ulaşmak için ise zihinsel gücünüzün ön plana çıkması gerekebilir. Başarmak istediğiniz işe göre VRZ önceliklerinizi belirleyin.

“V” ayarınız tamam mı?
“R” ayarınız tamam mı?
“Z” ayarınız tamam mı?


“VRZ” ayarınızının tamam olması için “V”, “R” ve”Z” ‘nizi üç şeyle yapıştırmanız gerekir. Yapıştırmak için kullanmanız gereken malzemeler:

1. Sevgi
2. Saygı
3. Ahlak [etik olmak]

Öyleyse ne duruyoruz. Kendimize bir iyilik yapalım ve tüm bu ayarlarımızı geliştirelim. İşin başı ve sonu SEVGİ olmak şartıyla. Sevgi varlığı ve hissi yok ise hiç bir olgunun değeri de yoktur. Saygı ve Ahlak ise olmazsa olmazlardandır.

Hepinizin huzurunda büyüğüm ağabeyim Bülent beye teşekkürlerimi sunmak isterim. O bu çerçevede bu gelişimleri en iyi yapan iyi bir örnek kişiliktir. Soyadını burdan vermek istemiyorum, haliyle izin almam lazım soyisim bildirmem için. Ama okur izin verir ise yayınlarım. Hatta başka değerli yargılarını ve düşüncelerini de.

Sevg...

Yazan: Firari Fırtına

Yorumlar (49)
orhan örs 13.1.2011 10:55
Çok lazımdı Firari!.. Kişisel gelişimden bahsederken "ayar" gibi bir tabir kullanman bu konuya bakabileceğin en yüksek tepeyi göstermesi açısından çok belirleyicidir. Yalnız paşam bu yöntemlerin yapıcıları ve uygulayıcılarının 'ayar'ları nasıl bozulmuşsa artık, ancak 'fabrika ayarlarına' döndürülebildiklerinde belki insan olmaya sıfırdan başlayabilirler.
Firari, sana özel bir sorum olacak; "Arada bir de olsa hiç susmayı düşün müyor musun?" Düşünmüyosan rica edeceğim bir düşün. En azından o düşünme süresinde sesini duymamak lüksüne sahip olacağım. Ve bu nerden baksan cennet huzuruna eş!..

Firari Fırtına 13.1.2011 11:08
Sevgili Orhan,

Ayarlar bölümüne girip fabrika ayarlarına dönüş bile bir çare olmayacaktır ayarı bozuk şahsiyetler için. Lakin şunu başarabiliriz; öğretinin yaşı yoktur. Kişi her ne ortamda olursa olsun yaşı kaç olursa olsun bazı değerleri öğrenebilir ve bu uğurda kendince de olsa kendi ayarlarına katkıda bulunabilir diyoruz. Bu ayarlar gerçekten toplumun her parçasında olması gereken ayarlar değil midir? Hoş bir çok insanda bu ayarların fazlası bile var onlara eyvallah ama sayıca azınlıkta olmaları üzüntü sebebimdir.

Susma konusuna gelince, bir gün hakikaten susacağım. O gün senin bayramın olsun. Çünkü o gün ben de bayram edeceğim. Ki yakın mıdır bilmiyorum ama yakın olması için elimden geleni yapıyorum. Yazarak zaman geçiriyorum can sıkıntımı atıyorum. Onun dışında belli bir hükme amacım gayem yoktur. Yani sen gibi takılıyorum dersek, yeridir.

Sevg...

.. .. 13.1.2011 13:08
Ama benim TT* ayarlarımı bozanlar var Daniel.
Onu ne yapıcaz?*(Tepemin tası)

Firari Fırtına 13.1.2011 13:33
Onlara ayar çekeceğiz kardeşim. Kırmadan üzmeden hemde :)

Sevg...

By Pencil 13.1.2011 13:53
Reset şart Firari. Bırak kişiliği olup ayar yapmayı, insan olduğunu unutanlar var :) Yazı için teşekkürler..

Firari Fırtına 13.1.2011 14:04
Onlar ayrı bir katagori. Ayar meselesi için düşündüklerimde hala bir umud var diye öyle yazdım. İnsanlığını unutanlar için bu ayarların faydası yok, mümkün değil yani.

Sevg...

orhan örs 13.1.2011 14:07
Farkında mısın Firari, herhangi bir yazın yazı olması yönüyle değerlendirilmiyor. Yani kimse kalkıp demiyor ki, bak arkadaşım şurda şöyle bir eksiklik var, şurası şu sebeplerden dolayı güzel olmu, şu konulara biraz daha dikkat et yazarken gibi gibi gibi... Her yazının altı, saçma bir chat odası oluyor.
Örnek; "Reset şart Firari. Bırak kişiliği olup ayar yapmayı, insan olduğunu unutanlar var :) Yazı için teşekkürler.."
Bu örnek bir yorum örneği değil, iki lafın belini kıralım mantığıdır.
İşte senin yazına altlık olan kişisel gelişim konusuda böyle saçmalıkları yaratır. İnsan ilişkileri dediği şey budur. O kadar yüzeyseldir ki, gelen ağam giden paşam der çekilir kenara. Tam ortasına durduğun bu yüzeysellik berbat bir görüntü kirliliği dışında bir şey ortaya koymuyor/ koyamaz.

Susman konusunda ki talebime gelince, ben onu gıcıklık olsun diye yazmadım. Çok ciddi olarak yazdım. Çünkü bu gidişatın adı argo sözlüğünde açıkça belirtilmiştir ve hiç hoş bir ad değildir. Susarsan en azından bir süreliğine o tanımdan çıkma imkanı yaratmış olursun kendine. Bak şimdi ben bunları söyledim ya, bundan sonra gelecek yorumları (gelirse elbette) dikkatle izle. Ne demek istediğimi daha net anlayacaksın.

By Pencil 13.1.2011 14:33
Bak Firari rant sağlamak amacında olan takıntılı bir gencin feryatları bu yazılar... Yazık ki yorum denilince aklına çirkeflikten başka birşey gelmeyen bir yorumcu... Kibir ne kadar aşağılıyıcı şekillere sokuyor insanı, burdan ve diğer yazıların altındaki "yorumcuyuz" diye kaş yapacaz derken göz çıkartan kişilerde görebilirsin. Ve kendi yargılarını görüşlerini en üst düzeyde tuta bilmek için masumları bile basamak yapmaktan çekinmeyen gerçek acizler bunlar. Şimdi gördünmü Firari "örs" nin ne anlama geldiğini

Öküz
Rant
Sağladı...

Birde sen sussan orhan konuşması gereken kimse kalmayacak sanırım. Benim yazılarımdan uzak tut kelimelerini. Kişiliğini bilmemde kelimelerini sevmediğimi söyleyebilirim. uzak dur yakınıma!

Firari Fırtına 13.1.2011 14:33
Sevgili Orhan,

Farkında olmadığım bir konu söyle bana. Elbetteki farkındayım tüm durumların. Bu konuda sana hak vermiyor değilim, yazının içeriği ve yazım şekli eleştirilmeli; yorumlar hem yazarın kalemine hemde anlatmak istenilene odaklanmalı. Bunların hepsinin farkında olacak yaşta ve baştayım.

Lakin;

Özgür Roman site üyeleri genelinde yazım durumlarına değilde içerikte anlatılmak istenilenlere ağırlık var. Şimdi şunu anlamanı istiyorum. Yorum yapmak-hakiki yorum yapmak her babayiğidin harcı değildir. Burda hemfikir olalım lütfen. Hakiki yorum yapmak demek beceri ister, tecrübe ister, bilgi birikimi ister vs.. Ama bu ortamdaki üye yaş durumları ve eğitim seviyelerini göz önüne alacak olursak hakiki yorum yeteneğine sahip kaç kişiye rastlayabiliriz bu belirsiz bir durumdur. Haliyle de konu başlıkları dikkat çekiyor yazıya bakan yok ve yine haliyle konu hakkında insanlar yoruma odaklanıyor.

Bir konu daha var;

Yorumlardaki eleştiri kriterleri nelerdir?

İşte bakınız bu konuda kitlenip kalırız hepimiz. Şöyle düşünün, bir üyenin yazısını neye göre, kime göre ve hangi kriterlere göre eleştireceğiz? İşte bu belirsiz olan durumların en başıdır. Hani elimizde bir örnek olur bizlerde o örneğin peşine gideriz ama yok işte öyle bir örnek. Bu durumda ne yapıyoruz? de-da eklerinin ayrı yada bitişik yazılması, mi-mı soru eklerinin durumu vs.. gibi belli başlı imla hatalarına bulaşıyoruz. Onun dışında eleştiri kriterlerine sahip değiliz.

Hem unutmayalım Orhan!..

Bu sitede yazarlar yok, üyeler var. Yazmayı seven kişiler var. Hani öyle usta kalemler yok. Usta kalem olmaya adaylar vardır içimizde ama bu ortam o kişiye gelişim hazırlar sadece yaza yaza. Bunu da unutmayalım. Kişisel gelişime katkı yani.

Susmak konusu. Bunu ben istesemde istemesemde...bunu sen istesende istemesende bu mecburu olacak bir durumdur zaten. Susmak! öylesine değil Orhan, hepten inşallah.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 14:39
Sevgili Arif kardeşim.

Orhan, aslında iyi bir noktaya temas etmeye çalıştı ama bu temasındaki cümleleri biraz yanlış seçti diyelim. Hani kalp kırmaca olmasın bu aşamada. Haliyle o yanlış bir kaç cümleye de cevap gelecektir bunu da hesap etmiştir, olmamasını istediğimiz durumlar işte.

Orhan'ın yorumlar konusundaki niyeti ve söylemek istediği değerler hakikaten olması gereken değerlerdir. O bunun farkında, ben de onun farkındayım ama yukarıda yazdığım sebeblerden dolayı bu niyetleri bu sitede varolması şuan için mümkün değildir. Çünkü yorumlarda belli bir kriterlere sahipliğimiz yok. Her kişi ayrı kafadan kriter sahibide olursa vay halimize.

Susmak konusu ise, Orhan'dır bunu diyen. O der söyler ve sonra çekilir köşesine. Bu bağlamda onunda susmasını istemem hatta kimsenin susmasını istemem ben. Konuşur dururuz öyle.

Arif kardeşim, genişlik, saygı ve sevgi çerçevesini hiç bir durumda kaybetmiyelim. Sen beni anladın ise sorun yok demektir.

Sevg...

ayse sever 13.1.2011 14:43
ne olur firari sen susma susması gerekenler başkaları ve inanki senden sonra sıra kimde diye de merak ediyorum doğrusu zira zaati alileri birine bulaşmadan yapamıyorlar kendine iyi bak
AS
KARDELEN

Firari Fırtına 13.1.2011 14:45
Ayşe hanım,

Bir gün hepimiz susacağız. Bu hiç birimiz için sorun olmamalı. Önemli olan anlatabilmek-anlaşır olabilmektir. Gerisi hepten unutulur gider.

Sevg...

orhan örs 13.1.2011 14:52
Ben sana sadece konuyu fark etmen için söylemedim ki, ne öyle iki buçuk metre açıklama yapmışsın. Benim söylediğim gayet net, bu durumda çok büyük bir payın var. Her yazının altında geyik çeviren sensin zaten. Bu konuda geçecek diğer isimler zaten çoğu küçük yaşta, kalanlar da içlerine "17 yaş" özlemi yığmış kişiler.

Ayşe, cidden çok üzüldüm bu tavrına. Sen gibi güzide bir değeri, dilinde o cümlelerle böyle ortada görmek içimi burktu. Halbuki o güzellikte yazıların sahibi olan Ayşe bambaşka yerlerde olmayı hak eder dolulukta.

orhan örs 13.1.2011 14:52
Ha bu arada Firari, anlamaya başladın mı????

Firari Fırtına 13.1.2011 14:55
Arif'im,

Senden en küçük bir saygısızlık gören, incinen, bir yorumundan rahatsızlık duyan biri var ise...o ilk benim karşıma çıksın. Siteye geldiğin günden bu yana ağırbaşlı efendi bir tarzınla ve yorumlarınla ve katılımlarınla siteye (şahsım adıma diyorum bunu) renk kattın sen. Bunu bilmeyen etmeyen de var ise burdan öğrensin.

Herşey öylesine değildir bunu unutma. Her kişi aynı düşünemez, her kişi hepten aynı olamaz. Beş elin beş parmağı gibi. O yüzden alınmaya gerek yok, üzülmeye gerek yok, kızmaya hiç gerek yok. İstenilen ölçüm bu ise ölçü ortadadır. Bilen bilir bilmeyenin bilmemesi bizi bağlamaz. O kişinin kendi sorunudur.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 15:00
Sevgili Orhan,

Konunun asli olan tarafında hemfikiriz. Lakin benlik olan durumlarda sana katılmıyorum. Ben eleştiri yapacak kadar öyle usta bir kaleme sahip değilim. Haliyle beni eleştirecek kalem de usta olmalı yoksa kabullenmem. Usta olmadığım gibi de ben yazım kurallarından çok içeriğe ve anlatılmak istenilen duyguya önem verir ona göre yorum yaparım. Bu konuda kati kararım budur, sen de bunu biliyorsun zaten.

İnsanların yazılarını okuyorum. Onlar bir emek vermiş yazmışlar diye düşünüp en azından bir yorum yapayım emek yerde kalmasın diyorum.

Sen buna geyik mi diyorsun?

İşte anlaşamadığımız nokta bu, ama saygım sonsuzdur. Ben böyle olmaya devam ederim ama ya sen? Usta bir kalem isen eleştir Allahına kadar herkesi. Ama değil isen sus!..

Sevg...

orhan örs 13.1.2011 15:12
Bırak firari, emek yerde kalsın!.. Bu nasıl mantık?..

"Yavrım babanın emeği yerde mi kalacak. Git babanı yorumlayan deyyusu yorumla sen de. Al sana baba yadigarı sözlük. Burdan bak bak yorumla!!!"

İlahi Firari ya. Güleceğim vardı ama bu adarını beklemiyordum.

Firari Fırtına 13.1.2011 15:24
Sevgili Orhan,

Kalemi eline alan bir yürek; birşey yazmak adına yazıp çiziyor ise (ki burası resmi bir yazar sitesi değil zaten) ben bu yazıya emek derim. O yazı içeriği bomboş olsa bile, o yürek o kalemiyle o sade ve saf haliyle yazmış ya o yazıyı...işte ben buna emek derim.

Emek nedir bilir misin? Emek zor şeydir anlat anlat bitmez. Ter dökmektir, düşünmektir ve yaşamaktır emek.

Emek yerde kalır mı? Malesef kalıyor. Ben şahsım adıma onlıne olduğum süreçte her yazıya bakar okurum. Gerek neşeli yorumlar yaparım gerek ise normal ölçüde yorumlar yaparım. Ama hiç bir zaman gönül kıran kalem küstüren yorumlar yapmam. Çünkü HAKİKİ ELEŞTİRİ yapacak kadar usta bir yorumcu değilim ben. Bak ben bunu anlatmak istiyorum. Peki usta olmadığın halde ve elinde kriterlerinde olmadığı halde...hangi yazıyı neye göre, kime göre eleştireceğiz?

Site yönetimi çıkar bir kural koyar, kriter getirir yorumlara ve derki; 'Bundan sonra aşk şiirleri yazmak yasaktır' ve 'Şiirlere yapılan yorumlardaki yanlışlar ispat çerçevesinde eleştiriye alınacaktır' ve 'yüreğine sağlık, kalemine sağlık diye yorum yapmak yasaktır.' İşte hal böyle olursa bak bu bir kuraldır, bir nebze site içi bir kriterdir. Bizlerde tüm üyeler de öyle davranır. Peki soruyorum; yönetimin kısıtladığı bir durum var mıdır? Aksine...Yönetim derki; 'bir parağraf olsa bile yaz.'

Konu bu işte. Bu site resmi bir yazarlar sitesi değildir. Herkese açık üye olunması çok basit bir paylaşım yazı yazma sitesidir. Bunu hala kavrayamamak üzücüdür. Site de olan herhangi üç kişinin keyfine paylaşımlar yapılmaz, yorumlar hiç yapılmaz.

Ben bunu diyorum, bunu biliyorum. Tüm bunlardan önce ise;

SEVGİ
SAYGI
AHLAK

İşte bunu en hakiki haliyle kazanalım koruyalım diyorum.

Sevg...

A'Gül ... 13.1.2011 15:45

Sana katılmıyorum Daniel,kusura bakma .
Hakiki eleştiri yapmak için hakiki olmak yeter.Ustalık gerekmez.Madem ki burası ustalar mecraı değil,o halde sorun olmaz sanırım.Bunu okuduğunuzda ne anlarsınız bilmem ama içten olmak,yazanı değil YAZIYI eleştirmek-buna kişiliğe saldırmadan işi eleştirmek de diyebiliriz-,yazma eylemini daha iyiye götürmeye NİYET ETMİŞ olmak,gelişmeye,tekamül etmeye teşne olmak gerek.Bence budur.
Bazıları-ki bunların arasında ben de varım- kendisini geliştirecek,ileriye götürecek,kendisinden daha iyi noktadaki kişilerle bir arada bulunup iletişim kurmak ister.Bu kişiler,yazılarının içeriğine ya da dili kullanma biçimlerine vs.. yorum yapılmasını tercih edebilirler.Ama ben de siteye ayak uydurup duygusal satırlar döşemeye başladım yazıların altına.Ama bu,geliştirici bir durum değil.
Sitenin nasıl olduğu beni ilgilendirmiyor şahsen.Birisi bana neyi nasıl yapacağımı söylemeden ben bulmayı tercih ederim.
Ayrıca hangi site?Ne yönetimi.ben burada sadece insanlar,yazmaya çalışanlar ve arkadaşlar görüyorum.
religves mirelid ezinipeh..

Firari Fırtına 13.1.2011 15:54
Ayşegül hanım,

Bir çok konuda hemfikirmişiz bir konu dışında. Hakiki yorum hakiki yapılır. Size bir örnek vereyim. Anlatımda hatam olursa affola.

Kişi yazıyı yazmış, noktasınıda koymuş güzel güzel ve altınada imzasını atmış. Buraya kadar herşey güzel. Sonuçta bir emek var burda (yok diyemeyiz). Sonra imla düşkünü yada imla'dan yarı anlayan biri yorumluyor yazıyı. Bakın buraya dikkat edin. Yorum bu (sen salakmısın de ayrı mı yazılır, senin yaşın kaç, sen nerden çıktın vs..).

Şimdi size soruyorum Ayşegül hanım. Bu yorum ile hangi kalem gelişir? Hangi yazar bu tür yorumları kendisine ölçüm alıpta kalemini düzeltir? Benim bahsettiğim ve sizinde birçok yerde katıldığınız nokta olan 'Hakiki Yorum' seviyeli, bilinçli ve bilgili yapılmak zorundadır. Bir önceki kendi yazısında de da eklerini kullanmasını bilmeyen üyemiz, bir başka üyenin yazısında de ve da eklerinin yanlışlığından bahsediyor. Gülelim mi? Ağlayalım mı?

Hakiki yorumlar hakkıyla gelecekse gelsin, bunu bende isterim herkes ister. Elbette ki dediğiniz gibi bu kaleme fayda sağlar. Bunun en büyük savunucusu olmayada razıyım. Ama içeriklerinde tartışıldığı durumlar var. Peki o içerikleri neye göre kime göre eleştireceğiz? Bu da başlı başına bir sorun. Umarım beni anlayabilirsiniz. Hatalı isem hatamı hemen düzeltmeye başlarım. İnanın buna.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 15:56
Veysi kardeşim,

Takım,maç pardon vs.. bir durum yok. Önemli olan bir konu üzerinde durmaya çalışıyoruz. Ya hatalıyım ya haklı. Bunu ben bilemem di mi? Orhan'da bilemez. Haliyle yazışıyoruz öyle biz bize, ailecek diyelim.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 16:02
Veysi,

Özgür bir platform'da birilerinin niyetinin, amacının bir önemi yoktur. Böyle bir niyetin yada amacın olmadığını hissediyorum. Lakin konun açılmış iken bunu konuşmamak ele almamak olmaz diyorum. Orhan sağolsun başlattı, devam ediyoruz işte.

Yani anlayacağın bir sorun yok, aksine çözüm olacak inşallah.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 16:06
Konumuz bir bizi değil-yani bireysel değil, her üyeyi ilgilendirecek bir konudur. Herkes bu konuda elini vicdanına atıp nasıl davranması gerektiğine kendisi karar verecektir. Referandum konumuzda var aslında :) mesela Yönetimi göreve çağırabiliriz. Bari ses yapar yankı yapar rahatlarız.

Sevg...

A'Gül ... 13.1.2011 16:10
Daniel;
Bunu bir forum sayfası açıp uzun tartışabiliriz sonra seninle ya da diğer isteyen arkadaşlarla.Belki o zaman ne demek istediğimi daha açık ifade edebilirim.
İçten olmak diye bir söz ettim farkındaysan.İçten olunduğunda yani eleştiriyi yapan ve o eleştirinin muhatabı karşılıklı olarak birbirlerine ve kendiler,ne karşı içten iseler,samimi iseler er geç anlatacaklarını karşı kyıya ulaştırıyorlar.Ben ismini şimdi yazmayacağım bir çok arkadaşla burada önce anlaşmazlık yaşadım.Ama çözüldü.
Evet eleştiren eleştirdiğini önce kendinde düzeltmiş olmalı.Ama ben zaten onu ciddiye almam ki!
değer vermediğim yazıya ya da tavırları yüzünden değer vermediğim kişilere yanıt bile vermem.Size de bunu tavsiye ediyorum hep ama işte başarılamıyor.
İçeriğe gelince;aklımızın yettiği,dilimizin döndüğü,kafamızın bastığı kadarıyla anlamak ve çözmek için bakacağız yazıya-metne.
Önemli olan niyet ve samimiyet.
beni de kendine benzettin,uzun uzun yazılar yazıyorum.
Yine bir şey kurcalarsa kafanı artık foruma gel diyeceğim.

Firari Fırtına 13.1.2011 16:14
Ayşegül hanım ben sizi anladım tamam yazmayın yorulmayın.

Sonuçta aynı değerleri farklı cümleler ile koruyoruz. İnşallah dediğiniz anlaşmalar tüm gönüllerde varolur ve kimseler kırılmadan, üzülmeden ve kaleme küsmeden iyi günlere iyi paylaşımlara devam ederiz.

Forum konusunda çok haklısınız. Bir gün zaman geldiğinde bu konu foruma taşınır ise ordan daha net konuşuruz. Şimdilik kapatalım konuyu.

Düşüncelerinizi beyan etmeniz adına teşekkürlerimi sunuyorum size.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 16:17
Veysi kardeşim,

Yaparız her daim yaparız hemde. Gönül birliği ve güzellikleri içerisinde. Başka hal yakışmaz hiç bir kalem tutan ele.

Sevg...

orhan örs 13.1.2011 16:35
Veysi, ne maçı yapacaksın?.. Beden eğitimi derslerinde yaptırmıyorlar mı size? Gerçi sen değerli yazılar yazarı ve değerli yazıların değerli yorumcusu olduğun için katılmıyosundur o tarz faaliyetlere!.. Öyle şeyler değersizlerin işidir di mi!.. Ama sana tavsiyem, yaşının gereklerini de yaşamaya bak. Ne bileyim işte okuldan kaç, Lunaparka falan git. Değer konularına girecek yaşta olmak girebileceğin çapta olduğun anlamına gelmez. O yüzden, önünden ye!..

Firari Fırtına 13.1.2011 17:08
Teşekkürler Merve. Öyle oldu yorumlara vurduk bu akşam. Beğenmen de güzel tabiki.

Sevg...

&&&&&&& ... 13.1.2011 23:35
'Hocanın dediklerini yapın,ama yaptıklarını yapmayın'niye bu söz aklıma geldi ki şimdi.Sanırım yorgunun ve üşendim.Uzun uzun meram anlatmaya

Fatoş Nihal Aytaç 13.1.2011 23:45
Firari bir üstadın karşısında oturdum, o anlattı ben dinledim (ki en sevdiğim şeylerden biridir) bana bu tadı verdi yazın, çok hoşuma gitti, yapıcı bir itkidir bu yaptığın, biri bana 'kalk ve silkelen' dedi sanki.
Çok güzel.
Tebrik ediyorum, ellerine sağlık sevgisi hiç bitmeyen insan.

Firari Fırtına 13.1.2011 23:49
Veysi, konuyu kapattik. Ilerleyen zamanlarda Aysegul hanimin dedigi gibi forumda bu konuyu ele aliriz. Mac filan gerek yok, anlayan anlayacak; karar ise son soz yonetimindir. Bizler sadece basit birer uyeyiz. Tek ozelligimiz ise yazmayi sevmemizdir. Opuyorum kardesimi.

Sevg...

Firari Fırtına 13.1.2011 23:52
Cok tesekkur ederim Fatos.

Yorumun beni mutlu etti. Insallah daha guzel konulara kalem vuracagiz hep beraber. Varligin yeter.

Sevg...

Fatoş Nihal Aytaç 13.1.2011 23:54
Eyvallah, sen varsın yeter.

Firari Fırtına 14.1.2011 00:01
Cumlemizin varligi yeter. Herkesi seviyoruz Fatos.

Sevg...

yudum .. 14.1.2011 00:53
Hayata dair yazılar vardır. Ufkumuzu geliştirmeye , farklı düşünmeye , bazen de; düşünmeyi düşünemediklerimizi hatırlatırlar ve hayata pozitif bakmamızı sağlarlar. Ben o tür yazıları çok severim. Açıkçası okuması huzur veriyor. Derlerim, arşivlerim. Hani bazen canımız sıkılır da hiç bir şey yapmaktan zevk almayız ya , işte o zaman o arşivleri çıkarır , tekar tekrar okurum.
Sevgili Firari; Senin bu yazını işte o "Hayata Dair" yazılara benzettim ve çok doğru noktalara temas etmiş dedim. İnsanız... O yüzden bahsettiğin ayarlarda zaman zaman bozulmaları , ufak tefek aksamaları sanıyorum ki çoğumuz yaşıyoruzdur. Önemli olan geçiçi olması( sigorta atması gibi ) küçük bir tamirle düzelebilmesi.
İçeriğini ve kaleme alış şeklini çok sevdim. Zevkle de okudum. Teşekkürler ...

GÜRCAN GEZEN 14.1.2011 01:00
yorum ları okumakla vakit kaybetmem ben kendi yorumu yazar geçerim çok güzel bir yazı olmuş siteye girdiğimden beri okuduğum en güzel yazıı..

ayse sever 14.1.2011 01:28
bencede gürcan çok haklısın yorumları okurken yazının güzelliğini dile getiremiyoruz
FİRARİ her zamanki gibi harikasın . senin bu güzel yazılarından umarım ki hiçbir zaman mahrum olmayız . sana her seferinde daha da çok hayran olduğumu itiraf etmek zorundayım . sonsuz sevgi ve saygılar......

Firari Fırtına 14.1.2011 08:56
Sevgili Yudum,

Hayata dair her gerçek bizlerindir. Bizler bu gerçekleri görmez isek bize kimler nasıl sahip çıkacak bilemeyiz. Hepten virane olacağımıza ayarlarımızı geliştirelim yeter diyorum.

Bu güzel içten yorumuna da çok teşekkür ediyorum.

Sevg...

Firari Fırtına 14.1.2011 08:58
Sevgili Gürcan,

Yorumundaki içtenlik beni mutlu etti. Çok teşekkür ederim. Kalemler bazen acı yazar bazen doğru ama bazende gülüp oynamalı dğeil mi?

Sevg...

Firari Fırtına 14.1.2011 08:58
Ayşe hanım,

Hayranlığımız biliyorsun ki karşılıklıdır. Sen susmadıktan sonra ben susmam zaten diyorum. Bu bir şifreli cümledir analdın sen beni dğeil mi?

Sevg...

orhan örs 14.1.2011 18:49
...

Firari Fırtına 14.1.2011 23:23
Tum guzel insanlara tesekkur ederim.

Konu kapatilmistir.

Sevg...

ayse sever 15.1.2011 01:14
firari sana hayranlığım birilerini güldürüyo galiba ama bundan sonra mutlulukları hiç bitmeyecek haberleri olsun

Firari Fırtına 15.1.2011 09:22
İnşallah

orhan örs 15.1.2011 15:42
Amin...

Firari Fırtına 15.1.2011 15:46
Amin

ayse sever 17.1.2011 00:33

Firari Fırtına 17.1.2011 16:57
İşte öyle

selin kaya 1.2.2011 01:27
çok ayrıntılı yazılar yazıyorsunuz çok beğeniyorum...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 7008
2 Eyyup AKMETİN 5244
3 Firari Fırtına 4978
4 Mustafa Ermişcan 4421
5 Hasan Tabak 4099
6 Nermin Gömleksizoğlu 3697
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3647
8 Uğur Kesim 3449
9 Sibel Kaya 3399
10 Enes Evci 3074

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:836 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com